15 minút

Energetická vojna na Ukrajine

Z nemeckého originálu “Der energetische Krieg in der Ukraine” preložil svet podľa nás

Diskusia k článku: ksbforum.info


Každá vojna je zložitá a v konečnom dôsledku je aj totálna. Na pojem ” totálna” sa však môžeme pozerať z rôznych uhlov pohľadu.

Vo všeobecnosti sa nemecká vojna v druhej svetovej vojne stala totálnou vojnou podľa vôle vodcov Tretej ríše. Použitie všetkých dostupných prostriedkov bolo prakticky schválené. Nielenže hrali vojenský vabank, aby zvrátili priebeh vojny. Vlastní vojaci a nakoniec aj civilné obyvateľstvo, všetky zdroje vo všeobecnosti, boli nemilosrdne spálené pre “konečné víťazstvo”.


Vojnu možno viesť s maximálnym nasadením a úplnou likvidáciou nepriateľa. Riziko zlyhania je v tomto procese značné. Rovnako ako sa výrazne zvyšuje motivácia ju viesť, ak chýbajú možnosti úniku. Takáto filozofia vojny nepozná návrat. Existuje však aj iná, kvalitatívna stránka vojny, v ktorej totalita vo vedení vojny zohľadňuje komplexnosť a umožňuje kedykoľvek zmeniť cestu. Vtedy sa orientuje na stanovené ciele, ktoré potom chce dosiahnuť vedením vojny, ktorá je im prispôsobená.

Po útokoch na Kerčský most a ukrajinskom útoku na námornú základňu Sevastopoľ – využívajúc obilný koridor pre prístav Odesa – ruské sily podnikli masívne útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

Nešlo však a nejde o plošné útoky, pri ktorých by dochádzalo k masovému, jednoducho totálnemu ničeniu. Miestne masmédiá sa vyhýbajú uvádzaniu príkladov plošných útokov a úplného zničenia miest západnými ozbrojenými silami v nedávnej minulosti, napríklad v irackom Mosule a sýrskej Rakke (1 až 3).

Ale Rusko samozrejme ničí. Takéto riadené ničenie si vyžaduje navyše aj pokročilé technológie a metódy a tie ruská armáda má.

Západné médiá vo svojich správach nerozlišujú. Neochvejne sa držia verzie “brutálnej ruskej agresívnej vojny”, ktorú si želajú tvorcovia správ. V detailoch a určite skôr neúmyselne však odhaľujú iný príbeh, čo je dobre vidieť napríklad v tejto správe z vplyvného denníka Washington Post:

“Pokračujúce ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru sú také metodické a ničivé, že ich podľa vládnych predstaviteľov riadia energetickí experti, ktorí presne vedia, ktoré ciele spôsobia najväčšie škody ukrajinskej energetickej sieti.” (4, a1)

Výroba a distribúcia energie sú ale dva rôzne páry topánok! Rad za radom sa ničia spínacie a riadiace systémy, spojovacie uzly a transformátory, zatiaľ čo elektrárne zostávajú v podstate nedotknuté. Na rozdiel od ukrajinskej armády ruské ozbrojené sily systematicky neostreľujú jadrové a vodné elektrárne a priehrady, prečo nie?

Ruská armáda začala 31. októbra masívne útočiť na transformátorové stanice, ktoré dodávajú elektrinu z vodných elektrární do rozvodnej siete, napríklad na vodnú elektráreň Kanivin v Čerkaskej oblasti. Táto elektráreň, ktorá sa nachádza na strednom toku rieky Dneper, sa využíva najmä na vyrovnávanie špičkového dopytu v oblasti Kyjeva. Rovnako ako vodná elektráreň Kremenčug pre východné regióny Ukrajiny.

Generálny riaditeľ ukrajinskej spoločnosti DTEK Maxim Timčenko potom uviedol:

“Tieto útoky nie sú zamerané na zničenie zariadení na výrobu elektrickej energie, ale na prepojovacie systémy napojené na ukrajinskú energetickú sústavu. Zasiahli rozvádzače a transformátory, čo znamená, že elektráreň, ktorá vyrába elektrinu, už nemôže byť pripojená k celoštátnej elektrickej sieti. To znamená, že hlavným cieľom sú transformátory vo vysokonapäťových rozvodniach spoločnosti Ukrenergo a zariadenia na distribúciu elektrickej energie v tepelných elektrárňach.” (5)

Cieľ, ktorý Rusko týmito útokmi sleduje, nie je tajomstvom. Energia je tiež pohonnou hmotou pre ukrajinskú armádu a táto mašinéria má byť narušená viac ako predtým. Ešte väčšmi je energia mazivom vojny Západu na Ukrajine. Koniec koncov, v hre je jeho vojna, vojna Západu, a vôbec nie “ukrajinské národné povstanie proti ruskej agresii”. Západ teda nepomáha “brániť Ukrajinu”, nie, vedie vojnu proti Rusku, pričom využíva Ukrajinu, jej obyvateľov, územie a prírodné zdroje.

