19 minút

Zákulisie druhej svetovej vojny: Organizátori globálneho krviprelievania

Fotografia: Rokovanie ríšskeho kancelára Adolfa Hitlera s ríšskym ministrom hospodárstva a prezidentom Ríšskej banky Dr. Hjalmarom Schachtom o hospodárskej situácii v roku 1936

Jednou z osvedčených techník informačnej vojny Západu proti Rusku je nasmerovanie intelektuálnej energie do slepej uličky neplodných diskusií, v ktorých sú Rusi nútení neustále sa ospravedlňovať a brániť obvineniam zo zločinov, ktoré nespáchali. Nedávna rezolúcia Parlamentného zhromaždenia OBSE, ktorá úplne zrovnoprávňuje úlohu Sovietskeho zväzu a nacistického Nemecka pri rozpútaní druhej svetovej vojny, má okrem čisto pragmatického cieľa pumpovať peniaze z Ruska na podporu niektorých skrachovaných ekonomík. pri démonizovaní Ruska ako právneho nástupcu ZSSR a príprave právneho základu pre jeho zbavenie práva postaviť sa proti revízii výsledkov vojny (nie je náhoda, že rezolúcia bola schválená súčasne s prijatím zákona japonským parlamentom, ktorý vyhlasuje Južné Kurilské ostrovy za územie predkov Japonska). V predvečer výročia začiatku vojny sa už na Západe rozbehla široká informačná kampaň na vytvorenie „jednotného chápania európskych dejín“, zameraná na uznanie zločinov komunizmu proti ľudskosti v právnom poriadku, ako napr. bolo urobené v súvislosti s nacizmom.

Ale ak máme nastoliť otázku zodpovednosti za tieto zločiny, potom je to Rusko, ako hlavná obeť celoeurópskej vojenskej expanzie dvadsiateho storočia, ktoré musí prevziať iniciatívu pri identifikácii a odsúdení (s príslušnými politickými dôsledkami) skutočných vinníkov globálneho krviprelievania. A kľúčová je tu otázka, kto zabezpečil nástup nacistov k moci, kto ich viedol na ceste ku globálnej katastrofe. Celá predvojnová história Nemecka ukazuje, že „nevyhnutný“ politický kurz zabezpečovali riadené finančné otrasy, do ktorých sa mimochodom svet ponoril aj dnes.

Vtedy aj dnes boli organizátormi týchto prevratov anglo-americké finančné klany, ktoré tvoria najvyššiu svetovú bankovú vrstvu. Preto, keď sa celkom oprávnene navrhuje vyhlásiť 30. september – dátum podpísania Mníchovskej dohody – za deň spomienky na obete liberalizmu a nacizmu, musíme mať na pamäti, že táto dohoda bola jedným z článkov reťaze udalostí pripravené plne v súlade s plánmi anglo-americkej finančnej elity, ktorej stratégia smerovala k zorganizovaniu vojenského stretu medzi ZSSR a Nemeckom.

V predvojnových dejinách Západu môžeme identifikovať mnohé dátumy, ktoré by svetové spoločenstvo malo oslavovať ako dni spomienky na obete spojenectva medzinárodných bankárov a nacistov. Ten istý tragický dátum je, mimochodom, dňom podpísania konkordátu medzi Vatikánom a nacistickým Nemeckom, ktorý odsúdil katolíckych kresťanov na totálne podrobenie sa nacistickému režimu.

***

Kľúčovými štruktúrami, ktoré určovali stratégiu povojnového rozvoja Západu, boli centrálne finančné inštitúcie Veľkej Británie a Spojených štátov amerických – Bank of England a Federálny rezervný systém (FRS) – a súvisiace finančné a priemyselné organizácie, ktoré stanovila za cieľ nastoliť absolútnu kontrolu nad nemeckým finančným systémom s cieľom riadiť politické procesy v strednej Európe. Pri implementácii tejto stratégie možno rozlíšiť nasledujúce fázy:

1.: od roku 1919 do roku 1924 — príprava pôdy na masívne americké finančné injekcie do nemeckého hospodárstva;

2.: od roku 1924 do roku 1929 — vytvorenie kontroly nad nemeckým finančným systémom a finančnej podpory pre národný socializmus;

3.: od roku 1929 do roku 1933 — vyprovokovanie a rozpútanie hlbokej finančnej a hospodárskej krízy a zabezpečenie nástupu nacistov k moci;

4.: od roku 1933 do roku 1939 – finančná spolupráca s nacistickou vládou a podpora jej expanzívnej zahraničnej politiky zameranej na prípravu a rozpútanie novej svetovej vojny.

