31 minút

Blaf zvaný BRICS

V nádeji na geopolitickú opozíciu mnohí kritici systému podľahnú ilúzii, že štáty BRICS zlomia anglo-americký monopol na moc. Lenže mocenské bloky ťahajú za jedno lano.

Mnoho ľudí v súčasnosti vníma štáty BRICS ako vítanú opozíciu voči hegemónii NATO ovládanej USA. Ak však analyzujete prepojenie finančnej politiky medzi Východom a Západom, rýchlo vám bude jasné: Geopoliticky tieto dva mocenské bloky ťahajú za jedno lano.

Geopolitika je zložitá téma. Aspoň na prvý pohľad. Medzinárodné prepojenia sa zdajú byť príliš mätúce, závislosti príliš rozsiahle a reakčné vzorce a riziká príliš nepredvídateľné na to, aby bolo možné plne posúdiť skutočné motívy a ciele zúčastnených strán. Ak si však geopolitiku predstavíte ako viacrozmernú stolovú hru, ako 3D šach alebo ako hru Monopoly, v ktorej banku riadi podvodník, ako koordinovanú zmes záujmov národného štátu a sociálno-architektonických manipulačných metód , alebo jednoducho ako písanie scenára s niekoľkými paralelnými dejovými líniami – pričom treba mať na zreteli primárny cieľ profitujúcich hercov: väčšiu kontrolu – potom pôsobia jednotlivé udalosti na makroúrovni zrazu logicky. Koherentne. V následnosti. Akoby bez alternatívy.

Pri jednorozmernom pohľade sú to však buď vojnychtiví Američania, ktorí chcú svetu krutým spôsobom vnútiť svoju hegemonistickú moc, alebo Rusi, ktorí sú dnes považovaní za barbarských podľudí, ktorí nepatria do Európy a ktorí sa snažia podriadiť svet svojej bezohľadnej tyranii. Niektorí nenávidia NATO, iní prechovávajú zášť voči štátom BRICS. Vojna je na oboch stranách prijímaná ako nutné zlo na presadenie vlastnej doktríny, na presadenie “dobra”. A Afrika je stále taká vzdialená, že hoci najnovšie katastrofické správy z regiónu vyvolávajú chvíľkové rozhorčenie a náznak plytkého súcitu, po ďalšej reklamnej prestávke sa na ne okamžite zabudne.

Táto ideologická šablóna sa používa na to, aby sa mediálnemu konzumentovi vnucovalo fatálne presvedčenie, že planéta pozostáva z troch súperiacich mocenských blokov. “Oceánia, Eurázia a východná Ázia” – ako v klasickom diele Georgea Orwella “1984”. A skutočne, formovanie štrukturálnych blokov na základe orwellovského modelu rýchlo napreduje. Z pohľadu Organizácie Spojených národov (OSN) je to takmer ideálny vývoj. Koniec koncov, veľké hospodárske a menové regióny sa samozrejme kontrolujú oveľa ľahšie ako zmes národných štátov s vlastnou menou.

Blockbildung im Windschatten der „Polykrise“ ist also das ideale Herrschaftsinstrument, hat man im Sinn, Macht zu zentraVytváranie blokov v tieni “polykrízy” je preto ideálnym nástrojom vládnutia, ak je cieľom centralizácia moci.lisieren.

So zreteľom na túto skutočnosť musela byť newyorská kancelária generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa v dobrej nálade, keď po poslednom samite BRICS, ktorý sa konal 22. až 24. augusta 2023 v Johannesburgu (Južná Afrika), oznámila, že Argentína, Etiópia, Saudská Arábia, Irán a Spojené arabské emiráty sa od 1. januára 2024 stanú riadnymi členmi aliancie. To znamená, že štáty BRICS budú pod jednou strechou združovať 29,4 % svetového hrubého domáceho produktu a 46 % svetovej populácie. Nadvláda dolára ako rezervnej meny je otázna. Zdá sa, že dni, keď USA vystupovali v úlohe svetového policajta a mohli svojvoľne zbavovať demokracie, sú spočítané.

Ak poznáte účel OSN, geostrategický status quo sa dá zhrnúť pomerne jednoducho z vtáčej perspektívy, ako ho vládnuca kasta bez ostychu opisuje vo svojich vlastných publikáciách: Napríklad OSN, organizácia založená a financovaná finančnými a priemyselnými kartelmi “nadtriedy”, je v procese vytvárania právne a fiškálne záväzného normatívneho stavu pre všetky členské štáty pod označením Our Common Agenda (Naša spoločná agenda). Začiatok tohto prevzatia moci, maskovaného ako pakt o budúcnosti, je stanovený na 22. septembra 2024. Ide o neo-feudalistický prevrat, ktorému sa má podriadiť prakticky celá planéta.

V dôsledku toho medzi 193 členskými štátmi OSN sotva môžu vzniknúť vážne konflikty alebo konflikty, ktoré sa úplne nekoordinovane vystupňujú a končia ničivými vojnami – pretože všetky majú rovnaký cieľ: nadnárodnú technokraciu pod vedením OSN. Skorumpovaný personál vykonávajúcich vlád sa regrutuje z tých istých kádrov alebo inštitúcií uzurpovaných tými istými kartelmi a slúži spoločnej agende.

Nekontrolované zjednotenie doteraz platných planetárnych organizačných jednotiek je viac než zrejmé, analogické rýchlej monopolizácii a plutokratizácii globálnej ekonomiky alebo korporatívnej asimilácii sociokultúrnych oblastí prostredníctvom invazívnych technológií a synchronizovaného sprostredkovania obsahu.

