Automatizované vládnutie
Feudalizmus budúcnosti už nepripustí žiadny odpor – pretože bude hospodáriť úplne bez ľudí.
Korporácie, oligarchovia, nadácie a lobisti už roky pracujú na privatizácii takmer všetkého. Teraz je na rade zásobovanie potravinami – čo spôsobí, že všetci na celom svete budú závislí od týchto hráčov. Do súkromného vlastníctva však prechádzajú aj všetky ostatné služby a majetky, ktoré sú v súčasnosti stále štátne. Vytvára sa nový spoločenský poriadok, v ktorom oligarchovia a korporácie vládnu ako feudáli. Odpor voči tomu je nevyhnutný, ale s rozvojom technológií aj čoraz ťažší.
Vojna proti poľnohospodárom už roky zúri nielen v EÚ, ale na celom svete. Poľnohospodárske korporácie sú zo všetkých síl hnané na mizinu a v prípade potreby sú vyvlastňované násilím. Pod zámienkou, že chcú bojovať proti klimatickým zmenám, sa celá produkcia potravín sústreďuje v rukách stále menšieho počtu veľkých korporácií, za ktorými stoja finančne silní investori, ako napríklad BlackRock alebo Bill Gates, ktorí chcú celú produkciu potravín digitalizovať, a tak úplne dohliadať na svetové zásobovanie potravinami.
Je to nepriateľské prevzatie toho, čo je pravdepodobne hlavným pilierom ľudských spoločností. Pretože všetci ľudia sú závislí od dodávok potravín, a tým sa stávajú závislými od korporácií a oligarchov – ešte viac, ako sú už teraz. Takto by títo aktéri mohli s potravinami robiť čokoľvek, napríklad zavádzať do nich mRNA vakcíny, ktoré by potom museli konzumovať všetci ľudia. V USA sa už napríklad očkuje dobytok proti vtáčej chrípke – na základe technológie mRNA.
Svetové ekonomické fórum (WEF), ktoré združuje 1000 najväčších svetových koncernov, teraz otvorene oznámilo to, čo sa presadzuje už roky: Úplná reorganizácia zásobovania potravinami. Ako sa dalo očakávať, klimatické zmeny sa využívajú ako zámienka na požiadavku, aby sa výroba potravín úplne presunula na továrenské farmy a aby sa mäso nahradilo hmyzom – známym ako “nové bielkoviny” – a laboratórne vypestovaným mäsom. To, čo sa už nejaký čas pripravuje, sa teraz otvorene oznamuje.
Privatizácia zásobovania potravinami sa tým však nezastaví. Jedným z krokov, ktoré sa už pripravujú a paralelne realizujú, je privatizácia štátnej moci. Jedným z príkladov je Ukrajina, ktorá je v súčasnosti rozvrátená vojnou a zahnaná do totálneho zadlženia, aby bola prostredníctvom štátneho bankrotu predaná investorom. Korporácie ako BlackRock už majú rekonštrukciu Ukrajiny vo svojich vreckách a hospodárstvo a zdroje Ukrajiny, napríklad černozemné pôdy, sú už z veľkej časti rozdelené.
Druhým príkladom je Argentína, ktorú v súčasnosti úplne privatizuje takzvaný libertarián Javier Milei. Na tento účel dostal Milei pomocou “splnomocňujúceho zákona” takmer neobmedzenú moc, napríklad delegovať vzdelávací systém na Google a Facebook, radikálne obmedziť sociálny štát a celkovo rozpredať krajinu.
Tieto udalosti však nezostanú na periférii, ale rozšíria sa aj do USA a Európy. Je to preto, že dlh USA už dávno prekročil akúkoľvek zvládnuteľnú úroveň. Len tento rok USA zaplatia jeden bilión dolárov len na splácanie úrokov zo svojho dlhu. Splácanie samotného dlhu je úplne nemožné.
USA sa už desaťročia jednoducho zadlžujú, aby zaplatili svoje dlhy. To samozrejme nemôže dlhodobo fungovať a bod, keď sa systém prevráti, už bol dávno prekročený.
Keďže americký dolár – a teda aj hospodárstvo USA – prosperuje z ropy predávanej v tejto mene po celom svete a čoraz viac krajín sa od tohto petrodolára odvracia, éra dolára sa skončila a USA sa čoskoro budú musieť vysporiadať so svojím obrovským štátnym dlhom. Výpredaj spoločnosti BlackRock je už v plnom prúde. Na tohtoročnom júnovom samite G7 v Taliansku sa k šéfom vlád 7 krajín pripojili aj generálni riaditelia veľkých správcov aktív, ako napríklad Larry Fink zo spoločnosti BlackRock. Bolo prijaté spoločné rozhodnutie o rozšírení súkromno-verejných partnerstiev (PPP), čo povedie k tomu, že finanční manažéri ako BlackRock a Blackstone budú vo veľkom rozsahu získavať infraštruktúru a bývanie – dokonca vo väčšom rozsahu, ako je tomu dnes.
