Rusko podporuje vytvorenie “Pandemického fondu” Gatesa a Rockefellera.

Pôvodný článok v angličtine: https://edwardslavsquat.substack.com/p/russia-supports-creation-of-gates

Preklad prevzatý z https://ksbforum.info/discussion/410/globalne-spravy

Moskva na samite G20 potvrdila vernosť WHO a vyzvala na vytvorenie “globálneho sanitárneho štítu”.

Indonézsky minister zdravotníctva Budi Sadiki v sobotu novinárom oznámil, že geopolitické hádky neprekážajú plánu skupiny G20 na vytvorenie pandemického fondu, ktorý má zabezpečiť, aby ľudia na celom svete – a najmä chudobní ľudia – dostali včas injekcie.

“Všetky rozhodnutia skupiny G20 sa prijímajú výlučne konsenzom. Pozrite sa, v súčasnej geopolitickej situácii je veľmi ťažké dosiahnuť konsenzus. Ale v tejto geopolitickej situácii sa nám podarilo dosiahnuť konsenzus o vytvorení fondu, a to je najdôležitejšie,” povedal Sadiki, keď diskutoval o výsledkoch stretnutia s ministrami financií a zdravotníctva krajín G20, ktoré sa konalo na Bali.

Pandemický fond vytvorený v spolupráci s WHO (oficiálne známy ako “Fond finančného sprostredkovania pre prevenciu, pripravenosť a reakciu na pandémie”) pod vedením Svetovej banky sa bude využívať na podporu zdravotného programu skupiny G20, ktorý zahŕňa úsilie o “zlepšenie genetického dohľadu, podporu mobilizácie zdravotníckych zdrojov na lekárske protiopatrenia a rozšírenie výskumných a výrobných sietí pre vakcíny, terapie a diagnostiku”.

Medzi darcov fondu patria Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov, Rockefellerova nadácia a Wellcome Trust, uviedla skupina G20 v tlačovej správe z 12. novembra.

Ruský minister financií Anton Siluanov podporil vytvorenie pandemického fondu a uviedol, že WHO by mala naďalej zohrávať “ústrednú úlohu” pri udržiavaní “globálneho systému zdravotnej starostlivosti”.

Nový fond má “dopĺňať existujúci globálny systém zdravotníctva a podporovať reakcie na vznikajúce zdravotné hrozby”, uviedlo ruské ministerstvo financií vo vyhlásení zverejnenom na svojej webovej stránke.

https://tass.ru/ekonomika/16308283

V tlačovej správe sa ďalej uvádza:

Šéf ruského ministerstva financií poukázal na potrebu zabrániť fragmentácii globálneho systému zdravotnej starostlivosti a zachovať v ňom ústrednú úlohu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a podelil sa aj o skúsenosti s vytvorením systému rýchlej reakcie na pandémie v Rusku v rámci súčasného “Sanitárneho štítu”, ktorý zahŕňa vytvorenie systému rýchlej diagnostiky infekčných chorôb, urýchlený vývoj testovacích systémov a vakcín v prípade nových epidemiologických hrozieb.

“Veríme, že podobný sanitárny štít by sa mohol vybudovať aj na celosvetovej úrovni,” povedal minister.

Cieľom ruského programu Sanitárny štít, ktorý bol oznámený v apríli 2021, je rýchly vývoj “vakcín” (na základe genetickej platformy Sputnik V) a PCR testov po objavení sa údajnej zdravotnej hrozby.

V rámci programu budú pozdĺž ruských hraníc inštalované biologické kontrolné body – proces, ktorý sa začal v decembri 2021.

Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško, člen výkonnej rady WHO, sa zúčastnil na samite prostredníctvom videolinky a povedal, že WHO by mala pôsobiť ako “koordinátor medzinárodného úsilia v oblasti zdravia”.

“Dôležitou úlohou je posilniť pripravenosť globálnej zdravotníckej štruktúry, aby bolo možné včas reagovať na nebezpečné zoonotické infekcie s pandemickým potenciálom. Takáto architektúra zdravotníctva by mala byť založená na zásadách transparentnosti, otvorenosti a rovnocennej účasti všetkých zainteresovaných strán,” povedal ruským médiám po stretnutí s kolegami zo skupiny G20.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v sobotu privítal vytvorenie Pandemického fondu:

Tento nový mechanizmus financovania bude kľúčovým stavebným prvkom silnejšej globálnej architektúry zdravotnej bezpečnosti.

Dôležité je, že fond bol navrhnutý s inkluzívnym a účinným riadením a prevádzkovými mechanizmami s vysokými štandardmi transparentnosti a zodpovednosti.

Ďakujeme našim partnerom zo Svetovej banky, s ktorými sme tak úzko spolupracovali pri zriaďovaní fondu.

Tedros dodal:

Ďalšia pandémia na nás nebude čakať. Musíme urýchlene odstrániť nedostatky v globálnej pripravenosti, ktoré ohrozujú všetky krajiny.