Bez ohľadu na zarážajúcu očividnosť tohto harmonizovaného, dogmaticko-totalitného úsilia o globálnu transformáciu pod záštitou OSN s jej 15 oficiálnymi suborganizáciami – pri bližšom pohľade ich je 58 – a 6 343 oficiálne akreditovanými mimovládnymi organizáciami (MVO) sa zdá, že rozšírenie koalície BRICS, perspektíva multipolárneho sveta, údajného spoločného boja proti americkému imperializmu, žne veľa úspechov, najmä v kritickej bubline nových médií a kritikov NATO.

Putin odvážne vzdoruje zvráteným “woke” západným hodnotám, Čína vzdoruje vojensky dotieravým USA, posilnená aliancia BRICS “ukončí apartheid voči globálnemu Juhu” a na obzore je vyváženejší svetový poriadok, optimisticky hlásal v týchto dňoch nejeden publicista.

Prekvapujúci postoj, ktorý sa dá vysvetliť len nedostatkom informácií, kognitívnou disonanciou, neznalosťou alebo naivitou. Analogicky k predpokladu, že pochybný miliardár Donald Trump – ktorý svoju kampaň na zavedenie mRNA hrdo nazval “Operácia Warp Speed” a nechal ju koordinovať armádou – chce vysušiť bažinu establišmentu vo Washingtone. Podobne aj názor, že CDU s BlackRockom-Merzom bude skutočnou alternatívou k politike tmavozeleného semaforu, hoci to bola Angela Merkelová a jej politickí prisluhovači, ktorí najprv počas štyroch volebných období bezostyšne klamali obyvateľstvo, aby nakoniec nastolili totalitný režim koruny. Rovnako ako presvedčenie, že Elon Musk, ktorý plní príkazy Pentagonu a všetkých tajných služieb USA, pracuje na mozgových implantátoch a chce vyvinúť “X” na západnú verziu čínskej aplikácie WeChat, sa pustil do boja za liberálnejšiu spoločnosť.

Miestna propagandistická mašinéria, ktorá posilňuje jednorozmerné videnie sveta svojich čitateľov, prirodzene démonizuje výrazné rozšírenie aliancie BRICS, vidí “liberálny svetový poriadok”, liberálno-demokratické hodnotové spoločenstvo pod tlakom a dominanciu petrodolára v ohrození. Členské štáty a kandidáti na členstvo v BRICS sú označovaní za Putinových pomocníkov a zároveň svedčia o “upadajúcom vplyve” KGB vyškoleného despotu v Moskve, ktorý sa osobne nezúčastnil na poslednom samite BRICS, ale do Johannesburgu vyslal ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova.

Digitálno-finančný komplex západných hodnôt nenecháva nič na náhodu, aby udržal primitívny obraz nepriateľstva medzi Východom a Západom. Medzitým generálny tajomník OSN vyzýva 193 členských štátov, aby boli súdržnejšie a zvýšili svoju podporu OSN. Na tento účel Guterres nedávno spustil nový program s názvom New Agenda for Peace (Nová agenda pre mier), ktorého cieľom je posilniť OSN ako “jedinečnú inštitúciu” v čase “geopolitického napätia”.

Pamätajte: čím intenzívnejšia je kríza, čím vypuklejší je konflikt, tým silnejšia je OSN.

Na základe tejto klasifikácie súčasnej situácie je ťažké pochopiť, prečo proti-NATO a najmä protivládne kruhy často spievajú chválu na rozširovanie aliancie BRICS, prečo by mal byť autokrat ako Putin vnímaný ako spasiteľ slobodného sveta alebo brutálna diktatúra ako Čína ako prijateľná protiváha západnej hegemonistickej moci. Dokonca aj blížiace sa zavedenie digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC) v krajinách BRICS ich stúpenci všemožne ohýbajú, aby si nemuseli meniť vlastný pohľad na svet.

To znamená, že kritici USA sa riadia argumentáciou Atlantickej rady, neoficiálneho riadiaceho orgánu NATO, ktorá zavedenie digitálneho rubľa 1. apríla 2023 vysvetlila tým, že Putin potrebuje tento finančný nástroj, aby mohol používať alternatívu k systému fiat peňazí a obísť západné sankcie.

Skutočnosti, že Brazília a Argentína v súčasnosti pripravujú zavedenie menovej únie pre latinskoamerické krajiny, že India spustila 1. novembra 2022 pilotný projekt svojho CBDC a že Čína je v procese zavádzania digitálneho jüanu, ktorý bol k dispozícii už 14. augusta 2020, ako hlavnej meny pre medzinárodné platby pre všetky krajiny ASEAN (Združenie národov juhovýchodnej Ázie) ako protiváhu dominancie dolára, neotriasajú vierou niektorých kritikov NATO v pozitívne účinky “multipolárneho svetového poriadku” vďaka BRICS.

Pohľad na organizačné pozadie konglomerátu BRICS by mal v tejto súvislosti viesť k zamysleniu. Veď vytvorenie bloku sleduje predovšetkým cieľ kontrolovať suverénne národné štáty v oblasti finančnej politiky. Za týmto účelom existuje Európska menová únia, preto v západnom svete funguje Svetová banka, špeciálna organizácia OSN, a nezávisle pôsobiaci Medzinárodný menový fond (MMF), ktoré boli založené v roku 1945, hoci samotný názov je zavádzajúci. Ako poznamenal architekt Bretton Woods John Maynard Keynes, “Svetová banka by sa v skutočnosti mala nazývať fond” (pre rozvojové projekty) a “Medzinárodný menový fond Banka”, ktorá podporuje krajiny s finančným deficitom.

Nepresné etikety. Ale jasné pracovné úlohy orientované na spoločné dobro, či nie? Žiaľ, skutočnosť je úplne iná. Ako sme sa totiž dozvedeli z publikácií insidera a “ekonomického zabijaka” Johna Perkinsa, obe inštitúcie sú zločineckými organizáciami nadnárodných bankových kartelov, ktoré boli vytvorené s primárnym cieľom ovládnuť globálnu finančnú architektúru v záujme mocenských kruhov hodnotového západného neokolonializmu.

