47 minút

SpaceX, hlboký štát a vojna na Ukrajine

Táto rozsiahla, informáciami nabitá analýza sa venuje súvislostiam medzi fungovaním systému Starlink a priebehom vojny na Ukrajine, mediálnym manipuláciam, pozadím a financovaniu projektu Starlink. Vysvetľuje princíp vedenia vojny s podporou Starlinku, podrobností o technických možnostiach tohoto satelitného systému v porovnaní s GPS a o jeho zásadnom vplyve na vojenskú stratégiu NATO na Ukrajine.

ilustračný obr. od StockSnap

Elon Musk vo vojne a mieri

Začiatkom októbra tohto roku sa všetkými masmédiami rozšírila správa, že multimiliardár Elon Musk na seba upozornil “mierovými návrhmi”. Okamžite sa na neho zniesla vlna mediálneho rozhorčenia z novín a od vybraných politikov. Muskova iniciatíva si však zaslúži bližšie preskúmanie.

Ak niekto spomenie slovo mier, keď sa hovorí o riešení ukrajinského konfliktu, vojnoví štváči okamžite začnú peniť. Médiá prezentujúce názory, ktoré majú byť zverejnené, robia všetko pre to, aby takýto model správania zostal spoločensky neprijateľný, vrátane denníka Handelsblatt:

“Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk svojím “mierovým plánom” pre Ukrajinu, ktorý zverejnil na Twitteri, vyvolal medzinárodné pobúrenie.” (1)

To vyzerá ako búrka protestov, ktorá zjednotí všetky politické skupiny medzinárodného spoločenstva. Ale len to tak znie, len sa to tak zdá. Máme to tak cítiť. Je to spustená mediálna, virtuálna búrka rozhorčenia. Keď máme niečo určitým spôsobom cítiť, namiesto toho, aby sme použili svoj mentálny aparát, vtedy dostávame hneď aj vyhodnotenie správy: Vtedy sa vytvorí nálada. Vtedy dochádza k manipulácii. Vtedy sme dezinformovaní.

Mierový plán Elona Muska

A ako to už býva, keď ľudia zblúdia zo správnej cesty strážcov pravdy, ktorú treba zverejniť, tak potom sa začne psychologizovať. Veď niekto, kto nie je v rovnakých zákopoch ako dozorca jeho mentálneho stavu, nemôže byť vôbec “normálny”, však? Jeden z najbohatších ľudí na svete – čo je v spomínaných médiách pre amerických miliardárov už samo o sebe osvedčenie o dobročinnosti a filantropii – sa predsa vyjadril o mierovom riešení pre Ukrajinu. Preto sa zameriava na slabiny domnelého protivníka:

“Jednou z príčin tohto správania je aj Muskova Aspergerova porucha, druh autizmu. Šéf spoločnosti Tesla to zverejnil pred viac ako rokom. Pre ľudí zvonku je ťažko rozpoznateľná a sprevádza ju obmedzená empatia, slabé sociálne zručnosti a často introvertné záujmy – či už ide o programovanie, fyziku alebo cestovanie do vesmíru, ako v Muskovom prípade.” (1i, 2)

Takto sa teda snažia vysvetliť Muskove ” primitívne predstavy o mieri”. A ako tí istí ľudia zosúladili Aspergera Grety Thunbergovej s jej “klimatickou angažovanosťou”?

Pre novinárov menovaných do médií vo Washingtone sú mierové návrhy, ktoré im nepodávajú spin doktori ich vlastnej mocenskej hemisféry, predovšetkým “kontroverzné”, “ruská propaganda” (3), “absurdné mierové plány” (4) a “takto sa kamaráti nerobia” (5). Musk išiel ešte ďalej a podobným spôsobom poukázal na konflikt Taiwanu s pevninskou Čínou. Niečo také treba veľmi rýchlo zmiesť zo stola a trend, ktorý sa s tým spája, musí byť čitateľovi jednoznačne objasnený (zvýraznenie autora):

“Po svojich kontroverzných návrhoch na ukončenie vojny na Ukrajine spôsobil americký miliardár Elon Musk ďalší rozruch novými nápadmi na riešenie konfliktu na Taiwane. Vláda v Tchaj-peji označila jeho návrh, aby sa Taiwan stal “osobitnou administratívnou zónou” pod čínskou vládou, za “neprijateľný”. Hovorca Rady pre vzťahy s pevninskou Čínou (MAC) v Tchaj-peji sa k Muskovmu rozhovoru pre Financial Times vyjadril, že za tým sú len obchodné záujmy šéfa výrobcu elektromobilov Tesla, ktorý sa v Číne výrazne angažuje, a že ignoruje spoločnú vôľu obyvateľov Taiwanu. ” (6)

Obchodné záujmy sú podľa myslenia kontaminovaných médií nízkym pohnútkami? Je možné, že pri čítaní vyššie uvedeného textu si to pomyslíte. Veľmi chabý argument, ktorý však emocionálne zaujme. Človek sa vážne čuduje, čo je také odsúdeniahodné na tom, že spoločnosť ako Tesla investuje v pevninskej Číne aj na Taiwane (7).

Na druhej strane, o obchodných záujmoch veľkých západných korporácií na Ukrajine sa v tých istých médiách prakticky nehovorí. Jedným z dôvodov môže byť to, že inak by spotrebiteľ mohol získať úplne iný obraz. Konkrétne ten, pre koho bola vojna na Ukrajine nevyhnutnosťou už dávno pred rokom 2022.

Mierové návrhy Elona Muska sú tu stručne zhrnuté:

  • Zopakovanie volieb na ukrajinských územiach, ktoré sa konali pod ruskou kontrolou, teraz pod kontrolou OSN. Potom sa Rusko stiahne, “ak je to vôľa ľudu”,
  • medzinárodné uznanie Krymu ako súčasti Ruska, zabezpečenie dodávok vody na Krym (cez Ukrajinu),
  • Zavedenie neutrálneho štatútu Ukrajiny (s odkazom na vplyv NATO v krajine).

Musk 3. októbra tohto roka zverejnil tieto návrhy na svojom kanáli na Twitteri a až 40 % čitateľov s nimi súhlasilo (8). Okrem toho miliardár uviedol historický kontext, ktorým zdôvodnil svoje argumenty:

“Musk sa potom vyjadril k spornej otázke budúcnosti Krymu a vyzval, aby sa tento región “formálne stal súčasťou Ruska, ako to bolo od roku 1783 (až do Chruščovovej chyby)”. Technologický magnát narážal na rozhodnutie zosnulého sovietskeho premiéra Nikitu Chruščova z roku 1954 “darovať Krym ukrajinskému ľudu na oslavu 300. výročia spojenia Ukrajiny s Ruským impériom”. […]” (9, a1)

Zúriví rusofóbski útoční psi nemôžu vidieť, že Musk sa vo svojich návrhoch pozoruhodne opiera o medzinárodné právo.

Okrem toho si nedokážu uvedomiť, že sa pohybujú v rámci príbehu, ktorý doteraz viedol solidárny a teraz náhle prebudený Elon Musk, ktorý miluje mier. Je veľmi nepravdepodobné, že by iniciatíva tohto miliardára bola výsledkom jeho vlastnej, fixnej, “vnútorne zrodenej” myšlienky. V skutočnosti sa ponúkol ako ideálny posol posolstva, ktoré slúži príbehu, ale zároveň vysiela posolstvá, ktoré veriaci v príbeh nie sú schopní pochopiť.

Elon Musk a vojna

Niekoľko dní po tom, čo Elon Musk predstavil svoje mierové návrhy týkajúce sa konfliktu na Ukrajine, upútal pozornosť ďalším výpadom. Vo variante, ktorá bola prezentovaná publiku, sa vytvára logická súvislosť jeho mierových návrhov s touto novou iniciatívou, vloženou do príbehu o slávnych ukrajinských víťazstvách proti “agresorovi”:

“Keďže sa však vojna predlžuje a ukrajinské sily získavajú nad Rusmi jedno víťazstvo za druhým, existujú obavy, že prezident Vladimir Putin sa namiesto prehry vo vojne, o ktorej si všetci mysleli, že ju Rusi ľahko vyhrajú, rozhodne použiť jadrové zbrane. Pre Elona Muska je toto riziko červenou čiarou. Preto vyhlásil, že má v úmysle prestať poskytovať Ukrajine bezplatné služby Starlink, hoci od toho medzičasom ustúpil.” (10)

Kto vyvolal tieto “obavy”? Kto propagoval, že “Rusi ľahko vyhrajú vojnu a teraz ju prehrajú”? Kto začal verejne špekulovať s použitím jadrových zbraní?

Tento príbeh, rozvíjaný a udržiavaný pri živote, teraz nezadržateľne preniká do mozgov západnej veriacej komunity a na ňom stojí logika Elona Muska. Fikcia mu slúži na vymedzenie červenej čiary a “zastavenie bezplatných služieb Starlink pre Ukrajinu”. Nech je tento zámer akokoľvek vážny, stále slúži len príbehu. Aj tu však existuje realita a tí súčasníci, ktorí nie sú pod vplyvom sedatív, ju dokážu rozpoznať aj cez hmlu dezinformácií.

