10 minút

Kryptopasca

Mnoho ľudí si od kryptomien sľubuje anonymitu a finančnú slobodu. Háčik je v tom, že NSA na tejto technológii pracovala už pred desiatkami rokov.

Je pravda, že bitcoin, respektíve základná technológia blockchain bola vyvinutá pseudonymom Satoshi Nakamoto (japonsky hláskovaný セントラルインテリジェンス, preložené do angličtiny: Central Intelligence)? Áno, ak pripustíme, že to nie je osoba, ale organizácia!
Je správne, že technológia vyvinutá NSA – teda organizáciou tajných služieb bola potom odovzdaná Gavinovi (Bellovi) Andresenovi, ba dokonca darovaná? Áno! On sa stal verejnou tvárou Bitcoinu.
Mnohí si v priebehu rokov kládli otázku, prečo Bitcoin používa hašovaciu funkciu SHA-256 vyvinutú NSA a zverejnenú Národným inštitútom pre štandardy a technológie (NIST). V prípade – a z toho môžme vychádzať – že SHA-256 obsahuje skryté zadné vrátka, backdoor mechanizmus, bola by akákoľvek anonymita a predovšetkým bezpečnosť bitcoinových platieb v nenávratne.

Aj keď niektorí povedia, že nasledujúci článok je trochu špekulatívny – nie je špekulatívny samotný Bitcoin, keď si ľudia berú hypotéku na to, aby si ho kúpili? V časoch riadenej dedolarizácie sa veľa ľudí uchýlilo k zdanlivo presvedčivo bezpečnej investícii do kryptomien, najmä do bitcoinu. Len si budú musieť v blízkej budúcnosti uvedomiť, že technológia može byť v blízkej budúcnosti prostredníctvom Central Bank Digital Currency (CBDC) pod vedením Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIZ) úplne vypnutá.

Pred viac ako 25 rokmi Národná bezpečnostná agentúra (NSA, spravodajská agentúra Spojených štátov) napísala dôležitý dokument o kryptomenách – to samo osebe je dostatočne alarmujúce, že veci nie sú také, ako sa zdajú.

Vychádzajúc z toho, že Darknet, technológia blockchain a bitcoin neboli vynájdené, vyvinuté, naprogramované a uvedené do života mimo dosahu hlbokého štátu (deep state) nejakými nerdami, ktorí chceli zlepšiť svet, ale že ide o projekt, experiment, uskutočnený hlbokým štátom, dnes môžeme povedať:

Bitcoin slúži na to, aby sa verejnosť zoznámila a dôverovala digitálnym menám.

Po ich etablovaní budú svetové fiat meny zlikvidované – ako dôsledok umelo vytvoreného dlhového kolapsu – a budú nahradené vládami schválenými kryptomenami. Pričom všetky transakcie a digitálne peňaženky budú sledované západnými vlády sveta.

1996 — položenie základov pre tvorbu bitcoinov

Aké dôkazy existujú pre túto predstavu? Najprv sa pozrime na dokument s názvom „How to Make a Mint: The Cryptography of Anonymous Electronic Cash“. Tento dokument, publikovaný pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi, popisuje všeobecnú štruktúru a funkciu kryptomeny Bitcoin. Ako vidíme z jeho záveru (conclusion), už v roku 1996 sa hovorilo o šifrovanom mechanizme spätnej sledovateľnosti. Ale tiež:

„Pretože je také ľahké vytvoriť presnú kópiu elektronickej mince, bezpečný elektronický pokladničný systém musí mať schopnosť zabrániť viacnásobným platbám tou istou mincou. Ak je systém implementovaný online, je možné zabrániť viacnásobným platbám vedením databázy už zaplatených mincí a kontrolou tohto zoznamu pri každej platbe Počet prevodov na jednu mincu musí byť obmedzený. Mince môžu byť deliteľné bez toho, aby došlo k strate akýchkoľvek bezpečnostných alebo anonymných prvkov. Je to však na úkor úložnej kapacity a časov transakcií.“

Inými slovami, NSA opísala kľúčové prvky Bitcoinu vo svojom dokumente dávno predtým, ako Bitcoin vôbec existoval.

V tomto dokumente je podrobne popísaná veľká časť bitcoinového protokolu, vrátane techník overovania podpisov, eliminácie falšovania kryptocoinov prostredníctvom overovania transakcií a niekoľkých funkcií, ktoré podporujú anonymitu a nevysledovateľnosť transakcií.