V prvej fáze boli hlavnými pákami na zabezpečenie prieniku amerického kapitálu do Európy vojnové dlhy a s nimi úzko súvisiaci problém nemeckých reparácií. Po formálnom vstupe USA do 1. svetovej vojny poskytli spojencom (predovšetkým Anglicku a Francúzsku) pôžičky vo výške 8,8 miliardy USD Celková výška vojenského dlhu vrátane úverov poskytnutých Spojenými štátmi v roku 1919-. 1921, predstavovali viac ako 11 miliárd dolárov.[1] Dlžnícke krajiny sa snažili riešiť svoje problémy na úkor Nemecka, uvalili naň obrovské množstvo a mimoriadne ťažké podmienky na vyplácanie reparácií. Výsledný útek nemeckého kapitálu do zahraničia a odmietnutie platiť dane viedli k deficitu štátneho rozpočtu, ktorý bolo možné pokryť len hromadným vydávaním nekrytých známok. Výsledkom bol kolaps nemeckej meny – „veľká inflácia“ z roku 1923 vo výške 578 512 %, keď jeden dolár mal hodnotu 4,2 bilióna mariek. Nemeckí priemyselníci začali otvorene sabotovať všetky opatrenia na zaplatenie reparačných záväzkov, čo nakoniec vyvolalo slávnu „krízu v Porúri“ – francúzsko-belgickú okupáciu Porúria v januári 1923.

To je presne to, na čo anglo-americké vládnuce kruhy čakali, aby po tom, ako Francúzsko uviazlo v tomto dobrodružstve a dokázalo svoju neschopnosť vyriešiť problém, mohli prevziať iniciatívu do vlastných rúk. Americký minister zahraničných vecí Hughes zdôraznil: „Musíme počkať, kým Európa dozreje, aby prijala americký návrh.“[2]

Nový projekt bol vyvinutý v J.P. Morgan and Co. na pokyn šéfa Bank of England Montagu Normana. Vychádzal z myšlienok zástupcu Dresdner Bank Hjalmara Schachta, ktoré sformuloval ešte v marci 1922 na návrh Johna Fostera Dullesa, budúceho ministra zahraničia v kabinete prezidenta Eisenhowera a právneho poradcu prezidenta W. Wilsona na mierovej konferencii v Paríži. D.F.Dulles odovzdal túto nótu hlavnému dôverníkovi J.P.Morgan and Co., načo J.P.Morgan odporučil J.Schachta M. Normanovi a ten weimarským panovníkom. V decembri 1923 sa J. Schacht stal manažérom Reichsbank a zohral zásadnú úlohu pri zbližovaní anglo-amerických a nemeckých finančných kruhov[3].

V lete 1924 bol na londýnskej konferencii prijatý tento projekt, známy ako „Dawesov plán“ (pomenovaný po predsedovi výboru expertov, ktorý ho pripravil, americkom bankárovi, riaditeľovi jednej z bánk skupiny Morgan). Počítalo so znížením úhrady reparácií na polovicu a riešilo otázku zdrojov ich krytia. Hlavnou úlohou však bolo zabezpečiť priaznivé podmienky pre americké investície, čo bolo možné len pri stabilizácii nemeckej marky. Aby sa to dosiahlo, plán zahŕňal poskytnutie veľkej pôžičky Nemecku vo výške 200 miliónov dolárov (800 miliónov mariek), z ktorej polovica pripadla na bankový dom Morgan. Anglo-americké banky zároveň nastolili kontrolu nielen nad prevodom nemeckých platieb, ale aj nad rozpočtom, systémom peňažného obehu a vo veľkej miere aj nad úverovým systémom krajiny. Do augusta 1924 bola stará nemecká marka nahradená novou, finančná pozícia Nemecka sa stabilizovala a ako napísal výskumník G. D. Preparta, Weimarská republika bola pripravená na „najpozoruhodnejšiu ekonomickú záchranu v histórii, po ktorej nasledovala najtrpkejšia žatva vo svetových dejinách.“ – “ Americká krv sa vlievala do finančných žíl Nemecka nezadržateľným prúdom.“[4]

Dôsledky toho sa pomaly odhaľovali.