Združenie štátov, skrátene BRICS, sa má teraz postaviť týmto vydieračským aktivitám. A to napriek tomu, že skratku BRICS vymyslel Jim O’Neill, bývalý hlavný ekonóm veľkej americkej banky Goldman Sachs – známej aj ako “Government Sachs” kvôli blízkosti k vláde USA -, ktorý túto skratku prvýkrát uviedol do obehu koncom roka 2001. Odvtedy sa táto americká banka považuje za “vynálezcu BRICS”. Aliancia, ktorú pôvodne tvorili Brazília, Rusko, India a Čína, sa 16. júna 2009 stretla na prvom oficiálnom samite v Jekaterinburgu (Rusko). Podobne ako západná aliancia, ktorá mohla prevziať svoju dominantnú úlohu len vďaka brettonwoodskemu systému, sa však projekt BRICS skutočne rozbehol až so založením multilaterálnych finančných inštitúcií. Deklaráciou z Fortalezy, ktorá bola podpísaná na šiestom samite BRICS v Brazílii v júli 2014 a spečatila spoločné zriadenie Novej rozvojovej banky (NDB) a s ňou spojeného rezervného fondu, Dohody o podmienených rezervách (CRA). Vznikli tak východné náprotivky, predpokladané alternatívy Svetovej banky a MMF – a Čína prevzala vedúcu úlohu v oboch organizáciách.

Ak sa budeme riadiť príbehom o ostro súperiacich mocenských blokoch, o “dobrých globalistoch” a “zlých globalistoch”, o diametrálne odlišných ideológiách, tak európske a angloamerické vysoké financie, ako aj MMF a Svetová banka by sa teraz mali považovať za tvrdú konkurenciu nových účastníkov finančného trhu triedneho nepriateľa, ktorí kritizujú a torpédujú ich investície, ako boli doteraz obvyklé obchodné postupy MMF. Ak však niekto kritizuje NDB a CRA, určite to nie je MMF a spol – pretože je to klub a nikto z nás nie je jeho členom.

Naopak, zdá sa, že Východ a Západ na úrovni finančnej politiky dokonale harmonizujú. Viac ako plodná spolupráca prebieha najmä prostredníctvom Ázijskej banky pre investície do infraštruktúry (AIIB), multilaterálnej rozvojovej banky, ktorá je tiež pod čínskym vedením, bola založená v roku 2015 57 štátmi, v júni 2022 mala už 103 členských štátov a je úzko prepojená s NDB a CRA. Nemecko a Spojené kráľovstvo sú členmi AIIB od začiatku, Taliansko a Francúzsko sa pripojili v polovici roka 2016. Zapojené sú aj Španielsko, Belgicko, Maďarsko, Švédsko, Bielorusko, Grécko, Švajčiarsko, Rusko, Sudán, Saudská Arábia, Pakistan, Thajsko, Irán, Izrael a Turecko. Vojenské konflikty majú na tejto úrovni len obmedzený význam – aj tak sú vždy financované obidve strany konfliktu. Okrem toho sa medzinárodná finančná oligarchia zaoberá cieľmi a víziami nadvlády, ktoré už dávno opustili éru národných štátov.

Mnohí jednorozmerní transatlantisti v tom čase od založenia NDB očakávali, že pôžičky budú zjednodušené a budú podliehať len malým alebo žiadnym podmienkam – zatiaľ čo štrukturálne programy MMF a Svetovej banky, riadené z Washingtonu, Londýna a Bruselu, požadovali od rozvojových krajín celý rad politických a hospodárskych reforiem. Členovia globalistických organizácií, ako napríklad Matt Ferchen z Carnegie Tsinghua Center for Global Policy, boli v tom čase mimoriadne znepokojení možnosťou, že voľná úverová stratégia zo strany NDB by mohla odstrániť účinok tohto hegemonistického, donucovacieho reformného palca.

Medzinárodné vysoké financie to vždy vnímali miernejšie. Vtedajší prezident Svetovej banky Jim Yong Kim osobne zablahoželal 23. júla 2014 indickému premiérovi Naréndrovi Módímu pred stretnutím v Naí Dillí (India) k založeniu banky BRICS. Dňa 28. júna 2015 Jim Yong Kim zverejnil aj vyhlásenie, v ktorom oficiálne zablahoželal všetkým zakladajúcim členom NDB a privítal banku ako nového, dôležitého partnera na trhu. Vtedajšia šéfka MMF a odsúdená finančná kriminálnička Christine Lagardeová na stretnutí v Pekingu 22. marca 2015 s názvom “Čínske hospodárstvo v novom normále” oficiálne oznámila, že MMF sa teší na spoluprácu s Čínou prostredníctvom AIIB. Prvý prezident NDB, bývalý spolupredseda WEF a tiež bývalý zamestnanec AIIB Kundapur Vaman Kamath, okamžite opätoval pozdravy zo Západu a na zasadnutí NDB v júli 2015 vyhlásil:

“NDB a MMF/Svetová banka nie sú konkurenčné, ale vzájomne sa dopĺňajúce inštitúcie.”

Krátko nato, tiež v júli 2015, Svetová banka a Ázijská banka pre investície do infraštruktúry AIIB podpísali dohodu o spolupráci. Tým sa kruh uzavrel. Medzinárodné vysoké financie prepojili blokové aliancie zo Západu a Východu prostredníctvom AIIB a vytvorili globálnu sieť finančného politického útlaku – bez ohľadu na napätie medzi regiónmi, o ktorom informujú spravodajské kanály. Už na začiatku NDB vo svojich zakladajúcich dohodách výslovne uviedla, že bude používať americký dolár ako nominálnu hodnotu pre všetky investície, úvery a záväzky, “oficiálnu platobnú menu Spojených štátov amerických”. Lenže médiá naďalej vytvárali obvyklý obraz boja medzi triednymi nepriateľmi.