A viete čo, milí čitatelia? Vedia to aj zodpovední v ukrajinskom energetickom sektore:

“Timčenko z DTEK priznal, že ruskou stratégiou bolo ponechať ukrajinské elektrárne schopné vyrábať elektrinu, ale prerušiť vedenia, ktoré ich spájajú so sieťou, ako aj vojenské zásobovacie spoje na západe a juhu a vo frontových oblastiach, kde ukrajinská armáda tvrdí, že si získava späť územie a pripravuje nové ofenzívy.” (6)

Vojna na Ukrajine v princípe spaľuje ukrajinských vojakov. Po materiálnej stránke sú to však už dlho zdroje západných štátov, ktoré sú drancované a využívané vo vojne. Ide o peniaze, logistiku, zbrojné technológie, o plánovanie a realizáciu vojenských operácií. Ale (nielen) zásobovanie týmito zdrojmi hrozí kolapsom, ak sa ochromí dodávka energie.

Rozhorčenie v radoch západných “dobrákov” nad tým, že Rusko napáda civilnú infraštruktúru (7), je pokrytecké. Rovnako ako vyjadrenia vysokopostavených nemeckých politikov k tomuto aspektu ukrajinskej vojny sú zvyčajne nekvalifikované, polemické a nenávistné (8). Mašinéria na východnom fronte – áno, sme opäť tak ďaleko, východný front sa opäť obnovil – dostáva svoje krmivo najmä prostredníctvom siete ukrajinských železníc. Pritom to ďaleko presahuje “bežné” vojenské použitie. Podobne ako v Mariupole a iných mestách ukrajinská armáda systematicky využíva civilné objekty a ich obyvateľov ako štíty, či skôr rukojemníkov, aby získala výhodu na bojisku.

Ak Rusko zaútočí na vlak, ako je ten na nasledujúcich fotografiách vľavo, potom to samozrejme môže byť len teroristický útok na nevinných civilistov, nie (b1)?

Osobný vozeň vľavo je ale jeden. Ďalej sú na dvoch snímkach vpravo zachytené vagóny s 28 modernizovanými bojovými tankami T-55, ktoré boli dodané zo Slovinska na “východný front”, aby sa podrobili “renovácii”. Ak by napríklad Rusko zaútočilo na tento vlak raketami, potom hádajte, milí čitatelia, ktorý vagón by nám bol výrečne sprístupnený v reportáži ako obrazový dokument.

Je to pre Rusko problém? Áno, je. Moskva hovorí o “špeciálnej vojenskej operácii” a jej pohľad na podobné aspekty vojny ospravedlňuje tých, ktorí jej dali toto meno.
Samozrejme, Rusko vedie na Ukrajine vojnu, ale nevedie vojnu spálenej zeme – opäť pripomíname vojnu Západu v Kórei, Vietname, Iraku alebo Líbyi.

Keď Rusko vo februári 2022 vojensky zasiahlo do konfliktu na Ukrajine, vyhlásilo tri ciele: ochranu ruského etnika na východe Ukrajiny a denacifikáciu a demilitarizáciu krajiny. Nevyhlásila územné dobytie svojho západného suseda. Ruské vojenské vedenie preto hľadá inteligentné strategické riešenia na dosiahnutie svojich cieľov s vysokou účinnosťou, nízkymi vedľajšími škodami a minimalizáciou vlastných strát.

Rusko tak vedie totálnu vojnu skôr na kvalitatívnej ako kvantitatívnej úrovni. Na druhej strane, čo sa týka Západu, máme skôr dojem, že od začiatku “išli na doraz”. Ak porovnáme obranné rozpočty bojujúcich strán – na jednej strane USA a ich európskych spojencov, na druhej strane Ruska – o výsledku tejto vojny nemožno pochybovať. Prevaha Západu je v kvantitatívnej rovine drvivá a výsledok na rok 2021 je: výrazne viac ako 1 000 miliárd (na strane NATO) ku 62 miliardám amerických dolárov (Rusko) (9, 10).