V jednom z predchádzajúcich článkov som poukázal na to, že pre americkú verejnosť nesmie dôjsť k porážke Spojených štátov amerických, a to ani vo vojne proti Rusku na ukrajinskom území. V úplne rôznorodom poli amerických elít je však dosť tých, ktorí presadzujú stiahnutie sa z tamojšieho bojiska. Práve preto, aby ich vlastná porážka neotvorila všetkým oči o jej rozmeroch. Je potrebné vytvoriť príbeh o víťazstve, o štátnickej múdrosti, v ktorom iniciatíva, ako aj kontrola politických udalostí vychádza z Washingtonu.

Ibaže hegemón aj tak nebude schopný zastaviť svoj pád. Médiá ho len zjemnia, najmä pre veriacich v systém, a ponechajú možnosť, aby “Božia krajina” nebola úplne rozvrátená vnútornými konfliktami. Aj samotný Musk sa môže v takejto úlohe cítiť príjemne. A ukrajinskí politici mu svojím arogantným, arogantným správaním tiež poskytli výhodu (zvýraznenie autora):

“Vzhľadom na to, že teraz hrozí, že vojna prerastie do nukleárneho konfliktu, čím dlhšie sa bude predlžovať – a Ukrajina je Muskovi nevďačná za to, že poskytovaním bezplatných služieb Starlinku prichádza o 20 miliónov dolárov denne – Musk povedal, že skončil. SpaceX už nebude znášať náklady na využívanie služby Starlink Ukrajinou, povedal. Namiesto toho musí vláda USA platiť za používanie Starlinku Ukrajinou, povedal. V opačnom prípade Ukrajinci stratia túto kľúčovú výhodu.” (10i)

Príbeh o hroziacej jadrovej vojne sme už uviedli vyššie. To, že Musk teraz trucuje, pretože ukrajinskí politici sa správajú asociálne aj voči tým, ktorým zobú z ruky, zoberme zatiaľ vážne. Ale aj tak je to len zámienka. Dozvedáme sa totiž, že v hre je veľa peňazí. To by najbohatšieho muža sveta nemalo prekvapiť. A zdá sa, že ho na rozpočte Starlinku niečo veľmi trápi. Ale prečo až v októbri 2022 a nie už dávno predtým? To, že sa ukrajinskí politici nevedia správať, nie je nový jav. Alebo sa očakávania zisku z investície Elona Muska na Ukrajine výrazne zhoršili?

Môžeme to predpokladať a existuje na to niekoľko dôvodov. Akú úlohu však Starlink v skutočnosti zohráva v konflikte na Ukrajine?

Starlink v službách vojny

Toto znie zatiaľ celkom mierumilovne:

“S cieľom poskytnúť vládnym agentúram a kľúčovým organizáciám spoľahlivý prístup na internet napriek vojnovej situácii poslala vesmírna spoločnosť Space X Elona Muska na Ukrajinu [v marci 2022] množstvo terminálov pre svoju satelitnú internetovú službu Starlink. Spoločnosť tvrdí, že 5 000 týchto pripojovacích staníc už dorazilo do krajiny a už sa používajú.” (11)

Áno, Musk krátko po vypuknutí vojny dodal terminály Starlink aj verejným inštitúciám, napríklad nemocniciam. Známy je údaj 590 systémov (12), podľa článku na Zeit-Online (za registračnou bariérou) ich má byť na celej Ukrajine 25 300. Starlink bol však predstavený na Ukrajine s absolútnym dôrazom na jeho vojenské využitie (zvýraznenie autorom):

“Po tom, čo Musk pôvodne zasahoval do rusko-ukrajinskej vojny tým, že ukrajinskej armáde poskytol voľný prístup k 20 000 terminálom Starlink, teraz svoju účasť prehodnocuje. Krátko po tohtoročnej ruskej invázii na Ukrajinu sa Musk nechal presvedčiť, aby poskytol Ukrajine bezplatný prístup na internet prostredníctvom svojej vizionárskej satelitnej komunikačnej siete Starlink.” (10ii)

Je teraz namieste, aby sme nezasväteným osobám poskytli niekoľko technických informácií o systéme Starlink.

Starlink je satelitný, na internet pripojený komunikačný systém. Používateľom ponúka šírku pásma viac ako 100, v biznis verzii dokonca 500 megabitov za sekundu. Na tento účel boli do vesmíru vypustené tisíce satelitov, z ktorých je v súčasnosti (október 2022) aktívnych približne 2 500. Oveľa vyššia rýchlosť prenosu dát (šírka pásma) v porovnaní napríklad s GPS, globálnym systémom určovania polohy, vyplýva okrem iného z nízkej letovej výšky satelitov Starlink (200 až 500 kilometrov).

Užívateľ potrebuje pre Starlink špecifikovaný router a anténu, ktorá je k nemu pripojená káblom (dlhým až 30 metrov). Táto anténa má podobný tvar, okrúhly alebo štvorcový so zaoblenými rohmi, ako bežné parabolické antény pre satelitnú televíziu. Anténa sa automaticky nastavuje na dostupné satelity pomocou softvéru. Napájanie možno zabezpečiť aj prostredníctvom palubného napätia motorových vozidiel. Samotná komunikácia prebieha vo vysokofrekvenčných pásmach (10,7 až 18 GHz a 26,5 až 40 GHz). Koncové zariadenia, ako sú počítače alebo smartfóny, sa môžu bezdrôtovo pripojiť k routeru prostredníctvom siete WLAN a cez ňu k internetu (13).

Potom sú tu, samozrejme, pozemné stanice, ktoré posielajú údaje z internetu do satelitov.

Ten, kto má kontrolu nad pozemnými stanicami, má kontrolu aj nad informáciami, ktoré sa cez ne posielajú. A tieto pozemné stanice, ktoré patria súkromnej spoločnosti SpaceX, nepodliehajú žiadnej relevantnej kontrole zo strany verejnosti.

K tomuto aspektu sa ešte vrátime.

Prečo nie GPS?

Prečo používať Starlink namiesto GPS? Vo vojne v Juhoslávii, v oboch vojnách v Iraku a tiež pri invázii do Líbye sa západné vojská pod vedením USA mohli pri vedení vojny v krajinách, ktoré sa stali obeťami, stále celkom nerušene spoliehať na GPS (14). Časy sa však zmenili. Pretože GPS je na Ukrajine použiteľné len v obmedzenej miere a len dostatočne ďaleko za frontovou líniou. Chyby v komunikácii GPS môžu viesť k fatálnym udalostiam pri riadení rakiet, a to tak pri útoku, ako aj pri obrane.

Ukrajinská protivzdušná obrana má veľké problémy dostať ruské rakety z oblohy aj ďaleko za frontovou líniou. Hoci sa môže spoliehať na GPS, a teda predovšetkým na informácie NATO. Na jednej strane preto, že ruská raketová technika disponuje rôznymi technológiami, ako sú balistické rakety, strely s plochou dráhou letu, hypersonické rakety a bezpilotné lietadlá, a tiež preto, že útoky uskutočňuje z rôznych smerov (sever, východ a juh). A pritom možno usudzovať, že v doterajšom priebehu vojny na ukrajinskom území ani zďaleka neboli prezentované všetky ruské možnosti. Napriek tomu ukrajinská protivzdušná obrana podporovaná NATO v žiadnom prípade nedokáže čeliť útokom (15). Navyše, protivzdušná obrana často kolabuje práve pre veľký počet rakiet, ktoré smerujú na cieľ. Dokonca natoľko, že ich vlastné obyvateľstvo je ňou ohrozené viac ako raketami útočníka:

“Ukrajinské oddelenie propagandy tvrdí, že škody [na civilných objektoch, napríklad v Kyjeve] spôsobili ruské rakety. Zabudnite na to. Ruské rakety zasiahli svoje ciele; bodka, hotovo, koniec. Všetko sú to fragmenty ukrajinských rakiet protivzdušnej obrany, čo znamená, že ukrajinská protivzdušná obrana sa pokúsila zachytiť ruské rakety v poslednej fáze letu pred dopadom a na mesto dopadli ich vlastné rakety.” (a2)

V blízkosti frontových línií je používanie GPS ešte obmedzenejšie. Rusko totiž spoľahlivo ruší signály GPS metódou interferenčných rušičiek (16, 17). GPS sa používa na určenie presnej polohy s presnosťou na centimetre. Ako je známe, dá sa použiť nielen na presné navádzanie rakiet, ale aj lodí, vozidiel, tankov a vojakov. Vďaka GPS presne vedia, kde sa nachádzajú a kde sú ich spolubojovníci. Komunikácia je všetko, a keď je k dispozícii, umožňuje okrem iného aj operácie v noci a za zhoršenej viditeľnosti. Na frontovej línii na východnej Ukrajine tieto možnosti (už) vďaka elektronickej vojne Ruska nie sú dané, nie pomocou GPS (18). Jeho používanie je dokonca nebezpečné, pretože sa dá použiť na to, aby sa sfalšované údaje o polohe zdali byť pre bojujúce strany pravdivé (19).

