7 minút

Hlavný rabín Odesy: “Vyhráme, pretože musíme”

Titulná fotografia: Avraham Wolff na stretnutí s novozvoleným prezidentom Ukrajiny Vladimirom Zelenským 6. mája 2019 spolu s ostatnými hlavnými rabínmi Chabadu (foto: CHABAD)

Avraham Wolff v rozhovore pre STANDARD hovorí o vojne na Ukrajine, židovských vojakoch, ktorých uniformy zdobí banderovská vlajka, a o budúcnosti svojej komunity.

Avraham Wolff je proti porovnávaniu ruských vojnových zločinov na Ukrajine s holokaustom.

Rabín Avraham Wolff slúži ako hlavný rabín Odesy od roku 1998. Od začiatku ruskej invázie na celú Ukrajinu vo februári 2022 pendluje medzi čiernomorskou metropolou, Moldavskou republikou, Rumunskom a Nemeckom. Tam sa 52-ročný stará o členov židovskej komunity, ktorí v meste zostali, aj o ľudí, ktorých útek so svojimi spolupracovníkmi organizuje od vypuknutia vojny dodnes.

Pred holokaustom bola Odesa domovom jednej z najväčších židovských komunít na svete. Nacisti a ich rumunskí spojenci zavraždili milión ukrajinských Židov a takmer vyhladili náboženskú komunitu v krajine. Podľa Wolffa v Odese (ktorá mala pred vypuknutím vojny niečo vyše milióna obyvateľov) stále žije okolo 40 000 Židov, z ktorých asi štvrtina už mesto opustila.

V rozhovore STANDARD Wolff hovorí o dôsledkoch ruskej invázie, nacistických obvineniach voči Ukrajine a budúcnosti Židov v Odese.

ŠTANDARD: Rabín Wolff, podľa Kremľa a jeho propagandistických médií je Ukrajina ovládaná nacistami už takmer desaťročie. Čo vám prebehne hlavou, keď počujete túto správu?

Wolff: Obviňovať Ukrajinu z nacizmu, fašizmu a antisemitizmu je absolútne smiešne. V skutočnosti je Ukrajina tým najlepším miestom, kde môžu Židia slobodne žiť a robiť si, čo chcú: otvorené školy, synagógy, komunitné centrá atď. To, ako slobodní sú ukrajinskí Židia, sa odráža nielen v politike. Súčasný prezident Volodymyr Zelenskyj je Žid a volilo ho 73 percent obyvateľov. Pred ním si Ukrajinci vybrali Petra Porošenka, ktorý má židovského otca. Ale bez ohľadu na to, aká smiešna je Putinova propaganda, nie je to smiešne, pretože všetci rovnako trpíme ruskými útokmi.

ŠTANDARD: Na Ukrajine prebieha diskusia o tom, či sa ruská invázia rovná pokusu o genocídu. Niektorí v tejto súvislosti dokonca používajú slovo „holokaust“. Čo si o tom myslíš?

Wolff: To, čo sa stalo v Buche a na iných miestach Ukrajiny okupovaných ruskou armádou, je nepochybne vojnový zločin, no nemožno nič vo svete porovnávať s katastrofou, ktorá postihla Židov počas druhej svetovej vojny. Holokaust bol pokus o zámerné zničenie celého židovského národa. Nie je dôvod ho s niečím stotožňovať. Jednou z mála chýb, ktorých sa Zelenskyj dopustil, bolo, keď vystúpil pred izraelským parlamentom a porovnával tieto situácie. Ale nemôžete porovnávať tieto katastrofy, akokoľvek sú hrozné. O každej katastrofe treba hovoriť, smútiť za obeťami a všetci by sme mali spolupracovať, aby sa už nikdy nezopakovala.

ŠTANDARD: V čase, keď začala ruská invázia na Ukrajine, žilo v Rusku 165 000 Židov. Podľa organizácie Jewish Agency, ktorá pomáha Židom z celého sveta pri sťahovaní sa do Izraela, krajinu od marca opustilo približne 20 500. Máte nejaký odkaz pre Židov, ktorí stále žijú v Rusku?