Tento výsledok, ktorý sa opakuje každý rok, ako aj tlak vojensko-priemyselného komplexu, ktorý sa usiluje o zisk, vždy zvádza západných ideológov, politikov a stratégov k tomu, aby viedli vojnu z pozície obrovskej sily, ktorá však neexistuje. Radi hovoria o hybridnej a asymetrickej vojne, ale predovšetkým preto, aby ich použili ako prázdne slová v propagandistickej vojne. V opačnom prípade predpokladajú, že Rusko je schopné viesť len taký druh vojny, aký sa praktizuje v ideológiou presiaknutých strategických miestnostiach Západu.

Súboj o zdroje, o ktorom Západ verí, že ho môže vyhrať vo vojne na Ukrajine, sa odohráva bez Ruska. Ale zdroje sa aj tak spaľujú. Ako keby to Rusko rozhodujúcim spôsobom oslabovalo. Ruská strana je jednoznačne mimo tejto hry. Toto rozhodnutie urobila vedome a na vlastnú zodpovednosť. Ak sa teraz “hodnotový Západ” napriek tomu správa, akoby sa pretekal podľa hesla “Komu skôr dôjdu zdroje?”, čo to potom je? No, je to sebazničujúce.

Pre autora je fascinujúce uvedomenie si, že ruská vojna je v princípe absolútne transparentná, ale v detailoch sa stáva kreatívnou a rafinovanou, a teda opäť nepredvídateľnou. Preto neustále prispôsobuje svoje stratégie a operácie novým okolnostiam. Vždy však s ohľadom na tri základné ciele definované pre túto vojnu (pozri vyššie).

Energetická vojna, ktorú Rusko vedie na Ukrajine, do nej bez problémov zapadá. Výsledky vyzerajú napríklad takto (b2):

Zobrazená deštrukcia sa na prvý pohľad zdá byť totálna, ale je veľmi selektívna. Zdá sa, že systém vedenia zostal neporušený, ale transformátor je preč. To má dôsledky napríklad pre ukrajinskú železničnú sieť, a to nielen, ale najmä pre elektrifikovanú železničnú sieť.

Zničenie vlakov alebo dokonca železničných staníc sa ukázalo ako problematické z viacerých hľadísk. Úsilie a prínos z hľadiska vedenia vojny boli neprimerané a to isté platí aj pre obete, najmä pre počet civilných obetí, ktorým sa v dôsledku toho nedalo zabrániť. Neexistuje vojna, ktorá by sa vyhla civilistom. Napriek tomu je pozoruhodné, ako výrazne tento aspekt zohľadňovalo ruské vedenie vojny. A až do novembra 2022 nevypínalo neuralgické energetické spínacie stanice bez rozdielu po celej Ukrajine:

“Ruský plán útoku zatiaľ nepredpokladá útok na elektrickú sieť pre osobné vlaky medzi Kyjevom, Ľvovom a poľským terminálom v Przemyśli. Namiesto toho sa preruší dodávka elektrickej energie pre vlaky premávajúce východne od Kyjeva smerom na Dneper a na fronte Charkov – Odesa.” (5i)

Zasiahnutý transformátor na obrázku vyššie bol teda starostlivo vybraným cieľom a bol zničený veľmi presnou zbraňou. Zariadenie v okolí sa zdá byť neporušené, ale pravdepodobne sa stalo nepoužiteľným. Treba rozlišovať medzi zničením a znehodnotením. To, čo bolo zničené, sa už nedá uviesť do prevádzky. V opísanom prípade by nový transformátor umožnil opätovné sprevádzkovanie celého zariadenia. Je tu však problém, ktorý Rusko samozrejme zohľadnilo.

Ukrajinský systém prepojenej elektrickej sústavy je stále založený na systéme zaniknutého Sovietskeho zväzu. Primárne vedenia v sieti veľmi vysokého napätia sú prevádzkované s napätím 750 kilovoltov, sekundárne vedenia s napätím 330 kilovoltov, čím sa líšia od parametrov v európskych elektrických sieťach (11). Transformátory a rôzne rozvádzače musia byť podľa toho navrhnuté. Ukrajinské energetické spoločnosti v súčasnosti využívajú príslušné zásoby na obnovu poškodených alebo zničených elektrární. Tieto zásoby sú obmedzené a čoskoro sa vyčerpajú. Odkiaľ budú prichádzať náhrady? V prípade ukrajinskej energetickej siete sa pravdepodobne jedná len o jednu krajinu: Rusko.

