Americká armáda zriaďuje vo Wiesbadene veliteľstvo pre vojnu na Ukrajine.

Autor: Jens Bernert

Preklad z nemeckého originálu “Amerikas Musterknabe

Spojené štáty zriadia v Nemecku ďalšie veliteľstvo: Vo Wiesbadene má byť umiestnených 300 amerických vojakov v rámci takzvanej Skupiny bezpečnostnej asistencie Ukrajina (SAGU), ktorá má začať slúžiť v roku 2023. USA sa teda pripravujú na dlhšiu vojnu. Okrem toho v Grafenwöhri, Hohenfelse a Baumholderi bude prebiehať výcvik ukrajinských vojakov. Nemecká vláda doteraz nevydala žiadne vyhlásenie k tejto akcii vlády USA na nemeckom území.

O novom hlavnom štábe pre vojnu na Ukrajine vo Wiesbadene informuje okrem iného aj Stars & Stripes, vojenské noviny amerických vojakov (1 až 3). V článku “Ongoing Pentagon push to arm Ukraine will have three-star general leading from Germany” z 8. novembra 2022 sa píše:

“Trojhviezdičkový generál bude stáť na čele nového armádneho veliteľstva v Nemecku, ktoré bude zahŕňať približne 300 amerických vojakov zodpovedných za koordináciu bezpečnostnej pomoci Ukrajine, uviedol tento týždeň vysokopostavený predstaviteľ americkej armády.

V piatok bolo oznámené vytvorenie Skupiny bezpečnostnej pomoci Ukrajine ( Security Assistance Group Ukraine, SAGU), ktorá bude sídliť na veliteľstve americkej armády pre Európu a Afriku v nemeckom Wiesbadene.

Teraz musí byť vymenovaný a potvrdený generálporučík, kým sa nové veliteľstvo formuje, uviedol v pondelok úradník. Cieľom je uviesť jednotku do prevádzky začiatkom roka 2023. (…)

Veliteľ 18. výsadkového zboru generálporučík Christopher Donahue zatiaľ zostane vo Wiesbadene, aby pokračoval v organizovaní výcviku a vybavovaní ukrajinských síl, kým sa SAGU bude formovať.

Zriadením samostatného veliteľstva zameraného na podporu Ukrajiny Pentagón vytvára organizáciu na plnenie dlhodobej misie.”

Stars & Stripes už niekoľkokrát informoval o plánoch na vytvorenie vojnového veliteľstva vo Wiesbadene, napríklad 30. septembra 2022 v článku “New Army Command in Wiesbaden to coordinate war support for Ukraine, report says”:

” Nový veliteľský štáb na veliteľstve armády v Nemecku má koordinovať výcvik a vybavenie ukrajinských jednotiek zo strany USA (…).

Zatiaľ čo veliteľstvo vo Wiesbadene bude slúžiť ako administratívne centrum, veľká časť výcviku sa bude pravdepodobne konať na iných miestach, kde má armáda veľké strelnice. Výcvikové strediská US Army pre Európu a Afriku v Grafenwoehri a Hohenfelse budú pravdepodobne zohrávať významnú úlohu, rovnako ako armádna posádka v Baumholderi.”

Aktuálny vzruch vo vojne na Ukrajine, dopad rakiet v Poľsku, nakoniec nebol v tejto chvíli využitý na ďalšiu dramatickú eskaláciu situácie. Strategické riešenie tejto otázky zo strany USA tu zrejme spočíva v tom, že sa predsa len prizná, že raketa (rakety) pochádzali z Ukrajiny, ako o tom informovali napríklad Deutsche Welle a Tagesschau, a že sa tieto udalosti nevyužijú ako druh falošnej vlajky na to, aby sa vojna v súčasnosti posunula na ďalšiu úroveň (5 až 8).

Zdroje a poznámky:

(1) https://www.stripes.com/branches/army/2022-11-08/army-ukraine-wiesbaden-germany-7970727.html
(2) https://uncutnews.ch/kein-ende-des-krieges-abzusehen-usa-kuendigen-in-aller-stille-ein-neues-ukraine-kommando-mit-einem-3-sterne-general-an/
(3) http://blauerbote.com/2022/10/25/5-milliarden-dollar-fuer-den-regime-change-in-der-ukraine-spezialoperationen-in-der-ukraine-werden-fortgesetzt/
(4) https://www.stripes.com/branches/army/2022-09-30/eucom-army-ukraine-germany-7520540.html
(5) https://www.tagesschau.de/eilmeldung/polen-raketeneinschlag-101.html
(6) https://www.dw.com/de/raketeneinschlag-polen-flugabwehr-ukraine-nato-usa-joe-biden/a-63772521
(7) https://report24.news/globalisten-ordnen-wahrheitsverbreitung-an-raketen-auf-polen-stammten-aus-der-ukraine/
(8) https://twitter.com/marcfriedrich7/status/1592637277464731649

Slovenský preklad: svet podľa nás

Toto dielo je licencované pod licenciou Creative Commons (Uznanie autora – Nekomerčné – Bez odvodenín 4.0 International). Môžete ho šíriť a reprodukovať v súlade s podmienkami licencie.