22 minút

Hraničná skúsenosť na území nikoho

Jazda z Nemecka do Petrohradu je v týchto dňoch skutočným dobrodružstvom – autor, ktorého manželka pochádza z Ruska, to zažil na vlastnej koži.

Foto: Rauno Joks

Diskusia k článku: https://ksbforum.info/discussion/460/

Medzi Západom a Východom visí nová železná opona. Závesná tyč je teraz ďalej na východ ako počas studenej vojny. Na pobaltsko-ruskej hranici sú bariéry, pasové kontroly a colné kontroly doplnené enormnou nedôverou zo strany pohraničnej stráže. Na oboch stranách je pre ľudí sťažený prechod cez hranice, ktoré sú opäť oddelené čiarou na mape. Ľudia prichádzajúci z Ruska sú odmietaní a nútení vrátiť sa späť, tí, ktorí prichádzajú z Európy, musia prekonať nervy drásajúcu kontrolu epických rozmerov na území nikoho v pohraničnej zóne. Takto to opisuje mníchovský spevák Burkhard Mayer v podrobnom a dojímavo živom cestopise. Odhodlaní, že ich novonarodený syn uvidí svoju babičku z matkinej strany žijúcu v Rusku, sa rodičia s dieťaťom vydali na dlhú cestu autom na východ. Počas cesty sa dostanú na hranicu dvoma spôsobmi – na estónsko-ruskú hranicu a na hranicu svojich možností. Dlhé čakanie na hraničnej rieke Narva, ponižujúce bezpečnostné opatrenia a vietor rovnako ľadový ako výrazy podozrievavých pohraničníkov – to všetko nemôže zabrániť mladej rodine v spojení. Mayer tu opisuje skutočný dobrodružný príbeh zo súčasnosti. V čase, keď sú hranice obnovené a zbrane hovoria hlasnejšie ako srdcia ľudí. A hoci tie pulzujú tichšie, pulzujú stabilnejšie a dodávajú ľuďom silu a odvahu hranice prekonávať.

Boli sme manželia už štrnásť rokov, keď mojej manželke oznámili, že čakáme dieťa. Mali z tohto prekvapenia radosť a v septembri 2022 bolo mesto Mníchov o jedného obyvateľa bohatšie.

S radosťou z nového života okamžite prišli aj formality. Štát zaregistroval živú bytosť menom a dátumom, klasifikoval ju a pridelil jej daňové číslo ešte predtým, ako poslal rodný list. Potom tu bola žltá knižka, detská prehliadková knižka, do ktorej sa zapisovali lekárske prehliadky a očkovania. Bolo treba vybaviť hromady papierov, žiadosti o prídavky na deti a rodičovský príspevok. Sympatie početnej rodiny boli veľké, možno ešte silnejšie ako zvyčajne, pretože sa nám “predsa ešte” narodilo dieťa.

Niektorí členovia mojej rodiny cestovali niekoľko stoviek kilometrov, aby privítali nášho syna a videli ho. Rodičia mojej manželky tiež cestovali z veľkej diaľky, ale napriek tomu, že mali schengenské víza, úradníci na fínskych hraniciach ich vrátili späť. Pretože pochádzajú zo severovýchodu Európy, z ruského Petrohradu. Rovnako ako moja žena. Kúpila pre nich dve letenky z Helsínk do Mníchova. Ani táto rezervácia nebola pre rodičov možná po tom, ako boli občania Ruska vylúčení zo spoločného platobného styku SWIFT.