Po prvé, vďaka tomu, že ročné reparačné platby išli na pokrytie dlhov zaplatených spojencami, vznikol takzvaný „absurdný weimarský kruh“. Zlato, ktoré Nemecko zaplatilo vo forme vojnových reparácií, sa predalo, zastavilo a zmizlo v Spojených štátoch, odkiaľ sa vrátilo vo forme „pomoci“ Nemecku, ktoré ho zasa odovzdalo Anglicku a Francúzsku, ktoré zase zaplatili vojnový dlh USA. Ten, naň uvalil úrok, a poslal opäť do Nemecka. V dôsledku toho všetci v Nemecku žili na dlh a bolo jasné, že ak Wall Street požiada o splácanie svojej pôžičky, krajina utrpí úplný bankrot. V tomto prípade by americkí bankári nič nestratili, pretože keď dostali dlhopisy výmenou za pôžičky, predali ich americkým občanom.

Po druhé, hoci boli formálne poskytnuté pôžičky na zabezpečenie platieb, v skutočnosti išlo o obnovenie vojensko-priemyselného potenciálu krajiny. Faktom je, že Nemci platili za pôžičky akciami podnikov, takže americký kapitál sa začal aktívne integrovať do nemeckej ekonomiky. Celkový objem zahraničných investícií do nemeckého priemyslu za roky 1924–1929. predstavovali takmer 63 miliárd zlatých mariek (30 miliárd boli pôžičky) a úhrada reparácií predstavovala 10 miliárd mariek[5]. 70 % finančných príjmov poskytli bankári z USA, väčšinou banky J. P. Morgan. Vďaka tomu sa nemecký priemysel už v roku 1929 dostal na druhé miesto vo svete, no do značnej miery bol v rukách popredných amerických finančných a priemyselných skupín.

I.G. Farbenindustrie, tento hlavný dodávateľ nemeckej vojenskej mašinérie, ktorý financoval 45 % Hitlerovej volebnej kampane v roku 1930, bol teda pod kontrolou Rockefellerovho Standard Oil. Morganovci prostredníctvom General Electric ovládali nemecký rozhlasový a elektrotechnický priemysel reprezentovaný spoločnosťami AEG a Siemens (do roku 1933 patrilo 30 % akcií AEG General Electric), prostredníctvom komunikačnej spoločnosti ITT , ktorá okrem 40 % nemeckej telefónnej siete vlastnila 30 % akcií leteckej spoločnosti Focke-Wulf. Opel ovládala spoločnosť General Motors, ktorú vlastnila rodina Dupontovcov. Henry Ford ovládal 100 % akcií koncernu Volkswagen. V roku 1926 za účasti Rockefellerovej banky Dillon Reed and Co. vznikol druhý najväčší priemyselný monopol v Nemecku po I.G. Farbenindustrie – hutnícky koncern „Vereinigte Stahlwerke“ (Steel Trust) Thyssen, Flick, Wolf and Voegler a ďalší[6].

Americká spolupráca s nemeckým vojensko-priemyselným komplexom bola taká intenzívna a všadeprítomná, že do roku 1933 kľúčové sektory nemeckého priemyslu a také veľké banky ako Deutsche Bank, Dresdner Bank, Danat Bank a pod. Američania poskytli viac ako 150 dlhodobých úverov v priebehu viac ako 7 rokov, takže nie je náhoda, že „Dauwesov plán“ sa nazýva prvým nemeckým päťročným plánom v predvečer vojny.

Zároveň sa pripravovala aj politická sila, ktorá mala zohrať rozhodujúcu úlohu pri realizácii anglo-amerických plánov. Hovoríme o financovaní nacistickej strany a A. Hitlera osobne.

Nacistická strana, ktorá vznikla v roku 1919, začala rásť až na jar 1922, keď jej vodcovia disponovali finančnými prostriedkami. Ako napísal bývalý nemecký kancelár Brüning vo svojich memoároch, od roku 1923 dostával Hitler veľké sumy zo zahraničia. Nie je známe, odkiaľ prišli, ale prišli cez švajčiarske a švédske banky.