Keďže Rusko neútočí na samotné energetické zariadenia, úplné obnovenie dodávok energie na Ukrajine by sa teoreticky mohlo uskutočniť pomerne rýchlo. Samozrejme, iba ak by oba štáty riešili svoje nepriateľstvo mierovou cestou.

Avšak ponuka na ukončenie vojenského konfliktu , ako to ešte v marci 2022 urobilo Rusko, už nebude. Podmienky pre Kyjev sa výrazne sťažili.

Krátkodobým a strednodobým problémom Ukrajiny, vrátane jej vojenských operácií, však nie je len udržanie dodávok energie.

Môže ukrajinská protivzdušná obrana v dohľadnej budúcnosti prijať účinné protiopatrenia proti početným ruským útokom na jej energetickú infraštruktúru? Nemôže a v dohľadnej budúcnosti sa na tom nič nezmení. Dokonca aj keď sa v médiách zdá, že účinná pomoc by mohla prísť:

“Podľa Blinkena USA pracujú na zlepšení ukrajinskej protivzdušnej obrany. Dva pozemné systémy protivzdušnej obrany Nasmas, ktoré sa Spojené štáty zaviazali dodať, budú na Ukrajinu dodané budúci mesiac.” (12)

Dva systémy neznie príliš veľa. NASMAS (National Advanced Surface to Air Missile System) je veľmi moderný systém, takpovediac najnovší v tejto oblasti, od amerického výrobcu zbraní Raytheon (13). Tieto zbrane však nikdy neboli použité v podmienkach “skutočnej” vojny s protivníkom schopným komplexných vzdušných útokov s rôznorodou, čiastočne vysoko rozvinutou technológiou. Pentagón si dáva načas aj s dodávkou sľúbenou na september (14).

Aký by bol totiž účinok, keby ruská armáda vytiahla proti NASMAS kartu, prostredníctvom ktorej by jej moderné zbrane ochromili alebo znefunkčnili obranný systém? Stratégovia v Pentagóne to síce nevedia, ale niečo podobné tušia. Pretože priebeh tohtoročnej vojny na Ukrajine na to stále poukazuje. Na rozdiel od všetkých propagandistických správ zo západných redakcií, Ukrajina, zástupca NATO, v spolupráci s mnohými tisíckami západných poradcov, nikdy nebola schopná čeliť ruským raketovým útokom niečím skutočne účinným.

Pokiaľ ide o NASMAS, treba tiež poznamenať, že v súčasnej konfigurácii na Ukrajine je pravdepodobne od začiatku odsúdený na neúspech. Koniec koncov, jeho systém detekcie nepriateľských rakiet nie je schopný ani odhaliť, nieto ešte zasiahnuť, skupiny útočiacich bezpilotných lietadiel, aké v súčasnosti nasadzuje Rusko (14i). Systém NASMAS by preto musel byť integrovaný do obranného systému, ktorý by bol schopný robiť práve toto. Má USA takéto riešenie? Odvažujem sa o tom pochybovať.

Ak by NASMAS zlyhal, bolo by to pre podnikanie spoločnosti Raytheon veľmi zlé. Okrem toho by sa opäť vážne poškodil lak naratívu o neporaziteľnej, “jedinej svetovej veľmoci”. A to by zasa znížilo vplyv propagandistickej vojny. USA nesmú vo verejnom povedomí, ktoré si vytvorili, prehrať vojnu na Ukrajine. A tak ukrajinské vedenie brzdí a utešuje s dvoma, neskôr ôsmimi NASMAS, ktoré v skutočnosti ešte neboli otestované vo vojnových podmienkach.

V tom čase však už Rusko bude mať vyvinuté ďalšie spôsoby, ako znížiť bojovú schopnosť ukrajinskej armády NATO.

Prosím, zostaňte pozorní, milí čitatelia.


Poznámky a zdroje

Tento článok od Peds Ansichten je licencovaný pod Creative Commons – Uveďte autora-Nekomerčné-Nezávislé 4.0 – Medzinárodná licencia. Môžete ho ďalej šíriť a reprodukovať v súlade s podmienkami licencie.