Svokrovci sú apolitickí, cvičia jogu, majú medzinárodný okruh priateľov a radi cestujú. To je však od jari 2020 zablokované. V tomto období nečakane zomrela teta mojej manželky a rozlúčka prebehla cez Skype a mobilný telefón. Surrealistické a neľudské, ako to niektorí museli zažiť počas tohto smutného obdobia. Ľudia dúfali, že sa čoskoro opäť uvidia v “starej normálnosti”, ale keď krajina za krajinou upúšťala od povinných masiek a testov, v srdci Európy sa začala nová kríza. EÚ a USA prijali celý rad opatrení proti Rusku, ktoré ďaleko presahujú rámec opatrení platných už osem rokov. Rozšírené boli represívne opatrenia proti predstaviteľom ruského štátu, aby sa obyvateľstvo zamyslelo nad “vernosťou” zvolenej ruskej vláde. Wikipédia:

“Ďalšími cieľmi je urobiť konflikt hmatateľným pre ruské obyvateľstvo, ako aj pre kľúčové osoby a ich rodinných príslušníkov, ktorí sú blízki režimu okolo Vladimíra Putina, aby sa aj týmto spôsobom zvýšil tlak na režim. To sa má uskutočniť prostredníctvom zákazu vstupu do EÚ, ako aj obmedzení v oblasti dovozu, medzinárodnej leteckej dopravy a podobne.”

Rada EÚ na svojej webovej stránke píše nasledovné:

“Spadajú sankcie EÚ pod medzinárodné právo? Áno. Všetky sankcie EÚ sú plne v súlade so záväzkami vyplývajúcimi z medzinárodného práva a rešpektujú ľudské práva a základné slobody.”

Naproti tomu článok 2, Zákaz diskriminácie, Všeobecnej deklarácie ľudských práv uvádza:

“Každý má právo na práva a slobody ustanovené v tejto deklarácii bez ohľadu na rasový alebo etnický pôvod, farbu pleti, pohlavie, jazyk, náboženstvo, politické alebo iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, majetok, rod alebo iné postavenie. Okrem toho sa nesmie rozlišovať na základe politického, právneho alebo medzinárodného postavenia krajiny alebo územia, ku ktorému osoba patrí, bez ohľadu na to, či je táto krajina alebo územie nezávislé, poručnícke, nesamosprávne alebo inak obmedzené vo svojej zvrchovanosti.”

Prinútený k návratu

Fínski pohraničníci povedali mojim svokrovcom, že vnuk narodený v Nemecku nie je podľa predpisov EÚ dôvodom na vstup do EÚ. Ich schengenské víza nebudú ďalej uznávané. Mali sa otočiť a vrátiť sa späť. Rodičia mali so sebou overené kópie všetkých našich dokladov. Tiež rodný list nášho syna. Darmo. Večer nám napísali: “Sú dni, ktoré jednoducho musia pominúť.”

Preštudoval som nemecké dejiny a domnievam sa, že Nemecko nesie veľkú zodpovednosť, najmä voči Rusku. Nielen kvôli viac ako 27 miliónom sovietskych obetí druhej svetovej vojny, z ktorých podľa Süddeutsche Zeitung zo 14. júna 2007 približne polovicu tvorili civilisti. Obnovenie bohatej kultúrnej, ako aj hospodárskej spolupráce by malo byť v mojich očiach dôležitým záujmom, najmä pre nás Nemcov.

Počúvam slová zakladateľa Stratforu Georgea Friedmana na “Chicago Council on Global Affairs” vo februári 2016, kde otvorene hovorí, že najväčším záujmom americkej zahraničnej politiky je nikdy nedovoliť Rusku spojiť sa s Nemeckom, pretože spoločne sú jedinou silou, ktorá by mohla oslabiť Ameriku. Pozerám sa pritom na nedávne kroky, ktoré takmer explozívne vyradili Nemecko zo zmlúv o dodávkach ruského plynu a následne ho urobili závislým od skvapalneného zemného plynu z USA.

Po tom, čo Wehrmacht 28 mesiacov nechala vyhladovať Leningrad, čo malo za následok milión obetí, sa mi zdá, že sankcionovať potraviny pre Rusko dnes vymyslel perfídny záškodník a zabudol na akúkoľvek senzitivitu voči všetkému a všetkým, ktorou sa Brusel tak veľmi hrdí.