Falošný link

Dva dni po začatí ruskej vojenskej operácie na Ukrajine, 26. februára 2022, sa podpredseda ukrajinskej vlády Michail Fedorov obrátil na generálneho riaditeľa spoločnosti SpaceX Elona Muska so žiadosťou o pomoc obyvateľom Ukrajiny prostredníctvom programu Starlink. V ten deň sa ešte nehovorilo o vojenskom využití systému, ale namiesto toho sa objavovali obvyklé “hodnotové západné” fabulácie pre manipuláciu obyvateľstva:

“Rusko sa pokúša okupovať Ukrajinu! Zatiaľ čo vaše rakety úspešne pristávajú z vesmíru, ruské rakety útočia na ukrajinské civilné obyvateľstvo! Žiadame vás, aby ste dodali Ukrajine stanice Starlink a vyzvali rozumných Rusov, aby sa vzopreli.” (20)

Ešte v ten istý deň bola aktivovaná služba Starlink pre Ukrajinu a na Ukrajinu boli dodané prvé terminály (21). A už nasledujúci deň bola prvá dodávka Starlinku “pred dverami” ukrajinského ministra (22).

Znie to ako telenovela alebo lacné divadelné predstavenie – a skutočne to tak aj je.

Ďalším dôvodom tohoto “volania o pomoc” mal byť výpadok ukrajinského poskytovateľa internetu Viasat (23). Je potrebné vedieť, že spoločnosť Viasat je za prvé americká spoločnosť a prevádzkuje dcérsku spoločnosť na Ukrajine. A po druhé, spoločnosť Viasat prostredníctvom svojej satelitnej siete poskytuje komunikačné služby aj Pentagonu, resp. ukrajinskej armáde. To znamená, že ruská strana dokázala paralyzovať vojensky dôležitú komponentu. Na druhej strane, prístup k internetu pre bežných Ukrajincov nebol počas týchto mesiacov takmer vôbec narušený.

Využitie Starlinku na vedenie vojny proti Rusku bolo nepochybne vopred naplánované.

USA už dlho vedeli, ako zraniteľný by bol ich systém GPS, ak by sa použil vo vojne proti Rusku. V ozbrojených silách USA sa totiž čoraz viac prejavovala závislosť od tohto systému. Pentagón intenzívne hľadal alternatívy alebo doplnky, ktoré by zaplátali tento slabý článok, ktorý ohrozoval celú vojnovú mašinériu (24). Washington si túto mizériu uvedomoval najneskôr na základe svojich skúseností zo sýrskej vojny. Na druhej strane, USA boli dobre pripravené na zástupnú vojnu proti Rusku na ukrajinskom území a čiastočné zlyhanie GPS už bolo do nej zahrnuté.

Spojené štáty Starlinkom Rusko doslova zlinkovali (v nemeckom originále gelinkt,v nemčine slovo link (z angl.) znamená prepojenie, synchronizácia, “gelinkt” má ale aj význam oklamať, podviesť, p.P.). Môžeme predpokladať, že ruská armáda nebola dostatočne komplexne pripravená na scenár vojenského použitia systému Starlink v súčinnosti s ukrajinskými silami NATO. To isté platí aj o možnostiach technológie Starlink pri detekcii a sledovaní cieľov (25).

Pri intervencii na Ukrajine malo Rusko pravdepodobne na svojej strane moment prekvapenia. Stratégovia NATO zjavne predpokladali, že sa im podarí kontrolovane vystupňovať konflikt a postupne prinútiť ruskú armádu reagovať na pokračujúcu eskaláciu. V tejto hre si chceli pravdepodobne čo najdlhšie udržať Starlink ako skrytý trumf, aby získali operačnú výhodu vo vojnovom úsilí.

Vzhľadom na to, ako rýchlo sa Starlink dostal do ukrajinských ozbrojených síl, bol aktívne nasadený a prepojený so systémami NATO, išlo o dlhodobo plánovanú operáciu. V jednomienkovej tlači vo Washingtone sa stále objavujú fragmenty, ktoré nám toto prepojenie s NATO dokazujú. To bolo v marci 2022 a Starlink bol v prevádzke:

“Skúsení [ukrajinskí] piloti bezpilotných lietadiel už zlikvidovali desiatky vojenských cieľov [pomocou Starlinku],” uvádza sa v správe. Okrem toho letectvo vykonáva až 300 prieskumných misií denne. Takto získané informácie môžu byť vkladané do monitorovacieho počítačového systému podporovaného NATO.” (12i)

Ako však už bolo uvedené, Rusko sa plánom NATO nepodriadilo a prevzalo iniciatívu na svoju stranu. Oneskorenie pôvodne plánovaného začiatku prevádzky Starlinku sa meralo v dňoch. Tieto dni však boli rozhodujúce, pretože v tomto krátkom čase sa ruským silám podarilo uskutočniť úspešný “Pochod na Kyjev” a prostredníctvom tejto operácie, ktorá dezorganizovala ukrajinskú armádu, sa im podarilo obsadiť strategicky dôležité územia na juhu Ukrajiny. Ako som už povedal, komunikácia je všetko, a čo sa tejto témy týka, v prvých dňoch intervencie sa v ukrajinskej armáde a v štáboch NATO, ktoré ju riadili, muselo diať všeličo možné aj nemožné.

Starlink a Pentagon

Spoločnosť SpaceX, ktorá stojí za projektom Starlink, bola vždy a predovšetkým vojenským projektom. Elon Musk je profituje z predaja zbraní a z vojny, a to nielen od doby ruskej intervencie na Ukrajine. Spoločnosť SpaceX nebola do vojenskej spolupráce nútená, ale sama aktívne pracovala na tom, aby sa na tomto trhu presadila. Rozhodujúcim faktorom bolo, že SpaceX dokázala koncom roka 2013 rozbiť monopol Lockheedu a Boeingu, reprezentovaný United Launch Alliance (ULA) v tejto oblasti (26).

Na stránkach amerického ministerstva vojny sa záujemca napríklad dozvie, že SpaceX získala v marci 2021 zákazky v hodnote takmer 160 miliónov amerických dolárov (27, 28). V októbri predchádzajúceho roka už Pentagon uzavrel zmluvu podobného rozsahu so spoločnosťou SpaceX (29).

Úspech spoločnosti SpaceX preto súvisí aj so skutočnosťou, že po Muskovom príchode do elitnej siete “veľkých chlapcov” peniaze vždy tiekli prúdom. Už v roku 2016 dostala spoločnosť SpaceX od Pentagónu požehnanie v podobe zmluvy v celkovej hodnote viac ako 122 miliónov amerických dolárov (30). V roku 2018 to bolo ďalších 130 miliónov USD (31). Bez toho, aby sme si nárokovali úplnosť, už teraz sa táto suma pohybuje na úrovni viac ako pol miliardy amerických dolárov.

Dá sa teda povedať, že SpaceX, konkrétne Elon Musk, a Pentagon, t. j. vláda USA, sú – ako sa hovorí – “svoji ľudia” už roky.

To všetko sa zhoduje s informáciami, ktoré som získal z vojenskej platformy Top War:

“Starlink sa vždy považoval za vojenský systém. Pentagon a ďalšie úrady zvažovali scenáre využitia technológie Elona Muska pre armádu. V roku 2019 získala spoločnosť SpaceX (hlavný vývojár systému Starlink) finančné prostriedky od amerického letectva na testovanie kompatibility systému s bojovým letectvom. V máji 2020 podpísala americká armáda s Elonom Muskom dohodu o využívaní satelitného širokopásmového prístupu na internet na prenos dát cez vojenské siete. Len o šesť mesiacov neskôr Musk získava zákazku v hodnote 150 miliónov dolárov na vývoj vojenských satelitov, ktoré zodpovedajú systému Starlink.” (32)

Na záver Top War uviedol:

” Jednoducho povedané to znamená, že skúšanie satelitného systému v službách Pentagonu je na Ukrajine v plnom prúde. Tu však nie je čo testovať – systém sa ukázal v najlepšom svetle. Až donedávna, keď Starlink začal zlyhávať na celej línii kontaktu.” (32i)

O tom budeme hovoriť ďalej, ale ešte predtým nezabudnime spomenúť, že Alphabet, materská spoločnosť Googlu, poskytla v roku 2015 spoločnosti SpaceX Elona Muska peknú sumu jednej miliardy amerických dolárov (33).

Zatiaľ si však poznamenajme, že:

Zapojenie spoločnosti SpaceX, resp. využitie Starlinku v ukrajinskom konflikte, nebolo ani riešením zrodeným z núdze, ani spontánnym rozhodnutím Elona Muska. Toto sú len naratívy na ohlupovanie verejnosti. Starlink sa mohol použiť – a úspešne – len vďaka tomu, že bol starostlivo naplánovaný a že Pentagon a SpaceX úzko spolupracovali. Použitie Starlinku vo vojne na Ukrajine bolo strategickým rozhodnutím, ktoré bolo prijaté dávno predtým.