Diskusia k článku: ksbforum.info

Ilustrácia: Thomas (Pixabay)

(a1) Übersetzungen unter Zuhilfenahme von DeepL.com.

(1) 11.07.2017; watson; Die Bilder der Zerstörung. Was nach drei Jahren «IS» und 8 Monaten Krieg zurückbleibt;  https://www.watson.ch/international/irak/798109661-zerstoertes-mossul-was-nach-3-jahren-is-und-8-monaten-krieg-zurueckbleibt

(2) 10.08.2017; SWSW; Bill van Auken; Syrien wirft Washington Kriegsverbrechen bei Belagerung von Rakka vor; https://www.wsws.org/de/articles/2017/08/10/syri-a10.html

(3) 13.11.2017; BBC; Quentin Sommerville, Riam Dalati; Raqqa’s dirty secret; https://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/raqqas_dirty_secret

(4) 25.10.2022; Washington Post; Michael Birnbaum, David L. Stern, Emily Rauhala; Russia’s methodical attacks exploit frailty of Ukrainian power system; https://www.washingtonpost.com/world/2022/10/25/russias-methodical-attacks-exploit-frailty-ukrainian-power-system/

(5, 5i, b2) 31.10.2022; naked capitalism; Yves Smith; Electro-Shock Therapy for Slow Learners in the Ukraine Electric War (Part III); https://www.nakedcapitalism.com/2022/10/electro-shock-therapy-for-slow-learners-in-the-electric-war-part-iii.html

(6) 01.11.2022; John Helmer; Electro-Shock Therapy for Slow Learners in the Ukraine Electric War (Part III); http://johnhelmer.net/electro-shock-therapy-for-slow-learners-in-the-electric-war-part-iii/

(7) 17.11.2022; ARD-Tagesschau; Lage in der Ukraine: Russland greift die zivile Infrastruktur weiter an;  https://www.tagesschau.de/multimedia/video/video-1116217.html

(8) 03.11.2022; ARD-Tagesschau; Baerbock: In der Ukraine drohen Kinder zu erfrieren; https://www.tagesschau.de/newsticker/liveblog-ukraine-donnerstag-175.html#Kinder

(9) 25.04.2022; taz; Reinhard Wolff; Europa legt am schnellsten zu; https://taz.de/Weltweite-Ruestungsausgaben-2021/!5846897/

(10) 27.04.2022; ARD-Tagesschau; Rüstungsausgaben auf Rekordniveau; https://www.tagesschau.de/ausland/europa/sipri-ruestungsausgaben-rekord-101.html

(11) 26.04.2022; Energie-Experten; So funktioniert das deutsche Stromnetz; Von der Höchstspannung zur Niederspannung; https://www.energie-experten.org/erneuerbare-energien/oekostrom/stromnetz

(12) 28.10.2022; ARD-Tagesschau; Ukraine-Liveblog; USA liefern weitere Militärhilfe im Wert von 275 Millionen Dollar; https://www.tagesschau.de/newsticker/liveblog-ukraine-freitag-191.html#Militaerhilfe

(13) 22.06.2021; Airforce Technology; National Advanced Surface to Air Missile System (NASAMS); https://www.airforce-technology.com/projects/national-advanced-surface-to-air-missile-system-nasams/

(14, 14i) 01.11.2022; Reminiscence of the Future …; Andrej Martianow; It is Not Going To Make A Difference; http://smoothiex12.blogspot.com/2022/11/it-is-not-going-to-make-difference.html

(b1) Boris Rozhin; 29.10.2022; Telegram; Panzertransport auf einem ukrainischen Bahnhof; https://t.me/boris_rozhin/68726

(b2) Colonel Assad; Zerstörter Trafo in ukrainischem Umspannwerk; November 2022; https://colonelcassad.livejournal.com/7981349.html

() 03.11.2022; naked capitalism; Yves Smith; Has Russia Already Pwnd Ukraine?; https://www.nakedcapitalism.com/2022/11/has-russia-already-pwnd-ukraine.html

() 10.10.2022; naked capitalism; Yves Smith; Russian Army Turning Out the Light: US Losing Electricity War in Ukraine; https://www.nakedcapitalism.com/2022/10/russian-army-turning-out-the-lights-us-losing-electricity-war-in-ukraine.html