Z pochopiteľných dôvodov sa ignorovala skutočnosť, že Paulo Nogueira Batista Jr., ktorý bol 11. júna 2015 zvolený za viceprezidenta banky BRICS, súčasne s funkciou v NDB zastával aj funkciu výkonného riaditeľa MMF. Batista v mladom veku študoval aj na univerzite spojenej s londýnskou City, najväčším daňovým rajom na svete. Bol to tiež Batista, kto v roku 2015 v mene novej banky BRICS oznámil, že teraz chce úzko spolupracovať s Medzinárodným menovým fondom a Svetovou bankou. Súčasný prezident AIIB Jin Liqun má tiež úzke väzby na finančný trh NATO, keďže Liqun začal svoju kariéru v roku 1980 vo Svetovej banke vo Washingtone, kde sa vypracoval na pozíciu zástupcu generálneho riaditeľa. Neskôr sa stal prezidentom Ázijskej rozvojovej banky, ktorá bola založená na presne rovnakej organizačnej štruktúre ako Svetová banka. Súperenie vyzerá akosi inak.

Kto hľadá ďalšie dôkazy o tom, že alianciu BRICS možno chápať len ako simulovanú opozíciu, ako súčasť geopolitickej dialektiky dominancie, nájde ich v správe, ktorú si objednala a financovala britská vláda. Dokument na 24 stranách je datovaný v marci 2014 a má názov “The BRICS and the International Development System: Challenge and Convergence” (BRICS a medzinárodný rozvojový systém: výzva a konvergencia).

V správe pre vládu v Londýne autori Li Xiaoyun a Richard Carey vysvetľujú možné dôsledky, ktoré by mohlo mať zriadenie východných ekvivalentov MMF a Svetovej banky.

Namiesto toho, aby autori upozornili na ohrozenie geostrategických a finančných záujmov “impéria”, sa však oddávajú relativizácii. Aj keď síce medzi mocenskými blokmi existujú kultúrne rozdiely, rozdielne hodnoty a je tu snaha štátov BRICS rozšíriť svoj geopolitický vplyv, celkovo možno očakávať rýchle zblíženie a plodnú spoluprácu na medzinárodnom finančnom trhu.

Tento optimizmus Xiaoyun a Carey odôvodňujú tým, že štáty BRICS bezvýhradne uznávajú vedúcu úlohu G20, že chcú podporiť G20 ako vedúcu hospodársku mocnosť vo finančnom sektore, že aliancia BRICS priznáva, že jej vlastný fond CRA ponúka len “určitý stupeň nezávislosti od MMF”, a poukazujú na to, že BRICS, OSN, G20, Svetová banka a ďalšie štáty sledujú spoločné, nadradené ciele v oblasti globálneho riadenia. Autori ďalej uvádzajú, že “proces samitu BRICS je začlenený do širšieho procesu systémových zmien v globálnom riadení, ktoré podporia želanú konvergenciu”. Teda pre Downing Street číslo 10 nie je dôvod na obavy.

Podľa analýz britských vládnych poradcov sú preto NDB, CRA a AIIB len súčasťou oveľa ďalekosiahlejšej transformácie globálneho finančného systému, blízkymi partnermi MMF, Svetovej banky a vplyvnej a netransparentnej Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS), centrálnej banky centrálnych bánk. Týmto smerom smerujú aj zmluvné väzby medzi NDB, CRA a AIIB s nadnárodnými finančnými kartelmi triedneho nepriateľa a otáčavými dverami medzinárodného korporativizmu.

Ďalšie dôkazy o tom, že projekt BRICS v žiadnom prípade nie je opozíciou voči globalistickému prevratu zhora a wokistickej kultúrnej vojne, pravidelne poskytujú samotné členské štáty. Napríklad v spoločnom vyhlásení členov BRICS, ktoré bolo zverejnené na začiatku deviateho samitu v Xiamene (Čína) v roku 2017. V ňom sa nielen odvolávajú na “druhé zlaté desaťročie” projektu, ale aj očakávajú “prípravu nového svetového poriadku”.
V štrnástom bode vyjadrenia sa tiež uvádza:

“Opätovne potvrdzujeme svoj záväzok plne implementovať Agendu 2030 pre udržateľný rozvoj. Budeme tiež podporovať spravodlivý, otvorený, inkluzívny, na inováciách založený a integrujúci rozvoj s cieľom dosiahnuť udržateľný rozvoj v jeho troch rozmeroch – hospodárskom, sociálnom a environmentálnom – vyváženým a integrovaným spôsobom. Podporujeme dôležitú úlohu Organizácie Spojených národov (OSN) vrátane Politického fóra na vysokej úrovni pre udržateľný rozvoj (HLPF) pri koordinácii a preskúmaní globálneho vykonávania Agendy 2030 a podporujeme potrebu reformy rozvojového systému OSN s cieľom zlepšiť jeho schopnosť podporovať členské štáty pri vykonávaní Agendy 2030.”

Formulácia v bode 29 tiež neznie ako opozičná:

“Sme odhodlaní podporovať globálnu štruktúru správy ekonomických záležitostí, ktorá je efektívnejšia (…). Opätovne potvrdzujeme svoj záväzok dokončiť 15. všeobecné preskúmanie kvót MMF vrátane nového vzorca kvót do jarného zasadnutia v roku 2019 a najneskôr do výročného zasadnutia v roku 2019. Budeme tiež naďalej napredovať v realizácii revízie podielov v skupine Svetovej banky.”