Je tiež známe, že v roku 1922 sa A. Hitler v Mníchove stretol s americkým vojenským atašé v Nemecku kapitánom Trumanom Smithom, ktorý o tom napísal podrobnú správu washingtonským orgánom (Úrad vojenského spravodajstva), v ktorej Hitlera vysoko ocenil. Práve prostredníctvom Smitha mu bol predstavený Ernst Franz Zedgwik Hanfstaengl (Putzi), absolvent Harvardskej univerzity, ktorý zohral významnú úlohu pri formovaní A. Hitlera ako politika, poskytol mu výraznú finančnú podporu a zabezpečil mu známosti a konexie s vysokopostavenými britskými osobnosťami. V roku 1937 Hanfstaengl opustil Nemecko a odišiel do Ameriky, kde počas vojny pôsobil ako poradca F.D. Roosevelta.

Hitler sa pripravoval na veľkú politiku, no kým v Nemecku vládla prosperita, jeho strana zostala na periférii verejného života. S nástupom krízy sa situácia dramaticky mení.

Od jesene 1929, po páde americkej burzy vyvolanom Federálnym rezervným systémom, sa začína realizovať tretia etapa stratégie anglo-amerických finančných kruhov. Je príznačné, že už od roku 1928 začala Wall Street postupne sťahovať svoje pôžičky z Nemecka, no až po finančnom kolapse v Spojených štátoch sa Bank of England, Federálny rezervný systém a bankový dom Morgan rozhodli prestať požičiavať Nemecku, spôsobiac tak bankovú krízu a hospodársku depresiu v strednej Európe. V septembri 1931 Anglicko opustilo zlatý štandard, zámerne zničilo medzinárodný platobný systém a úplne odrezalo finančný kyslík Weimarskej republike. Medzitým, ako píše F. Engdahl, v tom čase aj minimálne predlžovanie úverov na malé sumy mohlo v počiatočnom štádiu zabrániť nekontrolovateľnej kríze8. Hjalmar Schacht však nečakane odstúpil a nový prezident Reichsbank Hans Luther, menovaný na žiadosť M. Normanna a J. Harrisona (šéf Federálneho rezervného systému), sa poslušne zdržal akýchkoľvek krokov, aby zabránil kolapsu veľkých nemeckých bánk.

S NSDAP však nastáva finančný zázrak: v septembri 1930, ako výsledok veľkých darov od Thyssena, I.G. Farbenindustrie a Kirdorf, strana získa 6,4 milióna hlasov, je na druhom mieste v Reichstagu a začínajú štedré finančné injekcie zo zahraničia. J. Schacht sa stáva hlavným spojivom medzi najväčšími nemeckými priemyselníkmi a zahraničnými finančníkmi.

V októbri 1931 prišiel A. Rosenberg do Londýna, kde sa stretol s najväčšími britskými finančníkmi a obchodníkmi: M. Normanom, Henrym Deterdingom, šéfom Royal Dutch Shell, ktorý do roku 1933 poskytoval Hitlerovi 10 miliónov mariek, a napokon s Frankom K. Tyarks – prvá osoba londýnskej „Schroeder Bank“, prepojená s newyorskou „J. G. Schroeder Bank“ a kolínskou „I. G. Stein Bank“, ktorú vlastnil barón Kurt von Schroeder. Schröderov bankový dom bol mimoriadne vplyvný v globálnej finančnej sieti a bol súčasťou úzkeho okruhu londýnskych domov, ktoré mali uznávaný vplyv na predstavenstvo Bank of England (v rokoch 1918 až 1945 bol Tyarks Schröderovým dôverníkom v Bank of England). ). Schroeder mal úzke vzťahy s Morganom aj Rockefellerom a jeho oficiálnym zástupcom na Wall Street bola právnická firma Sullivan and Cromwell, kde pracovali bratia John Foster a Allen Dulles (posledný bol v predstavenstve Schroederovej banky).

Tieto nacistické prepojenia boli kľúčové, pretože keď po roku 1931 barón von Schröder a Schacht oslovili popredných nemeckých priemyselných a finančných magnátov so žiadosťou o podporu NSDAP, prvou otázkou bolo, ako sa medzinárodné finančné spoločenstvo a Norman osobne budú pozerať na vyhliadky nemeckej vlády v na čele s Hitlerom a sú pripravení pomôcť pôžičkami?