Babička mojej manželky musela ako mladá žena prežiť “blokádu”. Keď ma prvýkrát uvidela, nemeckého priateľa svojej vnučky, vzala moju tvár do svojich starých rúk a pobozkala ma na líce. Svojej žene som povedal: “Ideme tam!” Ona: ” K mojim rodičom?! S dieťaťom nemôžeme lietať. Okrem toho máme psa, ktorého sme si pred rokom vzali z útulku.” “Pes, ako pekne to znie. Psia dáma Gina má pevný charakter, je milá, váži 34 kilogramov a keď sa postaví na zadné nohy, je vysoká ako moja manželka 1,70. Vôbec som nemyslel na lietadlo alebo trajekt. Chcel som ísť hore autom. Všetci spolu. Na vízovom úrade v Mníchove sme teda požiadali o víza pre mňa a pre nášho syna, ktorý mal už vo veku osem týždňov detský pas. S našou fenkou Ginou sme navštívili veterinára, takže sme boli na cestu pripravení.

Keďže však pobaltské štáty neustále oznamovali, že Rusom už nedovolia prekročiť hranice, prišla mi na um cesta cez Bielorusko. Takže sme potrebovali tranzitné víza pre otca a syna. Manželka dala opäť dokopy všetky papiere, fotky, formuláre, cestovné zdravotné poistenie, a tak sme sa postavili pred bránu bieloruského veľvyslanectva v Mníchove v čase otváracích hodín a zvonili, až nakoniec prišla k bráne pani a s chladným úsmevom na hlbokých perách povedala, že sa máme najprv objednať cez internet, pretože bežné otváracie hodiny už nie sú aktuálne. Fúkal studený vietor, dieťa plakalo a Gina ťahala za vodítko. Na ceste domov sme sa rozhodli, že predsa len pôjdeme cez pobaltské štáty.

Niekoľko dní pred plánovaným štartom som našiel mikrobus s prídavným kúrením, predal naše auto a deň pred plánovaným štartom nahádzal do batohu teplé oblečenie, toaletné potreby, topánky a počítač. Spacie vaky a uteráky pre prípad, že by sme uviazli. Dieťa tiež potrebovalo nejaké veci. Manželka sa zbalila už pred týždňom. Naši drahí priatelia prišli pomôcť, postarať sa o dom a poštu. Sused chcel dozerať na kúrenie a aj tak, človek nikdy nevie.

Cesta po Pobaltí

V sobotu popoludní sme teda vyrazili smerom na Poľsko a chceli sme jednoducho vidieť, ako to pôjde a či naše dieťa v aute bude chcieť cestovať s nami do Ruska. Po 800 kilometroch sme dorazili do “Dobroszyce”, bývalého Juliusburgu za Vroclavom, a prenocovali sme v niekdajšej habsburskej historickej budove. Klíma už bola oveľa drsnejšia, zápach uhoľných brikiet, štekot psov sa ozýval nocou, miešal sa s občasnými výkrikmi mladých mužov, ktorí v noci zjavne nevedeli nájsť cestu domov.

Na druhý deň sme sa posilnení vydali na cestu a vstúpili do Litvy. Na celom území bola povolená rýchlosť 90 km/h. Niektoré úseky diaľnice mali dva pruhy a aj v nedeľu sa rozľahlou krajinou valili dlhé kolóny kamiónov. Predbiehanie neprichádzalo do úvahy a prečo by aj malo, veď ďalšie nákladné auto už čakalo. Do Kaunasu sme teda dorazili za tmy po dobrých 700 kilometroch. Neustále nám vypadával internet a nemohli sme nájsť miesto na prenocovanie. Náš syn vycítil naše napätie a vôbec sa nechcel nachať upokojiť. Cesta bez pevnej krajnice bola teraz po stranách obalená snehom. Nákladné autá hučali po ceste v tme a tvrdo naháňali kilometre.