Wolff: To nie je moja práca. Som rabín v Odese. Mojou úlohou je učiť ľudí tu v mojej komunite, ako správne žiť, ako dodržiavať židovské zákony, ako konať dobro. Takže ak sa ma pýtate, čo by Židia v Rusku mali a nemali robiť, môžem povedať len toľko, že by mali robiť presne to, čo my tu v Odese: dobré veci. Veci, ktoré prinášajú svetlo do sveta. Ak tak urobia, zlo a temnota nakoniec odídu sami.

ŠTANDARD: 

Niektorí ľudia v západnej Európe a USA nechápu, prečo si dnes mnohí ukrajinskí Židia, vrátane mnohých vojakov, na svoje autá a uniformy lepia čierno-červenú vlajku militantného krídla Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN-B), známejšiu ako banderovská vlajka*. Čo by ste týmto ľuďom povedali, ak si uvedomíte účasť tisícov členov OUN-B na nacistických zločinoch na Ukrajine počas druhej svetovej vojny?

Wolff: Poviem im, že na dnešnej Ukrajine žijú všetky možné národnosti, etnické skupiny a náboženské komunity, ale že sme jeden ľud. Hovorím im, že všetci bojujeme za svoju slobodu, za svoj domov, za svoju budúcnosť, za svoje deti a za seba. Toto rozdelenie do skupín už od 24. februára 2022 neexistuje. Odvtedy sme všetci jednotní a vyhráme, pretože vyhrať musíme.

Preto mi dnes už na vlajkách nezáleží, či už židovských, ukrajinských alebo akýchkoľvek iných. Áno, pred vojnou bolo možno sem-tam iné chápanie, iná psychológia a filozofia toho, ako sa k sebe rôzne skupiny Ukrajincov správali. Ale dnes všetci spolu bojujeme proti zlu a za krajinu, ktorá umožňuje všetkým svojim ľuďom žiť slobodne a normálne.

ŠTANDARD: Podľa vašich vlastných odhadov odišla od vypuknutia vojny až štvrtina židovskej populácie Odesy. Keď vezmeme do úvahy, že židovská komunita v meste bola aj pred vojnou veľmi malá, stáva sa Odesa pomaly, ale isto mestom bez Židov?

Wolff: To sa nikdy nestane. Židia žili v Odese od založenia mesta. Prastarý otec mojej manželky bol tu rabín v synagóge a ja som tu rabín v synagóge. Toto miesto má budúcnosť. Po vojne sa Ukrajina stane prosperujúcou krajinou, možno najlepšou v Európe. Ak bude prosperovať, príde sem veľa nových Židov, ktorí tu teraz nežijú, a tých, čo odišli, nahradia prišelci. Odessa bola, je a vždy bude židovským mestom.

(Rozhovor viedol Klaus Stimimer, spolupráca: Luca Faccio, 19. januára 2023)

Poznámky

Rabín Avraham Wolff sa narodil v roku 1970 v Kirjat-Malachi v Izraeli v rodine spolupracovníka ultraortodoxného hnutia Chabad. Absolvoval Mir Yeshiva v Jeruzaleme (“The Mir”), najväčšiu židovskú vysokú školu na svete, kde väčšinou študenti študujú Tóru a Talmud. Potom študoval na Vyššej ješive Migdal Ha-Emek a v New Yorku. Od roku 1992 do augusta 1998 pôsobil Wolff ako rabín v juhoukrajinskom meste Cherson. V týchto rokoch tu bola okrem iného založená židovská stredná škola, charitatívne stredisko, ješiva ​​a židovská knižnica. V roku 1998 bol zvolený za hlavného rabína Juhoukrajinského regionálneho zväzu židovských obcí a za vedúceho Zjednotenej židovskej komunity v Odese. Wolff je ženatý a má šesť detí.

* Slangový výraz pre vlajku militantných členov Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN-B), pomenovanú po Stepanovi Banderovi, krajne pravicovom vodcovi jej radikálneho krídla. Bandera najprv spolupracoval s nacistickým Nemeckom, neskôr bol internovaný v koncentračnom tábore Sachsenhausen a v roku 1959 zavraždený KGB.


Zdroj: https://www.derstandard.de/story/2000142652969/odessas-oberrabbinerwir-werden-siegen-weil-wir-muessen