To je tiež dôvodom komerčného úspechu spoločnosti SpaceX. Ide o príklad verejno-súkromného partnerstva (PPP), v ktorom verejný sektor poskytuje veľkú časť investícií a súkromná spoločnosť si ponecháva zisky. A profitéri si dávajú záležať na tom, aby to tak aj zostalo. Vďaka lobistom vo verejnom sektore sa hranice medzi štátnym a súkromným sektorom čoraz viac stierajú. Alebo inak povedané: štát sa stáva reprezentantom záujmov vplyvných súkromných osôb.

Starlink ako zbraň

Ruská strana si už dlhší čas uvedomuje vojenský charakter Starlinku. Keď predstavitelia spoločnosti SpaceX ešte pred niekoľkými rokmi zdôrazňovali jej civilný charakter, ragovala:

“Vytváranie rozsiahlych sietí nízkoorbitálnych satelitov našimi protivníkmi je jednou z najvážnejších hrozieb pre národnú bezpečnosť Ruskej federácie (RF). V súčasnosti si nie všetci uvedomujú rozsah tohto problému […]. Vďaka komunikačným satelitom Starlink môže nepriateľ rýchlo a účinne koordinovať svoje akcie bez obáv, že by sa informácie dostali do rúk Ozbrojených síl RF.” (34)

Pre ruské ozbrojené sily je Starlink nebezpečný rovnako, ako sa stal nevyhnutným pre ukrajinskú armádu. Jej operačná vojna je totiž nevyhnutne postavená na Starlinku.

Pre ruské ozbrojené sily je Starlink rovnako nebezpečný, ako sa stal nevyhnutným pre ukrajinskú armádu. Jej operačná vojna je totiž nevyhnutne postavená na Starlinku.

Rusko dodnes nazýva svoju vojnu na Ukrajine “špeciálnou vojenskou operáciou” (SMO), ktorá sa vyznačuje obmedzeným charakterom svojich cieľov a zdrojov. To bolo doteraz spojené s obmedzeným nasadením personálu. Od februára 2022 v nej napokon pôsobí približne 100 000 ruských vojakov, ďalších 60 000 vojakov z Luganskej a Doneckej republiky, ako aj niekoľko tisíc čečenských dobrovoľníkov a rovnaký počet zamestnancov súkromného poskytovateľa vojenských služieb Wagner. Celkovo sa podarilo zabezpečiť viac ako tisíckilometrový front sotva 200 000 vojakmi. Na niektorých úsekoch frontu, napríklad východne od Charkova, bolo na každého ruského vojaka päť ukrajinských vojakov.

Stratégovia NATO na ukrajinskej strane to posúdili ako Achillovu pätu a prispôsobili tomu taktiku ukrajinskej armády (35). Od leta opakovane prenikali do ruských línií menšie jednotky, ktoré často tvorilo len niekoľko desiatok mužov, jeden alebo dva tanky a možno pol tucta obrnených vozidiel. Vyhýbali sa väčším, ľahko rozpoznateľným, a teda napadnuteľným koncentráciám vojsk. Malé mobilné jednotky však mohli efektívne pracovať len vtedy, ak mali komunikáciu v reálnom čase, a tú mali prostredníctvom Starlinku. Prostredníctvom Starlinku dostávali zo sietí NATO všetky potrebné prieskumné údaje poskytované špionážnymi satelitmi na lokalizáciu a určenie sily nepriateľa.

“Od začiatku bolo jasné, že Starlink je reálna zbraň, horšia ako húfnice M777. Podľa viacerých odborníkov zohráva satelitná komunikácia jednu z najdôležitejších úloh v stabilite ukrajinských ozbrojených síl v oblasti obrany. Starlink napríklad zabezpečuje rýchly prenos informácií z prieskumných bezpilotných lietadiel do delostreleckých pozícií na nasadenie. Prápory, roty a čaty sú riadené v reálnom čase. Nie je potrebné žiadne špeciálne školenie ani prispôsobenie – všetky rozhrania sú čisto civilné a dokáže ich ovládať každý priemerný používateľ smartfónu.” (32ii)

Ruská strana sa snažila rušiť rádiový prenos medzi terminálmi Starlinku a jeho satelitmi skôr neúspešne ako úspešne. Zdokonalený softvér však podľa všetkého dokázal toto rušenie “oklamať” rýchlou zmenou frekvencií (36).

Starlink sa stal vážnou hrozbou pre ruské operácie, obzvlášť keď vyradenie tisícov satelitov Starlinku nemohlo byť rozumným riešením (37, 38).

Ruskí odborníci boli preto vyzvaní, aby tento problém vyriešili.

Oklamaný Starlink

Namiesto koncentrácie vojsk teda Ukrajinci urobili pravý opak:

“” Disperzia ” znamená rozptýlenie vojsk. To je to, čo urobili Ukrajinci pod vedením USA. Výhodou je, že rozptýlené jednotky nepredstavujú koncentráciu síl, ktorú by mohlo ľahko zlikvidovať letectvo alebo delostrelectvo. Preto sa Ukrajinci rozmiestnili pozdĺž celej ruskej obrannej línie a začali malými skupinami hľadať slabé miesta v tejto línii.” (a2i)

Takáto taktika má však aj vážne nevýhody. Ak je takto rozostavená a nasadená jednotka odhalená, je beznádejne prekonaná a zničená. Často je tiež ponechaná sama na seba:

“S akými problémami sa pri tom stretli [ukrajinskí vojaci]? Keďže sú roztrúsení, pomoc je v prípade potreby ďaleko. Získavanie zásob je ťažké alebo riskantné: ukrajinskí vojaci v týchto rozptýlených skupinách sa otvorene sťažujú na nedostatok paliva, munície, potravín atď. A keď sa pokúšajú kontaktovať veliteľstvo, aby im oznámili, čo sa deje, alebo aby požiadali o rozkazy, ukrajinské vedenie často nezodvihne telefón… pretože nevie, čo sa deje.” (a2ii)

Práve opísaný druh vojny, v ktorej sú malé skupiny vyslané na nepriateľa viac-menej autonómne, si bezpodmienečne vyžaduje jednu vec: komunikáciu. Starlink bol záchranou – až donedávna. Systém, ktorý sa dovtedy zdal byť taký robustný, je čoraz menej funkčný, až prestáva fungovať vôbec. Od začiatku septembra 2022 (39) sa v masmédiách objavujú správy, ako je táto:

“Ukrajinská armáda sa stretla s neočakávanými ťažkosťami pri znovuzískaní svojho štátneho územia. Podľa ukrajinských vojenských predstaviteľov spojenie prostredníctvom satelitného systému Starlink v niektorých oblastiach frontovej línie prestalo fungovať. Prostredníctvom tohto systému dostávajú ozbrojené sily informácie o tom, kde sa nachádzajú ruské jednotky. Starlink je preto elementárny pre ich ofenzívu.” (40)

“Ťažkosti” sa zdá byť skôr eufemizmom pre ” katastrofu”. Ofenzíva ukrajinskej armády sa od začiatku októbra prakticky zastavila:

“Kvôli výpadkom už prišlo podľa dôstojníka ukrajinských jednotiek ku “katastrofálnym” stratám v komunikácii. Odborníci avizujú zničujúce dôsledky v prípade ďalších obmedzení.” (41)

Ako už bolo povedané, zničenie satelitov Starlink zatiaľ pre ruskú armádu neprichádza do úvahy, už len z technického hľadiska. Na nízkej obežnej dráhe Zeme sú už tisíce týchto modulov a každý mesiac sa do vesmíru vysielajú desiatky ďalších. Elon Musk preto na jar sebavedomo vyhlásil, že na obežnú dráhu sa dostane viac satelitov, ako by Rusko kedy dokázalo vypustiť (12ii).

Čo sa však dá urobiť, je rušiť signály satelitov, nie terminálov na zemi!

“Rušiť signál na zemi je prakticky zbytočné – na to je potrebné vybudovať rozsiahlu mobilnú sieť v hĺbke nepriateľskej obrany.” (32iii)

Zdá sa, že niečo podobné sa podarilo Rusku začiatkom septembra 2022 a odvtedy je Starlink ochabnutý (42, 43).

V tom istom mesiaci zástupca ruského ministerstva zahraničných vecí Konstantin Voroncov dôrazne varoval Elona Muska, že vojenské využitie “vlastne súkromného a civilného” systému Starlink zo strany NATO a ukrajinskej armády znamená, že Starlink sa stane legitímnym cieľom útoku (44).

Len o niekoľko dní neskôr Musk požiadal americké ministerstvo vojny o financovanie projektu Starlink. Medzi Muskovou žiadosťou adresovanou Pentagonu, zlyhaním terminálov Starlink, ktoré pravdepodobne spôsobila ruská elektronická vojna a ruské varovania, a oznámením Muskovej žiadosti v masmédiách uplynuli približne štyri týždne. Až po predložení miliardárových mierových návrhov (3. októbra) sa mainstream zrazu stal investigatívnym (45). Pritom sa aj téma financovania začala riešiť z úplne inej strany, než (spolu)vlastníka SpaceX.