Dokument dokonca poukazuje na zvýšené riziko prania špinavých peňazí, ktoré sa dá ľahko zvládnuť pomocou kryptomien. Popisuje tiež „bezpečné hashovanie“ ako „jednosmerné a bez kolízií“.

Hoci Bitcoin do tejto štruktúry pridáva ťažbu a zdieľaný peer-to-peer blockchainový systém overovania transakcií, je jasné, že NSA skúmala kryptomeny dávno predtým, ako bežní používatelia o tomto termíne vôbec počuli.

NSA tiež napísala kryptografický hash, ktorý používa Bitcoin na zabezpečenie všetkých transakcií: SHA-256 hash, od ktorého závisí každá bitcoinová transakcia na svete.

Ako vysvetľuje The Hacker News ( THN ) :

„Integrita bitcoinu závisí od hašovacej funkcie s názvom SHA-256, vyvinutej NSA a publikovanej Národným inštitútom pre štandardy a technológie (NIST).

THN tiež dodáva: „Za predpokladu, že NSA urobila niečo so SHA-256, čo zatiaľ žiadny externý výskumník neobjavil, potom by mohli používať dôveryhodné a overiteľné prostriedky na falšovanie transakcií.“
Skutočne desivá predstava je, že niekto nájde spôsob, ako nájsť kolízie v SHA-256 naozaj rýchlo, bez toho, aby ich vynútil alebo použil veľa hardvéru, a bude tým môcť prevziať kontrolu nad sieťou,“ povedal kryptografický výskumník Matthew D. Green z Johns Hopkins University. .

Inými slovami, ak hash SHA-256, vyvinutý NSA, má skutočne zadné vrátka na prelomenie šifrovania, znamenalo by to, že NSA by mohla ukradnúť bitcoiny komukoľvek, kedykoľvek by chcela.
Bol bitcoin už od začiatku navrhnutý ako nástroj na udržanie kontroly nad svetovou zásobou peňazí, respektíve na získanie kontroly nad globálnou zásobou peňazí dovtedy, kým sa náš známy fiat menový systém zrúti a nahradí ho elitou kontrolovaná digitálna mena?

Kto dnes ešte verí, že kryptografia je nepriestrelná?

O tomto THN v článku “Researchers Crack 1024-bit RSA Encryption in GnuPG Crypto Library”:

Útok umožňuje útočníkovi extrahovať tajný šifrovací kľúč zo systému analýzou vzoru využitia pamäte alebo elektromagnetických výstupov zariadenia vysielaných počas procesu dešifrovania.“

Dôležité je, že ide o 1024-bitový šifrovací systém. Rovnaká technológia údajne dokáže prelomiť aj 2048-bitové šifrovanie. V skutočnosti sú vrstvy šifrovania prelomené šikovnými hackermi každý deň. Niektoré z týchto vrstiev šifrovania sa v súčasnosti používajú pre rôzne kryptomeny. Ak nie je niekto vysoko kvalifikovaný matematik, nemôže s istotou povedať, že kryptomena je skutočne nenapadnuteľná.

V skutočnosti sa s vývojom kvantových počítačov vo veľkom meradle stane akákoľvek kryptomena zastaraná. Akonáhle sa krajine, organizácii alebo jednotlivcovi podarí postaviť fungujúci 256-bitový kvantový počítač, môže efektívne ukradnúť všetky svetové bitcoiny, plus väčšinu štátnych tajomstiev a páchať ďalšie globálne zverstvá podľa ľubovôle.
Možný plán mocných prevziať úplnú kontrolu nad peňažnou zásobou, úsporami, zdanením a finančnými transakciami sveta, a tak ovládnuť ľudstvo, sa podľa mňa už blíži ku koncu:

  1. priviesť na trh NSA vytvorený NSA Bitcoin, aby sa verejnosť nadchla digitálnymi menami
  2. v tichosti pripravovať globalistami kontrolovanú kryptomenu, aby ho nahradila – v podstatnej miere je táto príprava v zodpovednosti Banky pre medzinárodné vyrovnávacie platby
  3. Začatie rozsiahlej globálnej operácie pod falošnou vlajkou – pandémia, vojna, energetická kríza – ktorá povalí globálne dlhové trhy a spáli nekryté fiat meny
  4. nájdenie vinníka, ktorý je politicky prijateľný ako Rusi a Severná Kórea
  5. pokračujúci kolaps dlhovej pyramídy nekrytej meny, až kým ovce nebudú také zúfalé, že sa nebudú vyhýbať ani myšlienke jesť odpadky
  6. s veľkou pompou vychvaľovať vládou podporovanú kryptomenu, ktorá nahradí všetky fiat meny, vykresľovať svetovú vládu ako záchrancu ľudstva
  7. zakázať hotovosť a kriminalizovať súkromné ​​vlastníctvo zlata a striebra občanmi, samozrejme pod zámienkou „bezpečnosti“
  8. Kriminalizácia všetkých neoficiálnych kryptomien, ako je bitcoin, aby ich hodnota klesla prakticky cez noc a všetky vprúdili do svetovej vládnej kryptomeny, kde blockchain kontroluje NSA
  9. definovať digitálne ID alebo biometrické identifikátory pre všetky transakcie ako požiadavku na overenie aktivít jedinej svetovej digitálnej kryptomeny. Nikto už nesmie jesť, cestovať alebo zarábať plat bez toho, aby bol pomocou QR kódu zredukovaný na objekt
  10. Po dosiahnutí absolútnej kontroly nad novou celosvetovou digitálnou menou sa vládou kontrolovaný blockchain použije ako zbraň na sledovanie všetkých transakcií, investícií a komerčných aktivít. Sociálne bodovanie (systém sociálneho kreditu) sa používa na zabezpečenie predvídateľnej poslušnosti každého jednotlivca.

2022 — regulácia, respektíve zrušenie súkromných kryptomien

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde si zobrala na mušku existujúce kryptomeny a v rozhovore vyjadrila obavy, že ľudia si neuvedomujú riziko, že môžu prísť o všetko a že by mohli byť strašne sklamaní, a preto sa prihovára za reguláciu súkromných kryptomien.

Lagarde už v januári 2021 vyzvala na globálnu reguláciu Bitcoinu. V rozhovore pre tlačovú agentúru Reuters vtedy povedala, že digitálna mena bola použitá na pranie špinavých peňazí a bola za pravidlá, ktoré by uzavreli medzery. Aj keď Lagarde nerozvinula špecifiká prania špinavých peňazí v súvislosti s kryptomenami, vyslovila sa za reguláciu, ktorá by sa mala dohodnúť a uplatňovať na globálnej úrovni, „pretože ak medzera existuje, medzera sa použije“.

Mimoriadny pokles ceny UST (UST je algoritmický stablecoin, ktorý nie je krytý dolárom jeden k jednému) podnietil predsedu Komisie pre cenné papiere a burzy, Garyho Genslera, aby pred niekoľkými dňami uviedol , že má rovnako ako Lagarde obavy,  že investori do krypto trhov budú poškodení.

“Myslím si, že veľa z týchto tokenov zlyhá,“ povedal Gensler novinárom po vypočutí Výboru pre rozpočtové prostriedky (House Appropriations Committee) 18. mája 2022.

„Obávam sa, že kryptomeny (…) ublížia mnohým ľuďom a to podkope dôveru v trhy a i dôveru v trhy vo všeobecnosti.“

Spolu s regulačnými orgánmi a ďalšími úradníkmi, ktorí stupňujú svoju kryptokritiku, aj prominentné osobnosti vyjadrili svoje výhrady k tejto triede aktív.

Bill Gates povedal počas relácie Reddit Ask Me Anything 19. mája, že neinvestoval do kryptomien, pretože „neprospievajú spoločnosti“.

“Žiadne nevlastním,“ napísal Gates. „Rád investujem do vecí, ktoré majú hodnotný výstup. Hodnota firmy je založená na tom, ako vyrábať skvelé produkty. Hodnota kryptomien je len v tom, čo sa jedna osoba rozhodne, že za ňu zaplatí niekto iný, takže nemá žiadny prínos pre spoločnosť ako iné investície.“

Elon Musk začiatkom roka 2021 oznámil, že bude investovať do Bitcoinu súkromne, aj so svojimi spoločnosťami Tesla a Neuralink a že  umožní platby v Bitcoine. Niekoľko mesiacov neskôr Musk platby bitcoinmi zastavil a z kryptomien vystúpil . Prečo asi?

Štartovací signál na zrušenie Bitcoinu alebo na prechod na kryptomenu kontrolovanú centrálnymi bankami už bol daný.

Čo si teraz myslite o vašom Bitcoine?

“Kryptopasca”