Nakoniec sme po ďalších sto kilometroch zastavili v bočnej uličke v “Panevézys”. Fúkal ľadový vietor, keď som vzal nášho psa na prechádzku v chladných svetlách továrenského komplexu. Len čo ste otvorili bočné dvere, do kabíny vnikol vietor, ktorý vám len tak praskal na pokožke tváre. Chcel som povedať, že by sme sa mali zababušiť do spacákov. Moja žena už ležala na zadnom sedadle spolu s naším synom, Gina, naša psia dáma, sa chúlila na sedadle spolujazdca. Stále som si hľadal pozíciu a nakoniec som sa ocitol uprostred kabíny na podlahe, ako v Tetrise, medzi krabicami a kartónmi. Nevadí, bola noc a my sme mohli stáť aj niekde na Aljaške.

Svet pôsobí v týchto chvíľach nehostinne a človek sa cíti ako ľudská bytosť úplne mimo, nechránený, zraniteľný, len pod náporom drsných prírodných síl. Trvalo to asi dve alebo tri hodiny, potom som sa vymotal a vrátil sa za volant: “Robíme kilometre,” odpovedal som manželke, keď povedala, že trojmesačný syn musí pravidelne zaspávať okolo šiestej večer, a to najlepšie v skutočnej posteli. A kedy tam budeme? Musel som pokračovať. Tak sme teda pokračovali v ceste.

Na konci sveta?

A tak sme smerovali k Rige, k moru, cez rozľahlé lesy Lotyšska. Dobrých dvesto kilometrov nič iné ako les, sneh a zvieratá noci, kým sa konečne opäť rozvidnelo a dosiahli sme Tartu v Estónsku. A pokračovali až do Narvy na estónsko-ruských hraniciach. Keď sme v pondelok o jedenástej hodine dorazili po 48 hodinách na hraničný priechod, mali sme za sebou dvetisíc dvesto kilometrov. Pred nami bolo už len 200 kilometrov. Predstava radosti mojich svokrovcov, keď uvidia vnuka, mi dodala energiu a už som sa takmer necítil unavený.

Až do Narvy som nikde nevidel značenú cestu do Ruska alebo Petrohradu. Zdalo sa to byť ako koniec sveta. Nášho sveta.

Potom početné mreže a zábrany, výstražné tabule. Pomaly som išiel smerom k hraniciam. Netrvalo dlho a pristúpil k nám uniformovaný muž v reflexnej veste a povedal nám, aby sme sa zaradili do radu čakajúcich áut. A že dnes sa aj tak nikam nepohneme, ak nie sme zaregistrovaní online. Rusi vraj dnes nechali prejsť len tých, ktorí sa už vopred zaregistrovali. Manželka mi rýchlo podala svoj mobilný telefón, pretože sa už predtým zaregistrovala online. Aké šťastie! Museli ste sa prihlásiť presne na hodinu, kedy dosiahnete hranicu, a zaplatiť poplatok. Jej kamarátka zo školy ju varovala, že bez online registrácie treba rátať s veľmi dlhým čakaním. Bol to prvý náznak toho, že smartfón získal rozhodujúcu úlohu aj v bývalom cárskom impériu. Postavili sme sa do radu za čakajúce autá a najprv sa nič nedialo.

Na okraji cesty stáli budovy, kde ste si mohli vymeniť eurá za ruble. Okoloidúci si zvedavo prezerali čakajúce autá a ich pasažierov. Pociťoval som únavu. Znovu a znovu sa kúsok posunúť, potom opäť stáť na mieste. Po chvíli, z ktorej som časť prespal, nám konečne dovolili vojsť ku kontrole. Estónska uniformovaná žena, v rámci daných okolností priateľská, nás po výsluchu a prehliadke našich pasov a vozidla nechala na pokoji. Povedala, že zatiaľ nemôžeme prejsť cez rieku, pretože na ruskej strane ešte nie je voľné miesto.

Po polhodine sa závora konečne otvorila. Išli sme smerom k hraničnej rieke Narva a ja som si už myslel, že som hneď v Rusku. Na moste sme opäť čakali dve hodiny, nedialo sa vôbec nič. Konečne sa nám otvorila ďaľšia závora a my sme vstúpili do kontrolnej zóny. Nasledovalo šesť hodín státia v tejto oblasti medzi hranicami, v takzvanej krajine nikoho, čo ma priviedlo na pokraj mojich osobných síl.