Pretože aj otázka financovania Starlinku je fraška, podvod, ktorý má masám predviesť údajne eticky riadenú politiku superbohatých tohto sveta a zakryť úzke prepojenie politiky, armády a hospodárstva. Stačí to porovnať so “spasiteľom s injekčnou ihlou” menom Bill Gates alebo George Soros, ktorý “chce len posilniť občiansku spoločnosť na celom svete”.

Skutočnosť je taká:

Rusko nehrozí v tom zmysle, že by chcelo zastrašiť svojho protivníka. Nie, jednoducho mu hovorí, aké dôsledky môže očakávať za určité činy. A Rusko drží slovo. Vojna Ruska a jeho spojencov na Ukrajine je v pozoruhodnom súlade s postulovanými cieľmi. Západný mainstream stále dokáže vtĺkať do mozgov svojho publika svoje naratívy o ruskom agresorovi. Skutočnosť je však iná.

To je to, čomu západné elity v skutočnosti nerozumejú. Blafujú a vo svojej odlúčenosti veria, že Rusko môže konať len tak, ako oni.

Ak Rusko povie, že Starlink je pre nich odteraz legitímnym cieľom, pokiaľ sa používa vo vojne proti nim, potom v určitej fáze toto vyhlásenie prakticky zrealizuje (46). Západní politici, vojenskí velitelia a dokonca aj miliardári by o tom nemali pochybovať. A zdá sa, že toto štádium už bolo dosiahnuté.

Starlink nefunguje spoľahlivo od septembra a hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí len o niekoľko dní neskôr oznámil, že ruská strana oficiálne klasifikuje tento projekt ako nástroj vojnového nepriateľa (47). Dôležité je slovo “oficiálny”, pretože úloha Starlinku bola prakticky od začiatku zrejmá. “Oficiálna” je diplomatická nóta, ktorou sa americkej strane oznamuje zmena spôsobu zaobchádzania so Starlinkom.

Koniec koncov, je rozdiel medzi, laicky povedané, malým rušením signálov Starlinku na zemi a medzi narušením fungovania satelitov ako celku (48).

To je pre obchody Elona Muska veľmi zlé.

Mal Elon Musk jasnú chvíľu?

Alebo sa vyhrážal mierom, aby “upravil” návratnosť investícií do svojho podnikania v zmanipulovanej, t. j. dobre zorganizovanej hre?

Alebo urobil oboje?

Alebo dal ukrajinskému “partnerovi” najavo, že v prípade nedodržania určitých dohôd môže tok peňazí a materiálu veľmi rýchlo vyschnúť? Pretože: Ukrajina alebo nie, Musk je multimiliardár. Je (nominálne) najbohatším človekom na svete a stal sa ním nie preto, že ľuďom dával, ale preto, že im bral!

Pre Pentagon platí, že pre USA neexistuje nič také ako porážka. Nie hroziaca katastrofa na Ukrajine, ale čistá vôľa po mieri v “Božej krajine” ich náhle vedie k rokovaniam.

Neočakávané zisky

Faktom je, že zdanlivá premena Elona Muska je veľmi výhodná pre politicky silnú skupinu v mocenských štruktúrach USA. A nielen tam, pretože aj inde sa štáty a mocenské skupiny emancipujú, oddeľujú sa od deep state USA (a jeho príveskov) pod vplyvom davoskej skupiny. Mimochodom, Elona Muska možno určite zaradiť medzi tých druhých. Možno si niektorí z vás pamätajú na transhumanistické fantázie “dobrodinca”, jeho projekt Neuralink (49).

Krátko po zverejnení Muskovho mierového plánu sa vyjadril aj Donald Trump. Rétorika Donalda Trumpa (50), ktorá často pôsobí tak neohrabane, ale nemecké masmédiá ju ešte viac skresľujú, je veľmi poučná:

“”Tvárou v tvár možnej smrti státisícov ľudí musíme požadovať okamžité rokovania o mierovom ukončení vojny na Ukrajine, inak skončíme v tretej svetovej vojne a z našej planéty nezostane nič len preto, že hlúpi ľudia nemali potuchy,” povedal Trump svojim priaznivcom na sobotňajšom zhromaždení v Arizone. “Oni naozaj nechápu, s čím majú do činenia. Sila jadrovej energie. Nemajú ani potuchy, čo sa deje.”” (51)

Zdá sa, že Trumpova frakcia, možno aj k nevôli Elona Muska, posilnila jeho impulz a spojila ho s vlastnými ambíciami. Vždy na pozadí jednotiaceho príbehu z rozprávkovej krajiny, tak dôležitého pre manipuláciu verejnosti, že “Amerika” je víťazom na Ukrajine, ale aj “rozumným svetovým lídrom”, ktorý vie, ako zabrániť “Putinovej jadrovej vojne” pomocou diplomacie a sily.

A Turecko si ako významná, čoraz nezávislejšia stredná mocnosť buduje povesť sprostredkovateľa a mierotvorcu:

“Po analýze všetkých vyhlásení vodcu Kremľa Vladimira Putina Turecko dospelo k záveru, že Moskva sa usiluje o novú dlhodobú dohodu so Západom,” napísal publicista denníka Milliyet Özay Sendir. Erdoganov hovorca Ibrahim Kalin to už zdôraznil v rozhovore pre americkú televíziu CNN. Podľa novín sa Turecko začalo o svojej novej iniciatíve deliť so západnými vládami. Turecko napríklad plánuje priviesť USA, Nemecko, Francúzsko a Veľkú Britániu k rokovaciemu stolu s Ruskom.” (52)

Cúvanie podľa scenára

Musk ako štedrý finančník? Takto to znelo všade, keď bol Starlink korunovaný za spasiteľa v núdzi – ktorým však nebol, pozri vyššie. Scenár tejto divadelnej hry nás teraz presviedča, že štedrý mecenáš Elon Musk si už nemôže dovoliť vysoké náklady na Starlink na Ukrajine a navyše po tom ani netúži. Pretože on – hlboko oddaný mieru na Ukrajine – cíti, že jeho ušľachtilé city boli zranené.

Akoby sa ukrajinskí politici na diplomatických rokovaniach už mesiace nesprávali ako sekera v lese (53). Andrej Melnyk ako diplomatický troll robil to, čo mu ide najlepšie: trolloval. Jeho odkaz Elonovi Muskovi:

“Jediným výsledkom je, že žiaden Ukrajinec si nikdy nekúpi tie vaše zasrané sračky od Tesly. “Choď do prdele,” je moja veľmi diplomatická odpoveď.” (54, 55)

Ako vieme, aj po tejto v podstate neprijateľnej eskapáde bývalého ukrajinského veľvyslanca v Nemecku boli k nemu ľudia mimoriadne zhovievaví. Prečo? Pretože je to súčasť scenára. Melnykovi nebolo treba diktovať tento výrok. Všetko zvládne sám, je ideálnym hercom pre túto hru. A televźia ntv, ako hovorca Deep State, nám presne hovorí, ako tomu máme rozumieť:

“Po tom, čo ukrajinský diplomat Andrij Melnyk zareagoval na mierový plán Elona Muska týkajúci sa vojny na Ukrajine slovami “fuck off”, je možné chápať jeho rozhodnutie, že už nechce Ukrajine zadarmo poskytovať svoj internetový systém Starlink, ako priamu reakciu” (41i)

Keď hovorím o scenári, myslím tým, že existuje hotový príbeh, ktorý treba len zahrať, zverejniť. Spotrebiteľ sa má do tohto príbehu úplne vžiť, poddať sa mu, zamotať sa do neho. Má ho chápať ako realitu, vytvorenú z náhod života. Koniec koncov, veď všetci sa niekedy urazíme, nie…?

Poznáte koniec príbehu?

Ustúpil Musk skutočne?

“Zrejme sa Muskovi ozval niekto z americkej vlády a upozornil ho, že by to bolo zlé pre jeho povesť a najmä pre budúcnosť spoločnosti SpaceX. Ako som informoval už vo februári 2021, Bidenova administratíva je už na Muska zameraná pre jeho politické názory. A on to vie tiež. Aby ochránil svoju spoločnosť, Musk sa zrejme nechal kompromitovať… vládou USA.” (10iii)

Je to dojemné, však? Nie je to rozkošne emotívne? Je to tak a je to dobre premyslené. Na takéto veci sme náchylní. Keď nás takto emocionálne nastavia, veľmi rýchlo uveríme. A aj tie najväčšie nezmysly, najlepšie v divadle.

Pretože aj to je divadlo. Je to scéna, na ktorej sa budúce verejné financovanie súkromného projektu Starlink s chuťou prezentuje spotrebiteľom. Na základe toho nás všetkých, politikov, ľudí z médií, ľudí ako ste vy a ja, vedú emócie k legalizácii tohto financovania. Ide o legalizovanie ziskov Elona Muska a zároveň nákladov pre spoločnosť. Ide o náklady, ktoré obsahujú oveľa viac, ako monetárne, finančné výdavky. Vojnové náklady. K tomu máme vystaviť Elonovi Muskovi bianco šek.