Vojna ako investícia
Niet divu, že vojna na Ukrajine v súčasnosti eskaluje v takom masívnom rozsahu. V minulosti veľké vojny – ako napríklad dve svetové vojny – vždy zachránili hospodárstvo USA pred štátnym bankrotom. To sa však týka aj Európy. Podobne ako Ukrajina, aj tento región môže byť vojnami úplne zničený a potom lacno sprivatizovaný. Všetko sa teda zužuje na úplnú privatizáciu všetkého. Štátne podniky, zdroje, zásobovanie potravinami – a prostredníctvom digitálnych mien centrálnych bánk aj bankový systém – sa dostanú do rúk súkromných spoločností, organizácií a oligarchov. Títo sa stávajú novými feudálmi, ktorí vlastnia všetku pôdu, každú budovu a všetky potraviny. Ľudia tak budú úplne závislí od vôle týchto nových feudálov. Budú musieť odovzdať celý svoj život do služieb týchto vládcov a – keď ich už títo nebudú potrebovať – budú zabudnutí alebo im bude ponúknutá eutanázia. Nie je náhoda, že niektoré krajiny, ako napríklad Kanada, sa už preslávili programami eutanázie pre chudobných ľudí.
Je pochopiteľné, že takéto smerovanie vyvoláva odpor. Ako vždy v histórii, keď sa mení model riadenia, dochádza k povstaniam, nepokojom a vzburám. Dnes to nie je iné ako v čase roľníckych vojen, ktoré sprevádzalo ničenie spoločného majetku a privatizácia pôdy. Pre feudálov v minulosti bolo preto vždy potrebné potlačiť vzbury silou. Na tento účel sa museli spoliehať na žoldnierov, ktorým platili, aby za nich bojovali. Problémom je, že žoldnieri sú ľudia, ktorí sú prirodzene náchylní na korupciu alebo ktorí chcú presadiť svoje vlastné záujmy, ktoré sú v rozpore so záujmami feudálov. Ľudia, ktorí dostanú zbrane, vždy skrývajú riziko, že tieto zbrane obrátia proti vám.
Najnebezpečnejšie spoločnosti na svete
Technologický pokrok však tento problém pre feudálov vyriešil. Pretože tak ako sa dá automatizovať výroba a dokonca aj mobilita, dá sa automatizovať aj vojna. A práve tu vstupujú do hry spoločnosti ako Boston Dynamics. Boston Dynamics je spoločnosť, ktorá sa špecializuje na vývoj robotov a považuje sa za jednu z najpokročilejších spoločností v tomto odvetví. Boston Dynamics začínala ako vojenská spoločnosť, ktorá pracovala aj pre DARPA, vojenské výskumné centrum amerického ministerstva obrany.
Postupom času spoločnosť vyvinula celý rad modelov, ktoré sú buď štvornohé a podobné psom, alebo humanoidné dvojnohé zvieratá. Mimoriadne vyspelý je humanoidný robot Atlas, ktorý je pohyblivý a agilný a dokáže prekonávať prekážky, rýchlo behať a skákať a dokonca nosiť bremená. Vysoko vyvinutý je aj robot “Spot” podobný psovi, ktorý sa dokáže samostatne pohybovať, rozpoznávať svoje okolie a preberať zložité úlohy. Umožňuje to aj softvér Orbit, ktorý zbiera a spracováva údaje.
Podľa spoločnosti sa tieto roboty môžu používať v priemysle, ale aj v armáde, napríklad na zneškodňovanie bômb a mín alebo na prepravu užitočného nákladu a pozorovacie misie. Ako však ukazuje spoločnosť “Throwflame”, na takéto roboty je možné namontovať aj plameňomet alebo, ako sa to skúša inde, samopaly. Číňania sú vo vývoji týchto robotov mimoriadne pokročilí.
Vojna na Ukrajine tiež ukazuje, že bezpilotné lietadlá sú vo vojne čoraz dôležitejšie. Môžu sa používať nielen na sledovanie, ale môžu byť vybavené aj výbušnými zariadeniami, čo znamená, že aj malé drony môžu byť nebezpečnou zbraňou. Spoločnosť Boston Dynamics bola v roku 2013 odkúpená materskou spoločnosťou Google Alphabet a v súčasnosti je súčasťou tohto veľkého technologického gigantu. Spoločnosti ako Google, Microsoft a OpenAI tiež pracujú na vývoji čoraz sofistikovanejších modelov umelej inteligencie, ktoré dokážu automaticky vykonávať čoraz viac úloh a samostatne sa rozhodovať. Už teraz existujú zbraňové systémy riadené umelou inteligenciou, ktoré vyhľadávajú a útočia na svoje ciele úplne automaticky. Vynára sa tu len otázka: kto a s akými záujmami programuje umelú inteligenciu?
