Téma

Ako ďalej

Nájsť krátkodobé a predovšetkým dlhodobé východiská zo stavu, ktorý okolo nás vnímame je našou povinnosťou. Reálnu zmenu nedosiahneme kozmetickými úpravami. Nie zmenou vlády, dokonca ani zmenou spoločenského zriadenia. Len všeobecným, spoločným vedomím o tom, prečo doterajšie spoločenské zriadenia nedokázali zabezpečiť princíp ľudskosti, harmóne a spoločnej bezpečnosti a súčasne vytvorením cieľov na ich dosiahnutie.

články témy

  • Moc ilúzií

    Ľudské civilizácie sú založené na impozantných príbehoch o bohoch, moci, o prirodzenej nerovnosti vo vnútri a o veľkých hrozbách zvonku. Tieto príbehy však nemajú nič spoločné s realitou. Sú to ilúzie, ktoré sa používajú na ovládanie ľudí. Tieto ilúzie sa stali natoľko všadeprítomnými, že celé základy spoločností majú s realitou sotva styčné body. Ak chceme […]

  • Život so solárnou energiou

    Vynálezca Jürgen Kleinwächter už desaťročia pracuje na solárnych elektrárňach pre globálny juh. Teraz by sa mu mal konečne podariť prelom.

  • Iné východisko

    Zatiaľ čo sa každý politický diskurz zužuje na rozhodovanie medzi „diktatúrou alebo demokraciou“, čo je vždy pasca vedúca k neslobode, skutočne slobodná možnosť sa zvyčajne ignoruje. Nie je to nová myšlienka, existuje už takmer dve storočia a historicky vyprodukovala veľké hnutia, ktoré opakovane dokázali dosiahnuť slobodu a sebaurčenie, no vždy sa stali obeťou mocenskej politiky […]

  • Práca ako fetiš

    Je základnou súčasťou našej spoločnosti: závislá práca. Každý deň putujú milióny na svoje pracoviská, aby si odpracovali svoj pracovný deň. Zdá sa to také prirodzené, také normálne, že sa nad tým väčšina ľudí ani nezamýšľa. Napriek tomu je závislá práca nielen zlodejom energie, ale aj systémom otroctva, ktorý ľudí uväzňuje v závislosti a neslobode. Vo svojej súčasnej podobe by vôbec nebola potrebná.

  • Záleží na nás, či budeme žiť slobodne alebo ako otroci globálnej elity

    Radovanov rozhovor so svetoznámou indickou aktivistkou a spisovateľkou Vandanou Shivou. O zelenej revolúcii a GMO v poľnohospodárstve, veľkom resete, udržateľnosti, pandémiách a Gándhího zásadách ako možnej inšpirácii pre vytváranie nového sveta. Musíme sa na potraviny pozerať tak, ako sa na ne pozeralo odjakživa – ako na liek, ako na výživu, nie ako na tovar, ktorý […]

  • Začiatok na konci

    Starostlivosť o druhého človeka neznamená, že sa naňho pozeráte zhora so súcitným pohľadom. Starostlivosť nemá nič spoločné s charitou: Tu ti hodím pár kúskov času a dostanem za to dobré svedomie. Hlavu hore. Bude to dobré. Starostlivosť neznamená zneužívať utrpenie druhých, aby ste sa dostali do centra pozornosti. Pozrite sa všetci, ako skvele sa dokážem postarať o niekoho iného. Skutočná starostlivosť je ochota kráčať časť cesty spolu, byť druhému spoločníkom: tým, s ktorým sa delíte o svoj chlieb.

  • Kľúč ku slobode

    Vzhľadom na bezbrehú korupciu tých, ktorí sú pri moci, očividné lži, prerozdeľovanie do vreciek už bohatých prostredníctvom štátu, stupňujúce sa diktátorské pomery, ktoré nám berú čoraz viac práv a ženú nás čoraz hlbšie do závislosti a teraz do hospodárskeho kolapsu historických rozmerov, sa šíri pochopiteľná nespokojnosť. Čoraz viac ľudí je nespokojných s politikou vládnucich predstaviteľov, vychádza do ulíc a oprávnene požaduje rôzne odstúpenia a trestné stíhanie zodpovedných osôb. Prevláda presvedčenie, že ak budú zodpovední ľudia odvolaní z funkcií a nahradení inými, všetko sa zlepší. Stačí, aby boli pri moci “správni ľudia”.

  • Inscenovaný koniec sveta

    Psychologická vojna má dlhú tradíciu. Od konca druhej svetovej vojny nás takzvané PsyOps zámerne pripravujú na to, aby sme boli čoraz viac kontrolovaní a monitorovaní. Tým sa vytvorili podmienky pre psychopatov, ktorým je povolený akýkoľvek faul, ak sa dostatočne dobre zamaskuje. V súčasnosti sa ukazuje, že to, čo mnohí predtým považovali za náhodu, bolo dlhodobo organizované. Len ľudia, ktorí sa nenechajú odcudziť sami od seba, majú z tejto hry šancu vystúpiť.

  • Ku koreňu

    V dnešnej dobe považujeme veci také, aké aktuálne sú, za niečo dané. Niektorí ľudia majú peniaze a moc, iní nie. Niektorí sú chudobní, iní bohatí a my sme si zvykli, že bohatí udeľujú príkazy chudobným. Vlády rozhodujú nad našimi hlavami o našich životoch a nezriedka tým spôsobujú značné škody.

  • Opustime školu poslušnosti

    Projekt inšpiruje. Nemajú tu byť osoby, ale ľudia, nemajú tu byť triedy, ale spoločenstvo, nemajú tu byť predmety, ale slobodné učenie. Aby sa to podarilo, musíme sa oslobodiť od indoktrinácie posledných desaťročí a storočí, ktorá nám zanechala paternalistický, hierarchický vzdelávací systém založený na poslušnosti a podriadenosti.

  • Menej je viac

    Stále lepšie, stále viac, to bolo po stáročia motto väčšiny ľudských civilizácií. Existuje všeobecne rozšírená viera, že technologický pokrok nakoniec privedie ľudstvo do technického a digitálneho raja, v ktorom budú všetci žiť šťastne a spokojne, oslobodení od utrpenia a smrti. Realita však ukazuje niečo iné.