“Musk podnikol jednoznačne politickú akciu s veľmi konkrétnymi cieľmi. Elon sa snažil preniesť bremeno na Pentagon, akoby chcel celému svetu ukázať: pozrite, ja len dodávam vybavenie a nie som zodpovedný za to, čo sa deje na Ukrajine. Všetko robí armáda, postarajte sa o nich.” (32iii)

Kto to zaplatí

Americké ministerstvo vojny sa najprv tvárilo nesmelo a pre miesta v lóži hralo rozhorčeného:

“V Pentagóne vyvolala hnev požiadavka, aby náklady na Starlink hradila americká armáda. Vysoký predstaviteľ ministerstva obrany pre CNN povedal, že SpaceX “má tú drzosť robiť zo seba hrdinu”, zatiaľ čo žiada o zaplatenie za svoje služby.” (56)

Ide o klasickú metódu ovplyvňovania verejnej mienky: postuluje sa nemysliteľné. Potom sa reakcia pozoruje, dáva sa do súvisu, trochu sa vesluje späť, v prípade potreby sa prejavuje rozhorčenie. Ale nemysliteľné bolo vyslovené a teraz zostáva v priestore názorov, ktoré čakajú na zverejnenie. Vytvára sa akceptancia. Ilúzia živej diskusie je predstieraná. Ale výsledok je už určený v scenári. Údajne civilný projekt Starlink bude financovať Pentagon.

A v žiadnom prípade nešlo o to, že by SpaceX doteraz nezištne znášala všetky náklady na Starlink pre Ukrajinu.

“Podľa CNN údaje spoločnosti SpaceX ukazujú, že približne 85 percent z prvých 20 000 internetových terminálov pre Ukrajinu aspoň čiastočne zaplatili krajiny ako USA a Poľsko. Podľa správy zaplatili aj približne 30 % nákladov na pripojenie. ” (56i)

V niektorých prípadoch si súkromné organizácie, dokonca aj ukrajinskí vojaci, sami zakúpili terminály Starlink a tiež si ich predplatili za cenu 60 amerických dolárov mesačne (54ii). Len Poľsko údajne zaplatilo 9 000 týchto zariadení a 30 % poplatkov za pripojenie a služby. SpaceX si ich cení na 4 500 amerických dolárov mesačne, ale svoje služby v civilnom sektore ponúka už za 500 amerických dolárov (57). USAID, ktorá je napojená na vládu USA, už prispela sedemcifernou sumou na financovanie hardvéru a služieb na Ukrajine (45i).

Kto sa v skutočnosti cíti zodpovedný za maximalizáciu zisku súkromných spoločností? Údajní zástupcovia ľudu, politici – a masmédiá, ktoré ich čo najlepšie reprezentujú. Masmédiá chrlia pôvodne nemysliteľné, až kým to spotrebitelia nestrávia. Ide o štandardný postup.

A tak to prišlo, ako to muselo prísť. Návrhy na pomoc údajne takmer zbankrotovanej korporácii SpaceX, ktorá sa ocitla v ťažkostiach, prišli v pravý čas. Samotný Pentagon hral niekoľko dní urazenú stranu – presne tak, ako to inscenácia umožňovala. Potom sa v médiách objavila informácia, že teraz “zvažujú” prevzatie nákladov spoločnosti SpaceX na Ukrajine (58).

Ukrajinský minister vojny mohol v médiách slobodne prezentovať svoje predstavy o tom, kto by mal v budúcnosti znášať náklady na údajne civilný Starlink. A bolo mu to dovolené? Nie, bolo to jeho úlohou, hovorí scenár (zvýraznenie autora):

“”Ak je to len otázka peňazí, máme najmenej tri zdroje. Mohli by pochádzať z balíka podpory Pentagonu pre Ukrajinu, okrem toho je tu aj balík peňazí v Európe,” alebo by mohli prispieť súkromní darcovia.” (59)

Pod “balíkom Pentagonu na pomoc Ukrajine” Resnikov rozumie rozpočet s názvom “Bezpečnostná pomoc USA Ukrajine (U.S. Security Assistance to Ukraine)”, ktorý bol vytvorený už v roku 2014. Odvtedy už do 24. februára 2022 Pentagón vyčlenil 2,7 miliardy dolárov na “bezpečnostnú pomoc”, nato

“aby pomohol Ukrajine zachovať jej územnú celistvosť, zabezpečiť jej hranice a zlepšiť interoperabilitu s NATO.” (60)

Odvtedy však bolo z fondu schválených ďalších neuveriteľných 17,6 miliardy USD. Čo bude nasledovať v scenári? Presne tak, niektorí úradníci, ktorí si samozrejme želajú zostať v anonymite, “to prezradili z interných zdrojov”:

” Pentagon zvažuje financovanie satelitnej siete Starlink, ktorá je pre Ukrajinu životne dôležitá, z fondu, ktorý bude dlhodobo poskytovať zbrane a vybavenie, ako uviedli dvaja americkí predstavitelia zapojení do týchto rokovaní. Iniciatíva na podporu bezpečnosti Ukrajiny má poskytovať trvalú podporu ukrajinskej armáde prostredníctvom financovania zmlúv s americkými spoločnosťami na zbrane a vybavenie, ktorých dodanie potrvá mesiace alebo dokonca roky.” (61)

Z Washingtonu do Bruselu: Keď ukrajinský minister “navrhne”, že EÚ – to je koniec koncov to, čo má na mysli pod “hrncom peňazí v Európe” – by mohla znášať ďalšie vojnové náklady, nie je samozrejme prekvapením, že sa v EÚ “chytia tejto myšlienky”. Koniec koncov, hovorí o tom aj scenár predstavenia. A, milí čitatelia, všimnite si, ako starostlivo sa pestuje naratív:

“Európska únia skúma možnosť zaplatiť spoločnosti SpaceX za služby Starlink na Ukrajine. EÚ nechce, aby prístup na internet v krajine “závisel od jedinej supermocnej osoby”, ktorá môže sieť podľa ľubovôle vypnúť. […]

Plán údajne navrhol Josep Borrell, podpredseda Európskej komisie a koordinátor vonkajších vzťahov Európskej únie.” (62)

V tomto vyhlásení úplne chýba to, o čo v skutočnosti ide: totiž ako Musk získava svoje peniaze! Pozrite sa, ako rýchlo sa z nemysliteľného stalo mysliteľné:

“O túto myšlienku údajne prejavilo záujem niekoľko krajín, ale nie je jasné, o ktoré krajiny ide. Zdá sa, že je príliš skoro hovoriť o nákladoch.” (62i)

Jediné, na čom záleží, sú však náklady. Náklady, ktoré sú pre spoločnosť SpaceX ziskom. EÚ však touto “dohodou” nezíska ani gram dodatočnej kontroly nad Starlinkom, pokiaľ ide o nezávislosť prístupu na internet, ktorý poskytuje. A oni to vedia. Spotrebiteľ si však túto pravdu nemá uvedomiť. Potrebuje naratív, aby pasívne prikývol na ďalšiu špinavú dohodu. Kto si myslíte, že pošepkal vrchnosti EÚ, že ” chcú” finančne hýčkať SpaceX, ehm, samozrejme, Ukrajinu?

Záver

Vojenský účel Starlinku na Ukrajine je jeho hlavným účelom. Nielen to: vojenské využitie Starlinku bolo plánované, a preto ho bolo možné veľmi rýchlo zaviesť, prepojiť so sieťami NATO a efektívne využívať. Starlink bol však zriadený ako civilný projekt a teraz sa zneužíva na vojenské účely, čím sa porušujú medzinárodné dohody.

Starlink v žiadnom prípade nie je pre Ukrajinu tým najdrahším v ukrajnskej vojne, ale Starlink môže mať zásadný význam pre to, že táto vojna stále pokračuje. Rusko upozornilo spoločnosť SpaceX, že považuje systém Starlink za legitímny cieľ z dôvodu jeho vojenského využitia. Elon Musk tak prišiel na niekoľko nápadov.

Po stiahnutí Starlinku z Ukrajiny by sa podľa Muska znížila aj ruská hrozba pre prevádzku jeho satelitnej siete. V prípade mierového riešenia konfliktu by platilo to isté. V tomto prípade by dokonca mohol ďalej rozšíriť svoje podnikanie na Ukrajine. Mier na Ukrajine by tak preňho bol aj z ekonomických dôvodov dvojnásobne výhodný. Voči Rusku sa snaží vzbudiť dojem, že má zviazané ruky.

Mierové návrhy Elona Muska sú preto založené na vypočítavosti, nie na vnútornej túžbe po mieri v záujme ľudí na Ukrajine a v Rusku.

Jeho argument o nákladoch je len zámienkou.

Náklady na Starlink na Ukrajine neboli v žiadnom prípade na pleciach spoločnosti SpaceX, ale návratnosť investície považuje spoločnosť Elona Muska za nedostatočnú. Vždy je tu ochota siahnuť do verejných financií ako na objednávku.