Odpoveď bola kladná a 4. januára 1932 sa vo vile Kurta von Schrödera stretol s A. Hitlerom a von Papenom, na ktorom bola uzavretá tajná dohoda o financovaní NSDAP, vtedy zaťaženej obrovskými dlhmi. Na tomto stretnutí boli prítomní aj bratia Dullesovci, na ktoré ich životopisci neradi spomínajú[9]. A 14. januára 1933 sa uskutočnilo ďalšie stretnutie Hitlera so Schroederom, Papenom a Keplerom, kde bol Hitlerov program plne schválený. Tu sa definitívne vyriešila otázka odovzdania moci nacistom a 30. januára sa Hitler stal ríšskym kancelárom. Teraz sa začína implementácia štvrtej etapy stratégie.

Postoj anglo-amerických vládnucich kruhov k novej vláde sa stal mimoriadne priaznivým. Keď Hitler odmietol zaplatiť reparácie, čo prirodzene spochybňovalo zaplatenie vojnových dlhov, Anglicko ani Francúzsko voči nemu nevzniesli žiadne nároky týkajúce sa platieb. Navyše, po ceste H. Schachta, ktorý bol opäť vymenovaný za šéfa Ríšskej banky, do USA v máji 1933 a jeho stretnutí s prezidentom a najväčšími bankármi z Wall Street, Amerika pridelila Nemecku nové úvery v celkovej hodnote 1 miliardy dolárov. A v júni, počas výletov do Londýna a stretnutia s M. Normanom, Schacht obdrží anglickú pôžičku vo výške 2 miliárd dolárov a zníženie a následné ukončenie platieb starých pôžičiek. Nacisti tak dostali to, čo predchádzajúce vlády nedokázali dosiahnuť.

Začiatkom roku 1934, keď sa u M. Normana stretla skupina popredných finančníkov, aby diskutovali o politickej situácii v Európe, bolo Nemecko vyhodnotené ako stabilizujúca sila a v máji toho istého roku Norman navštívil Berlín, aby vyjednal tajnú finančnú podporu pre tzv. nový režim. V lete 1934 Británia uzavrela anglo-nemeckú transferovú dohodu, ktorá sa stala jedným zo základov britskej politiky voči Tretej ríši, a koncom 30. rokov sa Nemecko stalo hlavným obchodným partnerom Anglicka. Anglicko zároveň obnovuje moratórium zavedené v roku 1931 na zaplatenie dlhov podľa Dawesovho plánu a všetkých prostriedkov, ktoré Nemecko dlhovalo londýnskym bankám. Navyše M. Norman poskytol nacistom novú pôžičku vo výške 4 miliónov libier, aby uľahčil mobilizáciu nemeckého komerčného úverovania. Anglicko požičiavalo aj súkromným nemeckým koncernom, ako je I.G. Farbenindustrie, pričom Bank of England inštruovala svojich zamestnancov, aby o tomto probléme otvorene nediskutovali kvôli jeho dôvernosti[10]. Schröderova banka sa stala hlavným agentom Nemecka vo Veľkej Británii a v roku 1936 sa jej newyorská pobočka spojila s Rockefellerovým domom a vytvorila investičnú banku Schröder, Rockefeller & Co., ktorú časopis Times nazval „ekonomickou propagandistkou osi Berlín-Rím“.

Výsledkom bolo, že do roku 1939 Nemecko vrátilo svojim veriteľom menej ako 10 % zahraničných peňazí, ktoré tvorili jeho dlh v roku 1932, ale nadnárodné finančné kruhy silne uprednostňovali nacistov. Ako sám Hitler priznal, svoj štvorročný plán koncipoval na finančnom základe zahraničnej pôžičky, takže o ňom nikdy nezapochyboval.

Vplyv zahraničného kapitálu v Nemecku za nacistov začína rásť najmä prostredníctvom priamych investícií. V auguste 1934 Standard Oil kúpila 730 000 akrov pôdy v Nemecku a vybudovala veľké ropné rafinérie, ktoré zásobovali nacistov ropou. Zároveň bolo do Nemecka zo Spojených štátov amerických tajne dodané najmodernejšie vybavenie pre letecké továrne v hodnote 1 milióna dolárov, aby sa začala výroba nemeckých lietadiel. Nemecko získalo veľké množstvo vojenských patentov od amerických spoločností Pratt and Whitney, Douglas a Bendix Aviation a napríklad Junkers 87 bol vyrobený pomocou americkej technológie. Do roku 1941 americké investície do nemeckej ekonomiky dosiahli 475 miliónov dolárov, spoločnosť Standard Oil investovala 120 miliónov dolárov, General Motors – 35 miliónov, ITT – 30 miliónov a Ford – 17,5 miliónov.[11]