Moja manželka stále vypĺňala formuláre a odpovedala na otázky pohraničných úradníkov. Niekoľko strán papiera, malých a obojstranne vytlačených, všetko v cyrilike. Neexistovali žiadne iné medzinárodné verzie. Išlo o nás, o psa, ktorému prišiel veterinár načítať čip. Potom o bus, ktorý sme si len nedávno kúpili, ale aj o štandardné otázky. Mal som vyprázdniť vozidlo na prehliadku.

Komunikáciu si pamätám takto: “Máte drogy?” Ja: “Nie, samozrejme, že nie.” On: “No tak,” a mladší si ukazovákom stiahol oko. Ja: “Prepáčte!? Mám dieťa, sme rodina, viete?” Pokračovalo to tým polovičatým žoviálnym spôsobom. Prinútili ma otvoriť zadné dvere a ukázali na krabice. “Uots inseid of dis?!” Ja: “Kožušina. Jahňacia kožušina, pre moju rodinu v Rusku. Na zimu.”

Starší dôstojník našiel v mojom kufri knihu zabalenú v papieri na pečenie. “Uots dis?” Ja: “Je to kniha.” A ani jej názov mi z rozrušenia nenapadol. “Uot buk?!” “No, je to o ruskej histórii.” Otvoril ju na “Posledný tanec” a začal listovať stránky. Ja: “Je to o aristokratickom Rusku, viete? Romanovci? Je to absolútne “proruské”. Žiadna propaganda.” Nevšímal si ma a otáčal stránky, kým sa neobjavila fotografia cárovej rodiny. Potom ju opäť zavrel.

“All of this out of the car,” povedal mladý. Ja: “Dobre. A kam? Máte stôl?” On: “Nie. Na zemi!” a ukazuje na zem. Hľadel som na sivú kašu a nemohol som tomu uveriť. Odpovedal som: “Počúvajte, pracoval som pre Lufthansu, nemeckú leteckú spoločnosť, viete? Poznám vlastné postupy. Je to nehumánne.” A starší muž teraz ticho prehovoril k chlapcovi a ukázal mi na kovový podnos trochu bokom. Začal som tam všetko vykladať. Zaujala ich malá škatuľka so zapaľovačmi z drevenej vlny, suveníry pre krb môjho svokra.

Pri vybaľovaní mi krabica vypadla z ruky a množstvo kusov sa rozsypalo na podlahu. Ako som ich bral do rúk, vysvetľoval som, na čo sa dajú použiť, a všimol som si, že sa trasiem od napätia. Po tvári mi stekali slzy a snažil som sa to vysvetliť a povedal som: “Tešili sme sa, že prídeme do Ruska, že náš syn spozná svojich ruských starých rodičov…” Pozreli sa na mňa úplne zdesene: “Vráťte si veci do auta.” Potom odišli. Zatiaľ. Pretože teraz chceli zrentgenovať celé vozidlo.

Gina bola zatiaľ pokojná. Ja už som pokojný nebol dlhšie. Tak som sa vybral do domu číslo dva, kde za oknom sedela policajtka. Povedal som zdvorilo: “Isvinitie, we are family, good people. Naši starí rodičia na nás čakajú a my tu stojíme celý deň, mnoho hodín. Neurobili sme nič zlé, prosím…” Pozerala na mňa so zdvihnutým obočím: “Toilet?!” Deprimovaný som sa vrátil späť.

Röntgenovanie vozidla

Bolo jasné, že kontrola vozidla bude vykonaná dôkladne. A všetko sa muselo znova vyložiť. Za súmraku som sa už prestal brániť. Tentoraz som to musel odniesť do haly na kontrolu. Všimol som si ďalšiu rodinu. Očividne ich s dvoma malými deťmi kontrolovali ešte dlhšie ako nás. Takže nebolo to len preto, že bus bol kúpený nedávno. Myslím, že išlo o zmiešané manželstvo, rodinu alebo “rodinu, ktorá mohla byť falošná”. Začínalo mi to byť všetko jedno. Bol by som sa otočil a vracal sa domov do noci. Ale to už viac nebolo možné. Musel som ísť s ním a vziať prázdne auto “na röntgen”. Obrovské nákladné auto so žeriavovým ramenom prechádzal paralelne s mikrobusom, ktorý som predtým vyviezol na rampu.