SpaceX získala obrovské investície od Pentagonu a IT gigantov spojených s davoskou klikou okolo Google a spol. Je tak úzko prepojená s vojensko-priemyselným komplexom USA a jeho Deep State. Prevzatie Twitteru Elonom Muskom do tohto obrazu dobre zapadá (63). Princíp tohto komplexu spočíva v tom, že okráda širokú verejnosť, aby sám profitoval.

Masmédiá a politici, tak tí na Ukrajine, ako aj tí v Nemecku, vo svojej ideologickej tvrdohlavosti nie sú schopní pochopiť skutočné motívy rozhodnutí a vyhlásení Elona Muska, ako aj zložité vzájomné vzťahy, ktoré sa za nimi skrývajú.

Prosím, zostaňte pozorní, milí čitatelia.


Diskusia k článku: ksbforum.info


Poznámky a zdroje

Tento článok od Peds Ansichten je licencovaný pod Creative Commons Uveďte autora-Nekomerčné-Nezávislé 4.0 Medzinárodná licencia. Môžete ho ďalej šíriť a reprodukovať vrátane primárneho zdroja za predpokladu, že dodržíte podmienky licencie. Pri prepojení na iné články Peds views nájdete aj externé zdroje použité na podporu tvrdení v aktuálnom texte. Posledná aktualizácia: 1. novembra 2022.

(a1) Übersetzungen aus dem russischen und englischen wurden unter Zuhilfenahme von DeepL.com durchgeführt.

(a2, a2i) Georg, 20.10.2022, ein weiteres Mal vielen Dank an Dich.

(1, 1i) 04.10.2022; Handelsblatt, Thomas Jahn; Elon Musk erfreut mit seinem „Friedensplan“ den Kreml; https://www.handelsblatt.com/technik/it-internet/ukraine-elon-musk-erfreut-mit-seinem-friedensplan-den-kreml/28721918.html

(2) 09.05.2021; Deutsche Welle, dpa; Elon Musk spricht über sein Asperger-Syndrom; https://www.dw.com/de/elon-musk-spricht-%C3%BCber-sein-asperger-syndrom/a-57477101

(3) 04.10.2022; Neue Züricher Zeitung; Ivo Mijnssen; Elon Musk verbreitet auf Twitter russische Propaganda – und verstört damit seine ukrainischen Freunde; https://www.nzz.ch/international/ukraine-krieg-der-propaganda-friedensplan-von-teslas-elon-musk-ld.1705743

(4) 03.10.2022; BZ Berlin; Elon Musk und sein absurder Friedensplan für die Ukraine; https://www.bz-berlin.de/welt/elon-musk-und-sein-absurder-friedensplan-fuer-die-ukraine

(5) 04.10.2022; Stephan Laack; „Kein Ukrainer wird deinen Tesla-Scheiß kaufen; https://www.tagesschau.de/ausland/europa/musk-ukraine-101.html

(6) 13.10.2022; n-tv; Musk stößt nach der Ukraine auch Taiwan vor den Kopf; https://www.n-tv.de/politik/Elon-Musk-eckt-erneut-an-Nach-Ukraine-Friedensplan-auch-Vorschlag-zur-Beilegung-des-Taiwan-Konflikts-article23639439.html

(7) Tesla-Fabriken weltweit; https://www.tesla.com/de_DE/contact; abgerufen: 23.10.2022

(8) 03.10.2022; Twitter-Kanal von Elon Musk; https://twitter.com/elonmusk/status/1576969255031296000?

(9) 03.10.2022; New York Post; Ariel Zilber; Ukraine tells Elon Musk to ‘f–k off’ after his peace proposal to end war with Russia sparks outrage; https://nypost.com/2022/10/03/elon-musks-peace-proposal-to-end-russia-ukraine-war-sparks-outrage/

(10 bis 10iii) 18.10.2022; Asia Times; Brandon J. Weichert;  Elon Musk fears nuclear war, not Ukraine; https://asiatimes.com/2022/10/elon-musk-fears-nuclear-war-not-ukraine/

(11) 21.04.2022; MSN; Starlink widerstand russischen Jammer-Attacken in der Ukraine; https://www.msn.com/de-at/nachrichten/digital/starlink-widerstand-russischen-jammer-attacken-in-der-ukraine/ar-AAWrlEo

(12 bis 12ii) 29.03.2022; watson; Daniel Schurter; Elon Musk liefert der Ukraine die vielleicht wichtigste Waffe im Krieg gegen Russland; https://www.watson.ch/digital/analyse/643565318-elon-musk-und-der-ukraine-krieg-wie-starlink-zu-putins-albtraum-wurde

(13) Starlink; Spezifikation und Benutzeranleitung; https://www.starlink.com/specifications; https://api.starlink.com/public-files/StarlinkInstallGuide_Rectangular_English.pdf; abgerufen: 24.10.2022

(14) Michael Minn; A Brief History of the Development of the Global Positioning System; https://www.michaelminn.net/tutorials/gps-history/index.html; abgerufen: 26.10.2022

(15) 11.10.2022; Meaning in History; Mark Wauck; Everyone’s Talking Air Defense; https://meaninginhistory.substack.com/p/everyones-talking-air-defense?

(16) 12.04.2022; Elisabeth Howell; Russia is jamming GPS satellite signals in Ukraine, US Space Force says; https://www.space.com/russia-jamming-gps-signals-ukraine

(17) 11.04.2022; NBC; Russia is jamming U.S.-provided GPS signals in Ukraine, U.S. general says; https://www.nbc.com/nbc-nightly-news/video/russia-is-jamming-us-provided-gps-signals-in-ukraine-us-general-says/519685976

(18) 13.04.2022; future zone; Russland blockiert GPS in der Ukraine, sagt US Space Force; https://futurezone.at/digital-life/rusland-stoert-gps-signal-ukraine-krieg-space-force/401972324

(19) 16.03.2022; Yacht, Hauke Schmidt; Ukraine-Krieg: GPS in Gefahr?; https://www.yacht.de/segelwissen/navigation/navigation-ukraine-krieg-gps-in-gefahr/

(20) 26.02.2022; New York Post; Callie Patteson; Ukrainian vice prime minister asks Elon Musk for Starlink satellites as Russia invades; https://nypost.com/2022/02/26/ukrainian-vice-prime-minister-asks-elon-musk-for-starlink-satellites-as-russia-invades/

(21) 27.02.2022; Redaktionsnetzwerk Deutschland; Internet für die Ukraine: Elon Musk aktiviert Starlink-Satelliten – Minister bedankt sich; https://www.rnd.de/politik/krieg-in-der-ukraine-elon-musk-aktiviert-starlink-satelliten-fuer-internet-in-der-ukraine-LRTUT55MZ2USOOOPGWV7TQSKWQ.html

(22) 01.03.2022; blue win; Dirk Jaquemine; Starlink-Satelliteninternet in Ukraine eingetroffen; https://www.bluewin.ch/de/digital/starlink-satelliteninternet-in-ukraine-eingetroffen-1113097.html

(23) 17.10.2022; Handelsblatt; Krieg der Trabanten – Private Satellitenprojekte wie Starlink geraten in den Fokus der Militärs; Felix Holtermann, Roman Winkelhahn;  https://www.handelsblatt.com/politik/international/ukraine-krieg-satelliten-system-starlink-fuer-ukrainisches-militaer-faellt-ueber-front-aus/28731196.html

(24) 27.04.2022; Top War; „Positioning by the stars“: The US is looking for an alternative to the GPS system for strategic bombers when it is blocked by Russia and China; https://en.topwar.ru/182432-pozicionirovanie-po-zvezdam-v-ssha-ischut-alternativu-sisteme-gps-dlja-strategicheskih-bombardirovschikov-pri-ee-blokirovke-rossiej-i-knr.html

(25) 27.03.2022; Deutsche Welle; Alexander Freund; Ukraine using Starlink for drone strikes; https://www.dw.com/en/ukraine-is-using-elon-musks-starlink-for-drone-strikes/a-61270528

(26) 21.05.2014; Space News; Mike Gruss; News from the 30th Space Symposium | Responding to Critics, ULA Discloses Pricing Information; https://spacenews.com/40637news-from-the-30th-space-symposium-responding-to-critics-ula-discloses/

(27) 09.03.2021; U.S. Department of Defense; Contracts, Air Force; https://www.defense.gov/News/Contracts/Contract/Article/2530911/

(28) 17.10.2020; Publikum; Nikita Gerassimow; Das Märchen vom rein zivilen SpaceX: Wie sich das Elon Musk-Unternehmen vom Pentagon einspannen lässt; https://publikum.net/elon-musk-spacex-pentagon/

(29) 11.03.2021; future zone; SpaceX schließt Millionen-Vertrag mit Pentagon ab; https://futurezone.at/science/spacex-schliesst-millionen-vertrag-mit-pentagon-ab/401214789