Mimoriadne dôležitú úlohu pri zabezpečovaní prepojení medzi finančnými kruhmi USA a Nemecka zohrala Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS), ktorá vznikla v roku 1930 v súlade s „Jungovým plánom“ spoločným úsilím svetových bánk regulovať príjem a rozdeľovanie nemeckých reparačných platieb. Hoci banka vznikla na kontrolu prevodu cudzej meny z Nemecka do zahraničia, začala plniť presne opačnú funkciu a stala sa sprostredkovateľom pre pumpovanie amerických a britských peňazí do nacistických tankov. Začiatkom druhej svetovej vojny sa BIS dostala úplne pod kontrolu Hitlera, hoci na čele banky stál Američan Thomas McKittrick. Inšpirátorom tejto banky bol ten istý H. Schacht, ktorý živil myšlienku vytvorenia inštitúcie, ktorá by aj v prípade globálneho vojenského konfliktu umožnila udržiavať väzby medzi najväčšími svetovými finančníkmi. Preto bol do Charty BIS zaradený článok, ktorý zaisťoval imunitu banky v každej situácii: nepodliehala konfiškácii ani likvidácii a jej činnosť nepodliehala kontrole.

Najužšia finančná a ekonomická spolupráca medzi anglo-americkými a nacistickými podnikateľskými kruhmi bola pozadím, na ktorom sa v 30. rokoch uplatňovala politika upokojenia agresora a Mníchovskej dohoda.

Dnes, keď globálna finančná elita začala realizovať plán „Veľkej depresie 2“ s následným prechodom k „novému svetovému poriadku“, sa identifikácia jej kľúčovej úlohy pri organizovaní zločinov proti ľudskosti stáva prvoradou úlohou.

______________________

Pozn. prekladateľa: Na ilustráciu toho, ako boli potrestaní skutoční vinníci globálneho masakru 2. svetovej vojny:

Hjalmar Schacht, obžalovaný v Norimberskom tribunále ako jeden z 24 hlavných vojnových zločincov, bol vo všetkých bodoch obžaloby zbavený viny. V roku 1953 založil banku a pôsobil ako finančný poradca pre vlády v Západnej Afrike, na Blízkom východe, Brazíli a Indonézii. Zomrel v r. 1970 vo veku 93 rokov v Mníchove. Jeho dceŕa Cordula je držiteľkou autorských práv na písomnosti J. Goebelsa.


Zdroje a poznámky:

1 Gromyko A.A. Externá expanzia kapitálu. História a modernosť. M.: Mysl, 1982. S. 84.

2 Citát. z: Dejiny diplomacie. M.: Vydavateľstvo politickej literatúry, 1965. Zväzok III. S. 357.

3 Drugs G. D. Hitler, Inc. Ako Británia a USA vytvorili Tretiu ríšu. M.: Generácia, 2007. S. 190.

4 vyhlášky G.D. op. S. 34.

5 Dejiny diplomacie. S. 502.

6 Pozri C. Sutton A. Wall Street a Vzostup Hitlera. Arlington House Publishers, New Rochelle, New York. 1976//www.reformation.org/wall-st-hitler.html. Epperson R. Neviditeľná ruka. Pohľad na históriu ako na sprisahanie. Kyjev, 2003.

7 Pozri: Sutton A. Op.cit.; Starikov N. Kto prinútil Hitlera zaútočiť na Stalina. Petrohrad: Peter, 2008. s. 78−80.

8 Engdahl F. Fragment 6. kapitoly z knihy „A Century of War: Anglo-American Oil Policy and the New World Order“ od Williama F. Engdahla.

9 Mullins E. Tajomstvá Federálneho rezervného systému. Vydala Federálna rezervná banka v Bostone vo svojej siedmej tlači, 1982/ http://www.apfn.org/apfn/reserve.htm

10 Vyhláška o liekoch G. d. op. S. 330. V archíve banky nie je možné v tomto smere nájsť žiadne dôkazy.

11 Najúplnejší obraz o rozsahu finančnej, hospodárskej a politickej spolupráce medzi americkými a nemeckými podnikmi v predvojnových a vojnových rokoch poskytuje kniha Charlesa Highama „Obchod s nepriateľom“, napísaná na základe odtajnených archívnych dokumentov. v rokoch 1978-1980.


Článok bol zverejnený 22.07.2009 na Фонд стратегической культуры – Fond strategickej kultúry -https://rusk.ru/st.php?idar=156064