Následne bol bus preskúmaný zospodu v dielni z pracovnej jamy. Keď som prišiel do haly, povedali, že už môžeme ísť, že sa môžem naložiť. Konečne prišla chvíľa, keď sme mohli vstúpiť do Ruska.

Toľko hodín, ale vôbec som necítil radosť ani úľavu. Úplne vyšťavení sme si potichu sadli do auta s prázdnou nádržou a rolovali von z oblasti závor. Podľa mojej ženy sme mali ešte šťastie. Druhá rodina bola ešte stále preverovaná. Áno, nedávno bol údajne zatknutý civilista s dvoma raketami Stinger v podvozku svojho vozidla, zlé časy. Ale preto ťažkosti pre každého a pre všetkých? Prvé, čo som teraz urobil, bolo, že som zamieril na benzínku, liter pod jedno euro. Bolo deväť hodín večer a ešte pred polnocou sme prechádzali veľkolepým novým petrohradským okruhom, o ktorom naša navigácia ešte ani nevedela.

V buse bolo všetko poprehadzované, suveníry, roztrhané otvorené škatule, otvorené spacie vaky a medzi tým Gina a moja žena so synom. Deň sa potichu chýlil ku koncu, keď sme stlačili zvonček na severe Petrohradu. Babuška a Deduška sa šťastne usmievali a ďakovali nám, že sme prišli. Len naše dieťa ešte stále plakalo do noci zo všetkého toho vzrušenia.

Epilóg

Ak vaša návšteva trvá dlhšie ako desať dní, musíte sa ako cudzinec s vízami do jedného týždňa zaregistrovať na špeciálne zriadenom úrade. To si vyžaduje jednak vyzdvihnutie dokumentov a dohodnutie stretnutia so zamestnancom úradu. Štyri nahusto potlačené strany musí každá osoba vyplniť bez akýchkoľvek chýb dvakrát, aby bola zaregistrovaná. Nutná je tiež osoba “hostiteľa” alebo “osoby poskytujúcej ubytovanie” a tiež samostatné formuláre pre vozidlo, s ktorým človek vstúpil do krajiny. Okrem toho kópie cestovných pasov všetkých osôb vrátane strán, na ktorých je odtlačok pečiatky o vstupe.

Keďže všetky tieto formuláre sú v cyrilike a odovzdané musia byť opäť len v tomto písme, moja žena mala opäť veľa práce. Tri poludnia sme navštevovali túto kanceláriu. Vyšiel z toho malý biely papierik, ktorý musím nosiť stále pri sebe. Táto registrácia sa zdá byť staromódna a áno, existuje i nová pohodlná alternatíva k tomuto časovo náročnému postupu. Moja svokra by aktivovala svoje mobilné telefónne číslo pre úrady a potom by sa celá záležitosť dala vybaviť online. To vás prinúti zamyslieť sa, či predsa lan nesúhlasíte s používaním svojich údajov.

Tu v Rusku sa veci rýchlo posúvajú smerom k digitalizácii a digitálnemu zberu alebo sledovaniu údajov. Ľudia sú otvorení digitálnym aplikáciám a používajú smartfóny v mnohých oblastiach. Kódy QR sú údajne pohodlným kľúčom k mnohým virtuálnym bránam. Vidíte ich na každom rohu. V Petrohrade som videl aj nadrozmerné anténne veže, ktoré som si v posledných troch rokoch v čoraz väčšom počte všimol aj tu v Nemecku. 5G sa tu zrejme stáva normou. Možno podobne ako v Číne. Ich systémy hodnotenia obyvateľstva pravdepodobne nie sú zle prijaté ani v Rusku. Zdá sa, že vývoj prebieha rýchlym tempom. Môžem rýchlo povedať, že bez mojej drahej manželky by som tu bol stratený, počnúc registráciou na prechod cez hranice z auta, vyplnením dokumentov na colnici, ako aj registráciou doma.