(30) 13.01.2016; U.S. Department of Defense; Contracts, Air Force; https://www.defense.gov/News/Contracts/Contract/Article/642983/

(31) 21.06.2018; U.S. Department of Defense; Contracts, Air Force; https://www.defense.gov/News/Contracts/Contract/Article/1557461/

(32 bis 32iii) 19.10.2022; Top War; Elon Musk is the priority enemy of the Russian army; https://en.topwar.ru/203584-ilon-maks-prioritetnyj-vrag-rossijskoj-armii.html

(33) 01.08.2019; The Motley Fool; Ein von Alphabet unterstütztes Weltraum-Unternehmen gewinnt Pentagon-Vertrag; https://www.fool.de/2019/08/01/ein-von-alphabet-unterstuetztes-weltraum-unternehmen-gewinnt-pentagon-vertrag/

(34) 27.10.2022; Top War; Projektangst: Unterbrechen Sie Starlink-Satelliten ohne sie zu zerstören; https://en.topwar.ru/155082-militarizacija-kosmosa-sledujuschij-shag-ssha-spacex-i-lazery-na-orbite.html

(35) 11.10.2022; Army Times;  Todd South; Army prepares for dispersed warfare with high casualities; https://www.armytimes.com/news/2022/10/11/army-prepares-for-dispersed-warfare-with-high-casualties/?utm_source=sailthru&utm_medium=email&utm_campaign=mil-ebb

(36) 21.04.2022; msn; Starlink widerstand russischen Jammer-Attacken in der Ukraine; https://www.msn.com/de-at/nachrichten/digital/starlink-widerstand-russischen-jammer-attacken-in-der-ukraine/ar-AAWrlEo

(37) 28.09.2022; MIT Technology Review; Mark Harris; SpaceX’s Starlink satellites could make US Army navigation hard to jam; https://www.technologyreview.com/2020/09/28/1008972/us-army-spacex-musk-starlink-satellites-gps-unjammable-navigation/

(38) 22.04.2022; Business Insider; Kate Duffy; A top Pentagon official said SpaceX Starlink rapidly fought off a Russian jamming attack in Ukraine; https://www.businessinsider.com/spacex-starlink-pentagon-russian-jamming-attack-elon-musk-dave-tremper-2022-4?op=1

(39) 09.09.2022; Financial Times; Ukrainian forces report Starlink outages during push against Russia; https://www.ft.com/content/9a7b922b-2435-4ac7-acdb-0ec9a6dc8397 (hinter Bezahlschranke)

(40) 08.10.2022; Handelsblatt; Martin Murphy; Satelliten-System Starlink für ukrainisches Militär fällt über Front aus; https://www.handelsblatt.com/politik/international/ukraine-krieg-satelliten-system-starlink-fuer-ukrainisches-militaer-faellt-ueber-front-aus/28731196.html

(41, 41i) 08.10.2022; Tagesspiegel; Nathalie Trappe; Ukraine meldet Ausfälle von „Starlink“-Satelliten – SpaceX-Chef weist Kritik zurück; https://www.tagesspiegel.de/politik/deal-zwischen-musk-und-putin-befurchtet-ukraine-meldet-ausfalle-von-starlink-satelliten-8727622.html

(42) 10.10.2022; future zone; Russland sabotiert angeblich Starlink der ukrainischen Truppen; https://futurezone.at/digital-life/russland-ukraine-krieg-starlink-elon-musk-jammer-sabotage/402176802

(43) 09.10.2022; The EurAsian Times; Ashish Dangwai; Sabotaging Starlink, Russia Is Using EW Complex “Tirada” To Disrupt SpaceX Satellites Connecting Ukraine – Media; https://eurasiantimes.com/sabotaging-starlink-russia-using-ew-complex-tirada-to-disrupt/

(44) 16.09.2022; Space.com; Brett Tingley; Russia says private satellites could become ‚legitimate target‘ during wartime; https://www.space.com/russia-private-satellites-legitimate-target-wartime-united-nations

(45, 45i) 14.10.2022; CNN; Alex Marquardt; Exclusive: Musk’s SpaceX says it can no longer pay for critical satellite services in Ukraine, asks Pentagon to pick up the tab; https://edition.cnn.com/2022/10/13/politics/elon-musk-spacex-starlink-ukraine/index.html

(46) 28.04.2022; Top War; Andrej Mitrofanow; „Reaper“ will clean up the orbit: you can shoot down Starlink satellites faster than Elon Musk can launch them; https://en.topwar.ru/195422-zhnec-zachistit-orbitu-mozhno-sbivat-sputniki-starlink-bystree-chem-ilon-mask-smozhet-ih-zapuskat.html

(47) 24.09.2022; Medium.com; Will Lockett; Russia has Starlink in its Sights; https://medium.com/predict/russia-has-starlink-in-its-sights-736194b2d8e1

(48) 09.10.2022; Ashish Dangwal; Sabotaging Starlink, Russia Is Using EW Complex “Tirada” To Disrupt SpaceX Satellites Connecting Ukraine – Media; https://eurasiantimes.com/sabotaging-starlink-russia-using-ew-complex-tirada-to-disrupt/

(49) Neuralink; https://neuralink.com/approach/; abgerufen: 09.06.2022

(50) 10.10.2022; Merkur; Victoria Krumbeck; „Dumme Leute ohne Ahnung“: Trump fordert Ukraine-Verhandlungen und warnt vor neuem Weltkrieg; https://www.merkur.de/politik/biden-donald-trump-ukraine-krieg-russland-atomwaffen-midterm-wahlen-joe-91838897.html

(51) 11.10.2022; The Hill; Brett Samuels; Trump pushes for Russia-Ukraine talks, complicating GOP politics; https://thehill.com/policy/international/3681794-trump-pushes-for-russian-ukraine-talks-complicating-gop-politics/

(52) 09.10.2022; Merkur; Russlands Bomben-Hagel: USA vermuten längerfristigen Plan Putins – Frankreich warnt Lukaschenko; https://www.merkur.de/politik/einschuechterung-aktuell-russland-ukraine-news-krieg-kreml-putin-atom-nuklear-roettgen-cdu-zr-91838875.html

(53) 17.10.2022; RT; Wladislaw Ugolny; Die ukrainischen Eliten sind wirklich sauer auf Elon Musk — und hier sind die Gründe;  https://de.rt.com/international/151763-ukrainischen-eliten-sind-wirklich-sauer/

(54) 03.10.2022; ntv; Kiew lehnt Friedensvorschlag von Elon Musk ab; https://www.n-tv.de/politik/Kiew-lehnt-Friedensvorschlag-von-Elon-Musk-ab-article23627117.html

(55) 14.10.2022; ntv; IRIS-T feuert bereits in der Südukraine – Elon Musk reagiert beleidigt auf Melnyk; https://www.n-tv.de/politik/IRIS-T-feuert-bereits-in-der-Suedukraine-Elon-Musk-reagiert-beleidigt-auf-Melnyk-article23652551.html

(56 bis 56ii) 15.10.2022; Tagesspiegel; Monatliche Kosten von 20 Millionen Dollar: Musk will Starlink in der Ukraine nach scharfer Kritik doch weiterbetreiben; https://www.tagesspiegel.de/politik/pentagon-soll-sich-an-finanzierung-beteiligen-musk-droht-offenbar-mit-einstellung-des-starlink-dienstes-in-ukraine-8751760.html

(57) 13.10.2022; Washington Examiner; Brady Knox; Revelead: Elon Musk’s SpaceX asked Pentagon to fund critical Starlink in Ukraine; https://www.washingtonexaminer.com/policy/foreign/elon-musk-spacex-pentagon-starlink-ukraine

(58) 18.10.2022; The Guardian, Reuters; Pentagon considering paying for Musk’s Starlink network in Ukraine; https://www.theguardian.com/world/2022/oct/17/pentagon-starlink-ukraine-musk-funding

(59) 20.10.2022; Politico; Paul McLeary; Ukraine in direct contact with Musk amid Starlink drama; https://www.politico.com/news/2022/10/20/ukraine-elon-musk-starlink-00062841

(60) 21.10.2022; Congressional Research Service; U.S. Security Assistance to Ukraine; https://crsreports.congress.gov/product/pdf/IF/IF12040

(61) 17.10.2022; Politico; Bryan Bender; Pentagon eyes locking in Starlink funding for Ukraine; https://www.politico.com/news/2022/10/17/pentagon-starlink-funding-ukraine-00062103

(62, 62i) 28.10.2022; Take to News; Europäische Union untersucht mögliche Finanzierung von Starlink in der Ukraine; https://taketonews.com/de/europaeische-union-untersucht-moegliche-finanzierung-von-starlink-in-der-ukraine/

(63) 05.10.2022; ARD-Tagesschau; Wie geht es weiter mit Twitter?; https://www.tagesschau.de/wirtschaft/unternehmen/twitter-musk-uebernahme-111.html

(Titelbild) Starlink, Satellit, Raumschiff; Quelle: Official SpaceX Photos; 24.05.2019; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Starlink_Mission_(47926144123).jpg; Lizenz: Public Domain