V bode 32 vyhlásenia sa tiež nenachádza žiadna kritika systému vo vzťahu k západným hodnotám a jeho organizáciám:

“Opätovne potvrdzujeme svoj záväzok zabezpečiť úplné vykonávanie a presadzovanie existujúcich pravidiel WTO a sme odhodlaní spolupracovať na ďalšom posilňovaní WTO (Svetovej obchodnej organizácie).”

Dokonca aj na samite BRICS v roku 2022 zazneli napriek geostrategickým rozbrojom vyhlásenia, ktoré by mohli pochádzať z Bieleho domu alebo nemeckého kancelárstva. Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa vo svojom vopred nahratom prejave kritizoval “nedostatočný prístup svojej krajiny k život zachraňujúcim vakcínam”.

Indický premiér Naréndra Módí hovoril predovšetkým o postpandemickej obnove svetového hospodárstva – o Build Back Better. A čínsky Si Ťin-pching, “najvyšší vodca” a doživotný prezident, dal vo svojom hlavnom prejave opäť jasne najavo, aký je jeho postoj ku globalizácii koordinovanej OSN:

“V súčasnosti čelí globálny rozvojový proces veľkým prekážkam a dynamika medzinárodnej rozvojovej spolupráce sa oslabuje (…). V dôsledku toho globálne úsilie o realizáciu Agendy OSN 2030 utrpelo značné komplikácie. Takmer 1,2 miliardy ľudí v takmer 70 krajinách čelí COVID-19, potravinovej, energetickej a dlhovej kríze. To, čo sa dosiahlo za desaťročia globálneho úsilia na zníženie chudoby, by sa mohlo stratiť.”

Xi opakovane vyzval na “implementáciu Agendy 2030 OSN”, ako aj na “lepšiu spoluprácu v boji proti COVID-19 a s rozvojovými krajinami s cieľom poskytnúť im viac liekov proti COVID a zabezpečiť včasný boj proti tomuto vírusu”.

Univerzálna skladačka pojmov “alternatívneho” mocenského bloku sa zhoduje s priateľským prijatím, ktoré Si v júli 2023 poskytol 100-ročnému geopolitickému veľmožovi Henrymu Kissingerovi. Kissingerovi sa dostalo všetkých poct a na rozdiel od mnohých iných nedávnych štátnych hostí sa mu dostalo prvotriedneho zaobchádzania. Je to pochopiteľné. Ríša stredu mu veľa dlhuje. Veď to bol práve Kissinger, Richard Nixon a George H. W. Bush, ktorí v 70. rokoch 20. storočia na príkaz Rockefellerovcov úzko spolupracovali s Mao Ce-tungom a iniciovali “otvorenie sa Západu”.

Len s podporou amerických elít sa Čína mohla stať tým, čím je dnes: projektom technokraticko-totalitnej, kolektivistickej formy spoločnosti – prvej technokracie na svete.

Ale späť k samitu BRICS 2022, pretože na ňom predsa len zaznela malá kritika Západu. Si obvinil USA z “vyzbrojovania” globálneho finančného systému. Nespomenul to explicitne, ale poukázal na skutočnosť, že ruské banky boli v rámci sankcií vylúčené zo systému SWIFT. Vladimír Putin na toto opatrenie reagoval upozornením, že existujú plány na “vytvorenie medzinárodnej rezervnej meny založenej na menovom koši štátov BRICS” “ako alternatívy k zvláštnym právam čerpania MMF”. Pripravujú sa aj nové multilaterálne platobné systémy pre krajiny BRICS. “Alternatívna” rezervná mena a “alternatívne” platobné systémy – pre novú, neustále rastúcu menovú zónu. Mokrý sen každého globálneho korporativistu.

V súčasnosti je vytvorenie takejto menovej zóny, samozrejme, charakterizované digitálnymi menami centrálnych bánk. Krajiny BRICS pravdepodobne práve vytvárajú prvú multilaterálnu sieť CBDC: “mCBDC bridge”, ako pilotný projekt pre Európu a ďalšie potenciálne menové zóny na tejto planéte.

Vzhľadom na vyššie opísané symbiotické väzby medzi organizáciami na Východe a Západe sú všetky projekty BRICS zrejme rovnako “alternatívne” ako “alternatíva” k systému SWIFT, ktorú v roku 2015 spustila Čína a ktorá následne prenášala svoje transakcie v sieti SWIFT…

Fakty teda dávajú všetky dôvody domnievať sa, že krajiny BRICS, označované na západe za ďalšiu “os zla”, resp. ich nástroje finančného trhu, sú súčasťou globálne harmonizovanej reštrukturalizácie svetového finančného systému koordinovanej z Londýna, Washingtonu, Bruselu a Bazileja. Konsolidácia globálneho finančného trhu, ktorá má v prúde polykrízy a Agendy 2030 za cieľ znefunkčniť alebo odstrániť komerčné banky, aby sa posilnila moc centrálnych bánk, ktoré v budúcnosti už nebudú udržiavať v stave menovej závislosti len národné štáty, ale aj konečného zákazníka prostredníctvom zavedenia digitálnych, individuálne programovateľných mien centrálnych bánk – dokonca aj cez hranice štátov vďaka rozširujúcim sa menovým zónam.

Ak by západná dravá kasta niekedy vnímala štáty BRICS ako vážnu hrozbu, ak by existovala skutočná konkurencia medzi finančnými mocnosťami na Východe a Západe, projekt by bol torpédovaný už v počiatočnom štádiu. A to akýmikoľvek prostriedkami. Ale skutočnosť, že vôbec prvá pôžička, ktorú NDB poskytla, bola poskytnutá v jüanoch a nie v amerických dolároch, ako bolo pôvodne dohodnuté, zrejme nikoho vo Washingtone, Londýne alebo Bruseli vážne neznepokojovala. Skutočnosť, že AIIB krátko nato oznámila, že chce čínsky jüan zaradiť do rozšíreného menového portfólia – na prvý pohľad jasná urážka dominantného postavenia zelenej bankovky – nevyvolala žiadnu krízu v MMF, Svetovej banke ani Európskej centrálnej banke.