Niet divu, že spoločnosť Google, ktorá patrí ku globálnej oligarchii, kúpila Boston Dynamics. Ide o spojenie vojenskej zložky s digitálnou zložkou siete korporácií, ktoré sú zasa pod kontrolou feudálov. Google je spoločnosť, ktorú založila CIA, rovnako ako Facebook a Palantir mali a stále majú úzke väzby na vojenský aparát a tajné služby. Google zasa dal vzniknúť NSA, ktorá špehuje celý svet.
Výsledkom je úplne automatizovaný vojenský komplex, ktorý už nie je závislý od ľudí, ktorí idú do boja. To, čo spočiatku znie ako celkom dobrý vývoj pre vojny medzi štátmi – veď ľudia už nebudú musieť zomierať vo vojnách -, sa stáva dystópiou, keď vezmeme do úvahy prebiehajúcu feudalizáciu spoločností a zrušenie štátov. Kým v minulosti museli korporácie a oligarchovia ešte za privatizáciu pôdy platiť a presadzovať túto privatizáciu silou, v budúcnosti to už nebude potrebné.
Ľudská zložka, ako napríklad možnosť, že ozbrojenci zmenia stranu, pretože sa považujú za rovnako utláčaných, je tak vylúčená a aparát vládnutia je úplne automatizovaný. Akýkoľvek odpor voči krádeži pôdy, zvyšovaniu cien a hladu je potlačený ozbrojenými strojmi, čo znemožňuje akýkoľvek odpor voči neľudskému systému, v ktorom vládnu anonymné korporácie a oligarchovia. Stroje sa totiž dajú reprodukovať v ľubovoľnom počte, nie sú citlivé na ľudské slabosti, ako je súcit – a preto ich nemožno skorumpovať. Namiesto toho ich riadi umelá inteligencia, ktorá zároveň všetky stroje navzájom spája. Výhodou je aj to, že sa tým masívne znižujú priebežné náklady na pracovnú silu.
Drony tak môžu vykonávať letecký dohľad a lokalizovať potenciálne ciele, napríklad v meste, ktoré sa má privatizovať, zatiaľ čo robotické psy a humanoidné roboty vyzbrojené strelnými zbraňami tieto ciele zlikvidujú. Možné sú aj letecké útoky pomocou dronov. Tieto stroje by mohli byť použité vo vojne proti obyvateľstvu, nie však štátmi, ale korporáciami a oligarchami, ktorí si týmto spôsobom budú presadzovať svoje vlastnícke práva. Štátna moc potom už nie je potrebná, pretože aj organizované násilie – funkcia, ktorú aj zarytí neoliberáli stále chcú ponechať v rukách štátu – sa dá sprivatizovať a automatizovať.
Najnebezpečnejšie sú preto spoločnosti, ktoré vyvíjajú automatizované roboty a bezpilotné lietadlá, ktoré sa dajú použiť na vojenské účely. Skôr či neskôr budú poskytovať aparát násilia pre plne sprivatizované štáty. Rýchlo sa blížime k dystopickému svetu, ktorého predzvesťou bola pandémia koronavírusu. Je to konečný výsledok vtedy proklamovaného “veľkého resetu”. Nejde len o zmenšovanie hospodárstva v prospech formy hospodárstva menej náročnej na zdroje. Ide o úplnú zmenu riadiacich štruktúr, t. j. administratívy, ktorá rozpustí štáty v medzinárodných organizáciách v rukách niekoľkých oligarchov a korporácií a ktorá bude svoje nároky voči ľuďom na Západe presadzovať aj pomocou automatizovaných zbraňových systémov. Ničenie existujúcich štruktúr od roku 2020 je prípravou na takýto medzinárodný feudalizmus, ktorý sa bude presadzovať prostredníctvom vojen, štátnych bankrotov a výpredaja štátov.
Toto treba zastaviť ešte dnes. Na to je potrebné najprv zabrániť veľkej vojne v Európe, ako aj nepriateľskému prevzatiu výroby potravín. Takisto treba zastaviť vývoj automatizovaných strojov na zabíjanie. Jedinou otázkou je, ako to dosiahnuť.
Článok vyšiel v nemčine na platforme manova.news pod názvom “Automatisierte Herrschaft”.
Preklad s pomocou DeepL: Milo
Ilustrácia: Vilius Kukanauskas na Pixabay