V bavorskej hre Schafkopf sa hovorí: “Horný má navrch nad dolným”. V protiklade k tomu je čistý ideál nemeckého základného zákona: “Dôstojnosť ľudskej bytosti je nedotknuteľná”. Tento paragraf chce chrániť nás “dolných”, teda občanov, pred “hornými”, teda štátom a jeho inštitúciami, aspoň také je historické pozadie.

To, čo je v týchto dňoch zjavné, je presadzovanie moci s tým, že sa vychádza z toho, že tí, ktorí sa nedokážu braniť a väčšinou toho ani nie sú schopní, nemajú žiadnu ľudskú dôstojnosť. Všetko za účelom údajne vznešeného, určite vyššieho cieľa a neustáleho utláčania podradených – či už ľudí, zvierat alebo prírody.

Na jeden deň som to musel zažiť v krajine nikoho ako “hraničný zážitok” susedného štátu. Mne to však až také nezvyčajné neprišlo, pretože mi to pripadalo ako skreslená ozvena celých uplynulých troch rokov s krikľavými pokynmi založenými na “opatreniach”. Usmernenia sú vlastne len príkazy oblečené do plyšu.

Toto ” horný trumfuje dolného” sa v Rusku praktizuje priamejšie a otvorenejšie ako v politicky korektnom Nemecku. Aj dnes musia ľudia vážiť slová, šminkovať a maľovať rozkazy v svetlých farbách. Bolo to na “hodnotovom” Západe iné, keď ľudí vyhadzovali z lietadiel aj z vlakov, pretože nechceli alebo dokonca nemohli nosiť masku? Priame vylúčenie zo spločnosti ak nebol človek testovaný a nemal QR kód o očkovaní? A toto mal byť len predvoj celosvetového digitálneho očkovacieho preukazu, ktorý má byť nevyhnutnou podmienkou na slobodné cestovanie. Aká napätá bola atmosféra, aké tiesnivé bolo štváctvo. Najmä ak dôstojnosť definujeme ako vzpriamený postoj, voľný pohyb a neobmedzenú možnosť stretnutí.

Takže keď ukazujem prstom na Rusko, tri prsty ukazujú na krajinu, z ktorej sám pochádzam a na jej technokratickú nadstavbu, EÚ. Moja druhá ruka však ukazuje výlučne smerom do zámoria, k nášmu vedeniu, ktoré nás v zozadu škrtiac ťahá k zemi.

Vývoj, či už v Rusku alebo v Nemecku, či už v Číne alebo v USA – v mojich očiach je už niekoľko rokov preniknutý nápadným, podobne rastúcim zlým duchom: horný víťazí nad dolným.

Ľudskú bytosť však nemožno zdigitalizovať a dať jej čip alebo kód. Človek má dušu a je slobodným Božím stvorením. Jeho dych, pulz, túžby a myšlienky nemožno vtesnať do hraníc a registrov, ale sú v neustálom pohybe. Je ako roj, premenlivý a zároveň spojený v slobode, a tak sa chce pohybovať po svete spolu s vetrom a mrakmi.

Bild
Bild
Bild
Bild
Bild
Bild

Toto dielo je licencované pod licenciou 

Creative Commons ( 

Uvedenie autora – Nekomerčné – NoDerivatives 4.0 International ). Môžete ho distribuovať a reprodukovať za predpokladu, že budete dodržiavať licenčné podmienky.

Rubikon

Rubikon je časopis pre kritické množstvo. Vychádza v Mainzi a píšu ho nezávislí novinári z celého sveta.

Preklad z nemeckého originálu “Grenzerfahrung im Niemandsland”: Milo s pomocou DeepL

Diskusia: https://ksbforum.info