Vyjadrenie Čou Siao-čchuana, ktorý stál na čele Čínskej ľudovej banky, centrálnej banky režimu v Pekingu, v rokoch 2002 až 2018, môže vysvetľovať, prečo je to tak. Dňa 23. marca 2009 uverejnil trojstranovú esej s názvom “Reforma medzinárodného menového systému”. Dokument je stále k dispozícii na internetovej stránke Banky pre medzinárodné zúčtovanie. Možno preto, že obsahuje vetu, ktorú ekonómovia a finanční historici vzdialenej budúcnosti budú uznávať ako koncepčný základný kameň prvej svetovej meny.

„The SDR (Special Drawing Rights) has the features and potential to act as a super-sovereign reserve currency.“

(V preklade: “Osobitné práva čerpania (SDR) majú vlastnosti a potenciál fungovať ako nadnárodná rezervná mena.”)

A čo presne je SDR? SDR je forma kreditného zostatku, ktorý bol zavedený v roku 1969 a vytvoril ho MMF ako medzinárodne kontrolované rezervné aktívum. Vzniklo ako reakcia na skutočnosť, že už v 50. rokoch 20. storočia prevyšovali zostatky zahraničných dolárov zlaté rezervy USA. Krajiny kontinentálnej Európy využívali SDR na podporu dolára. Výmenný kurz SDR sa určuje podľa tzv. menového koša, v ktorom sú zastúpené najdôležitejšie svetové meny. Dolár, euro, jen, libra šterlingov a od 1. októbra 2016 aj čínsky jüan.

MMF vysvetľuje účel SDR takto:

“SDR nie je mena ani pohľadávka voči MMF. Je to skôr potenciálna pohľadávka voči voľne použiteľným menám členov MMF. Držitelia SDR môžu tieto meny získať výmenou za svoje SDR dvoma spôsobmi: po prvé, dohodnutím dobrovoľných výmenných procesov medzi členmi a po druhé, určením členov MMF so silnou vonkajšou pozíciou na nákup SDR od členov so slabou vonkajšou pozíciou. Okrem úlohy rezervného aktíva plní SDR aj funkciu zúčtovacej jednotky MMF a niektorých ďalších medzinárodných organizácií.”

Keď však centrálni bankári ako Siao-čchuan píšu o SDR, majú na mysli mnohé ďalšie spôsoby, ako by sa SDR mohli v budúcnosti využívať. Svoju esej uverejnil v čase, keď v reakcii na finančnú krízu z roku 2008 vznikla Rada pre finančnú stabilitu (Financial Stability Board – FSB), zväčša ignorovaná, ale veľmi vplyvná finančná inštitúcia, ktorá začala nanovo definovať usmernenia pre centrálne banky na celom svete, napríklad pokiaľ ide o “bail-iny”, teda účasť veriteľov. Zatiaľ čo počas finančnej krízy v roku 2008 to boli ešte národné štáty, ktoré zachraňovali choré, “systémovo dôležité” úverové inštitúcie pred krachom pomocou “bail-outov” (núdzových predajov, záchranných operácií) v celkovej výške miliárd – s použitím peňazí daňových poplatníkov -, pri “bail-inoch” sú to teraz úverové zostatky investorov, ktoré môžu byť použité na záchranu nesolventnej banky. Banka tak obíde štát a priamo skonfiškuje vklady a úverové zostatky. Predátorská zmena paradigmy, ktorej sa vzhľadom na jej významné dôsledky dostalo príliš málo publicity.

Joachim Nagel, ktorý je od 1. januára 2022 prezidentom Nemeckej spolkovej banky a zároveň členom predstavenstva Banky pre medzinárodné zúčtovanie, sa k rozšíreniu menového koša relevantného pre určovanie výmenného kurzu SDR o čínsky jüan pred niekoľkými rokmi vyjadril takto:

“Ak je jüan zaradený do koša SDR MMF, každý člen MMF nepriamo investuje do čínskej meny. (…) Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa jüan bude vo všeobecnosti držať ako rezervná mena. Ak už ste do niečoho investovali, rozhodnutie zvýšiť svoju expozíciu je jednoduchšie.”

Ak sa na to pozrieme cez jednodimenzionálnu geostrategickú optiku, bolo by preto pochopiteľné, prečo sa USA bránili takýmto reformám MMF. Videli v nich hrozbu pre nadvládu amerického dolára, ktorý takmer storočie dominoval svetovej ekonomike. Ako však bolo načrtnuté na začiatku, geostratégiu a nadnárodnú finančnú architektúru treba vnímať ako viacrozmerné hracie pole.

Monokauzálne kategorizácie a čierno-biele analýzy dobrých a zlých globalistov nie sú správne. Zdá sa, že v tejto viacvrstvovej hre majú americké finančné elity taký istý záujem zničiť dolár ako ich európske a čínske náprotivky.

A zdá sa, že tento plán funguje. Americká mena oslabuje, neustále stráca hodnotu a význam, zatiaľ čo jüan od začiatku roka 2022 pomerne spoľahlivo získava a v súčasnosti predstavuje aspoň skutočnú protiváhu doláru – navyše mnohí daňoví poplatníci už dávno uverili mýtu, že len nadnárodné finančné inštitúcie, menové únie a multilaterálne menové koše dokážu odvrátiť úpadok svetovej ekonomiky.

Bývalý šéf čínskej centrálnej banky Čou Siao-čchuan to už zdôraznil:

“V porovnaní so samostatnou správou rezerv jednotlivými krajinami bude centralizovaná správa časti globálnych rezerv dôveryhodnou medzinárodnou inštitúciou s primeranou sadzbou návratnosti účinnejšia pri potláčaní špekulácií a stabilizácii finančných trhov. (…)

Vďaka svojmu univerzálnemu členstvu, jedinečnému mandátu udržiavať menovú a finančnú stabilitu a ako medzinárodný kontrolór makroekonomických politík svojich členských krajín má MMF, vybavený svojimi odbornými znalosťami, prirodzenú výhodu pôsobiť ako správca rezerv svojich členských krajín.”

Cieľom “kreatívnej deštrukcie”, ako sa často nazýva geoekonomický chaos v Davose, je globálne platný daňový systém, ktorý udržiava svetová vláda a ktorý sa riadi globálne štandardizovanou menou. Vývoj v posledných rokoch ukázal, že na to nie je potrebná ani vláda v tradičnom zmysle, ani platidlo, ktoré by obiehalo vo všetkých členských štátoch OSN.

Pretože jedna vec by mala byť vo svetle dostupných informácií jasná: Aj keď sa štáty navonok zmietajú v konfliktoch, aj keď vojny, obchodné embargá a sankcie dominujú každodenným správam a finančné elity ľuďom naznačujú, že svetové hospodárstvo je na pokraji kolapsu: na úrovni viacrozmernej geostratégie ťahá všetkých 193 členských štátov OSN za jeden povraz. Všetky majú rovnaký hlavný cieľ: zavedenie technokratického, totalitného a globalizovaného modelu moci.

Štáty BRICS preto sotva možno považovať za skutočnú opozíciu voči Západu, ale skôr za lacný blaf, páku na postupné upevňovanie a harmonizáciu globálnej finančnej vlády.

“Umenie vyberať dane spočíva v ošklbaní husi bez toho, aby sa rozgágala” (Maximilián de Béthune, vojvoda zo Sully).


Zdroje:

https://brics2023.gov.za/
https://organiser.org/2023/09/05/194081/world/brics-expansion-emergence-of-alternative-multilateralism/
https://sdgs.un.org/goals
https://en.wikipedia.org/wiki/Superclass_(book)
https://www.un.org/en/common-agenda/policy-briefs
https://www.un.org/en/common-agenda/summit-of-the-future
https://www.regenauer.press/undemokratisch
https://www.rhodeshouse.ox.ac.uk/scholars-alumni/alumni-associations/
https://www.regenauer.press/die-truman-show
https://ask.un.org/faq/140935
https://wikispooks.com/wiki/UN
https://csonet.org/?menu=100
https://csonet.org/?menu=100
https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Warp_Speed
https://www.wsj.com/articles/pentagon-nasa-knock-down-barriers-impeding-joint-space-projects-11612187500
https://t3n.de/news/elon-musk-will-die-perfekte-ki-tesla-und-neuralink-koennten-eins-werden-1574882/
https://cairnsnews.org/2023/08/20/twitter-now-x-might-soon-need-biometrics-to-log-in/
https://de.wikipedia.org/wiki/WeChat
https://tribune.com.pk/story/2435024/why-brics-push-for-multipolarity-worries-the-west
https://edition.cnn.com/2023/08/20/europe/putin-brics-no-show-analysis-hnk-intl/index.html
https://unoau.unmissions.org/policy-brief-new-agenda-peace-july-20-2023
https://www.atlanticcouncil.org/blogs/new-atlanticist/russia-is-ramping-up-its-cbdc-will-putins-robot-ruble-work/
https://wikispooks.com/wiki/Atlantic_Council
https://cbdctracker.org/currency/russian_federation-digital_ruble
https://t3n.de/news/digitaler-rubel-putin-gesetz-cbdc-russland-1566385/
https://qz.com/why-is-russia-launching-a-digital-ruble-1850787711
https://archive.ph/mlXhj
https://pib.gov.in/PressReleaseIframePage.aspx?PRID=1882883
https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_renminbi
https://cryptonews.com/news/china-looks-make-asean-digital-yuan-move-cbdc-breakthrough-imminent.htm
https://de.wikipedia.org/wiki/ASEAN
https://www.reuters.com/markets/currencies/yuans-new-dollar-russia-rides-redback-2022-11-28/
https://de.wikipedia.org/wiki/Weltbank
https://de.wikipedia.org/wiki/Internationaler_W%C3%A4hrungsfonds
https://de.wikipedia.org/wiki/Bretton-Woods-System
https://www.nzz.ch/wirtschaft/bretton-woods-der-ort-wo-die-welt-ein-bisschen-ordnung-erhielt-ld.1496321?reduced=true
https://de.wikipedia.org/wiki/John_Maynard_Keynes
https://bkconnection.com/books/title/the-new-confessions-of-an-economic-hit-man
https://de.wikipedia.org/wiki/John_Perkins_(Autor)
https://programm.ard.de/TV/phoenix/im-dienst-der-wirtschaftsmafia/eid_287259240646838
https://en.wikipedia.org/wiki/Le_Cercle
https://taz.de/!579417/
https://wikispooks.com/wiki/Goldman_Sachs
https://www.businessinsider.de/wirtschaft/government-sachs-wie-viel-macht-hat-goldman-in-trumps-regierung-2017-1/
https://de.wikipedia.org/wiki/BRICS-Staaten
https://en.wikipedia.org/wiki/1st_BRIC_summit
https://web.archive.org/web/20140718034309/http:/brics6.itamaraty.gov.br/media2/press-releases/214-sixth-brics-summit-fortaleza-declaration
https://en.wikipedia.org/wiki/6th_BRICS_summit
https://de.wikipedia.org/wiki/New_Development_Bank
https://de.wikipedia.org/wiki/Contingent_Reserve_Arrangement
https://www.wallstreet-online.de/nachricht/6978219-brics-new-development-bank-alternative-iwf-weltbank
https://www.dandc.eu/de/article/die-ndb-und-die-aiib-sind-sich-aehnlich-und-doch-sehr-verschieden
https://de.wikipedia.org/wiki/Asiatische_Infrastrukturinvestmentbank
https://www.globalasia.org/v13no1/feature/co-operation-not-competition-the-new-multilateral-development-banks-and-the-old_ramon-pacheco-pardopradumna-b-rana
https://carnegieendowment.org/experts/626
https://www.founderspledge.com/research/carnegie-tsinghua
https://web.archive.org/web/20140725191645/http:/in.reuters.com/article/2014/07/23/worldbank-india-idINKBN0FS1MV20140723
https://www.worldbank.org/en/news/press-release/2015/06/28/statement-by-world-bank-group-president-jim-yong-kim-on-the-establishment-of-aiib
https://www.independent.co.uk/news/world/europe/christine-lagarde-convicted-imf-head-found-guilty-of-negligence-in-fraud-trial-a7484586.html
https://finance.yahoo.com/news/imf-happy-cooperate-china-aiib-075757066.html?guccounter=1
https://starofmysore.com/k-v-kamath-is-front-runner-for-next-finance-minister/
https://en.wikipedia.org/wiki/K._V._Kamath
https://usa.chinadaily.com.cn/opinion/2015-07/22/content_21374817.htm
https://www.chinadaily.com.cn/business/2015-07/17/content_21308703.htm
https://www.nogueirabatista.com.br/
https://web.archive.org/web/20150627121320/http:/www.imf.org/external/np/sec/memdir/eds.aspx
https://de.wikipedia.org/wiki/City_of_London_Corporation
https://www.zeit.de/2013/16/steueroasen-offshorefinanzzentren-steuerfahnder/seite-3
https://www.thebricspost.com/if-brics-interests-protected-ndb-could-cooperate-with-world-bank/
https://en.wikipedia.org/wiki/Jin_Liqun
https://en.wikipedia.org/wiki/Asian_Development_Bank
https://web.archive.org/web/20201212050713/https:/philosophyofmetrics.files.wordpress.com/2014/07/er58-the-brics-and-the-international-development-system-challenge-and-convergence.pdf
https://freedomminds.com/2014/07/15/brics-and-the-bank-for-international-settlements/
https://wikispooks.com/wiki/BIS
https://de.wikipedia.org/wiki/Bank_f%C3%BCr_Internationalen_Zahlungsausgleich
https://indianexpress.com/article/india/brics-summit-2017-full-text-of-declaration-signed-at-xiamen-china-russia-brazil-south-africa-brazil-4828219/
https://www.thebricspost.com/xiamen-declaration-2nd-golden-decade-of-brics-begins/
https://www.xinhuanet.com/english/2017-09/08/c_136594811.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Bank_Group
https://de.wikipedia.org/wiki/Welthandelsorganisation
https://de.wikipedia.org/wiki/Cyril_Ramaphosa
https://www.presidency.gov.za/speeches/pre-recorded-message-president-cyril-ramaphosa-occasion-brics-business-forum-2022
https://de.wikipedia.org/wiki/Narendra_Modi
https://web.archive.org/web/20220624054336/https:/newsonair.gov.in/News?title=PM-Narendra-Modi-calls-for-mutual-cooperation-among-BRICS-nations-in-global-post-Covid-recovery&id=443180
https://de.wikipedia.org/wiki/Xi_Jinping
https://english.news.cn/20220622/2531b1cc563d4f59b11a3f2f42eea908/c.html
https://archive.ph/GWtC7
https://www.regenauer.press/mao-yale-und-die-hegemonie
https://youtu.be/zM57sC3MVyQ?feature=shared
https://gulftime.ae/xi-slams-sanctions-for-weaponising-economy/
https://swarajyamag.com/business/exploring-possibility-of-creating-an-international-reserve-currency-based-on-basket-of-brics-currencies-putin
https://www.globaltimes.cn/page/202206/1268800.shtml
https://www.bis.org/about/bisih/topics/cbdc/mcbdc_bridge.htm
https://www.imf.org/en/Publications/SPROLLs/WAEMU-362#sort=%40imfdate%20descending
https://www.corbettreport.com/china-and-russia-creating-alternate-banking-system/
https://www.rt.com/business/239189-china-payment-system-ready/
https://www.thebricspost.com/brics-banks-1st-loan-to-be-issued-in-yuan/#.VdP5EXvFLj4
https://de.wikipedia.org/wiki/Renminbi
https://www.scmp.com/news/china/economy/article/1766627/china-seeks-role-yuan-aiib-extend-currencys-global-reach
https://en.wikipedia.org/wiki/Zhou_Xiaochuan
https://en.wikipedia.org/wiki/People%27s_Bank_of_China
https://www.bis.org/review/r090402c.pdf
https://de.wikipedia.org/wiki/Sonderziehungsrecht
https://www.imf.org/en/Topics/special-drawing-right
https://www.imf.org/en/About/Factsheets/Sheets/2023/special-drawing-rights-sdr
https://www.imf.org/external/np/pp/eng/2011/010711.pdf
https://www.fsb.org/about/history-of-the-fsb/
https://www.fsb.org/wp-content/uploads/r_141015.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Bailout
https://de.wikipedia.org/wiki/Joachim_Nagel
https://web.archive.org/web/20150604064405/https:/www.bloomberg.com/news/articles/2015-05-17/bundesbank-sees-imf-decision-as-key-to-yuan-as-reserve-currency
https://www.ariva.de/euro_dollar-kurs/chart/chartanalyse?t=all&boerse_id=174
https://www.finanzen.net/devisen/us_dollar-renminbi_yuan/chart
https://www.bis.org/review/r090402c.pdf

Článok vyšiel pôvodne na portáli manova.news pod názvom “Der BRICS-Bluff”

Titulný obrázok: Ptra na Pixabay


Súvisiaci článok: