8 minút

Čo sa varí v „čarodejníckom kotli“. Na Ukrajine silnejú novopohanské kulty.

Autor: Alexej Pavlov, bývalý námestník tajomníka Bezpečnostnej rady Ruskej federácie


S pokračovaním špeciálnej operácie na Ukrajine pribúdajú dôkazy o tom, že najväčšie zverstvá na Donbase a ďalších rusky hovoriacich oblastiach Ukrajiny dlhé roky páchali fanatici, zaslepení myšlienkami, ktoré majú ďaleko od zdravého rozumu, morálky a tradičných náboženských učení.

VIP sektári

Od 90. rokov 20. storočia sa na Ukrajine sa zvýšil počet prívržencov náboženských siekt. Silným impulzom k tomu bol štátny prevrat v Kyjeve v roku 2014. Vykonávači, ktorých Washington umiestnil na mocenské pozície, plnili úlohy zadané zo zámoria.

Jednou z nich je preformátovať mysle ukrajinských občanov, prinútiť ich opustiť stáročné tradície, zakázať skutočné hodnoty, ktoré prináša pravoslávna viera, islam a judaizmus. Nové úrady pomocou sieťovej manipulácie a psychotechnológií premenili Ukrajinu zo štátu na totalitnú hypersektu. Navyše, tí, ktorí sú pri moci v Kyjeve, sa ako prví zmenili na militantných fanatikov, ktorých názory sú v priamom rozpore s názormi normálnych ľudí.

Nultý prezident Ukrajiny po štátnom prevrate Alexander Turčynov je pastorom novoletničnej cirkvi Slova života, vetvy hnutia Boston Church of Christ, ktorá má pre Donbas, Odesu, Charkov, Záporožie a iné regióny historického Nového Ruska len jedno slovo – „smrť“. Prvý „postmajdanský“ premiér Arsenij Jaceňuk je hubbardista, prívrženec scientologickej cirkvi, ktorá je v Rusku zakázaná ako totalitná sekta. Igor Kolomojskij je lubavičský chasid, chabadista, prívrženec tohoto ultraortodoxného náboženského hnutia. Hlavným životným princípom lubavičských chasidim je nadradenosť prívržencov sekty nad všetkými národmi a ľuďmi. K tomuto hnutiu patrí množstvo ďalších ukrajinských oligarchov. Viktor Pinčuk je zaťom druhého ukrajinského prezidenta Kučmu, autora knihy „Ukrajina nie je Rusko“.

Samozvaní “mágovia”

Ako sa mohla pravoslávna Ukrajina zmeniť na semenisko siekt? Ešte na začiatku 20. storočia duchovný inšpirátor budúcnosti OUN Dmitrij Dontsov uviedol, že ustanovenia jeho ideológie nevyžadujú dôkaz – buď v ne veríte, alebo ste nepriateľ. Bol to on, kto v roku 1926 vydal svoje koncepčné dielo „Nacionalizmus“, hlásajúce mimomorálny radikalizmus hierarchického nacizmu a zvláštny, intenzívny protiruský pátos, tvrdiac, že ​​Rusi ani nepatria k druhu „homo sapiens“.

Praotcom ukrajinského novopohanstva bol istý Volodymyr Šajan. V 30. rokoch minulého storočia údajne dostal ” duchovné zjavenie”. Potom sa vymenoval za “volchovom-mágom” a založil pohanskú sektu “Rodná viera”. Počas Veľkej vlasteneckej vojny sa pridal k ukrajinským nacistom z OUN a neskôr utiekol do Nemecka, kde ďalej šíril svoje učenie. Jeho kázne boli štandardnou novopohanskou omáčkou staroslovanských bohov, árijcov a vymyslených rituálov. To všetko bolo ochutené ukrajinským nacizmom, v ktorého najlepších tradíciách bolo Rusko považované výlučne za okupanta.
Šajanove myšlienky oslovili kolaborantskú spodinu, ktorá na konci druhej svetovej vojny emigrovala na Západ. Napríklad v Kanade sa usadili až dve centrá ukrajinského neopohanstva. Ale práve s rozpadom ZSSR Šajanove seje vyklíčili obzvlášť výdatne. Zástavy sa chopil Lev Silenko, ktorý si osvojil zvučný pseudonym – Lev Tigrovič Orligora. Počas vojnových rokov pracoval pre nacionalistov a po úteku do Kanady napísal vlastnú doktrínu v podobe historiozofického spisu “Veľká viera”, vytvoril RUN-skú vieru (“Rodnú Ukrajinskú Národnú vieru”), pričom do jej základu položil isté “Ukrajinské impérium”. Nie je prekvapujúce, že pôvodcovi tohto tmárstva, ktoré v skutočnosti nemá nič spoločné s pohanstvom, vytvorili na Západe skleníkové prostredie. Začiatkom 70. rokov existovali odnože RUN v USA, Kanade, Veľkej Británii a Austrálii. V 80. rokoch sa v týchto krajinách objavili nielen komunity tejto sekty, ale dokonca sa začali stavať chrámy.

Po roku 1991 sa pobočky organizácie začali objavovať aj na Ukrajine.

Jej prívrženci pravidelne písali listy prezidentom Kravčukovi, Kučmovi a Juščenkovi s požiadavkami zatvoriť kresťanské chrámy a vzdať sa pravoslávia. Učitelia Ľvovskej univerzity išli ešte ďalej a vypracovali program pre predmet “religionistika”, ktorý zahŕňal aj dôkladné štúdium viery RUN.

Tento prúd sa spolu s ďalšími neopohanskými organizáciami stal po roku 2014 základom pre realizáciu projektu “anti-Rusko” na Ukrajine.

Od Majdanu k Šajtánu

Presný počet siekt na Ukrajine nie je známy, ale počíta sa so stovkami. Niektoré z nich vznikli s konkrétnym cieľom a stádom. Iné jednoducho existovali ako pobočky bohatších mecenášov. Iné – a dokonca vo forme akejsi uzavretej akciovej spoločnosti s pár stovkami miestnych prívržencov.

Medzi nimi – Zväz rodobrancov Ukrajiny, “Rodobojsko”, “Biele kladivo”, “Perunov rat”, “Mokoša”, “Biela hora”, “Veľký oheň”, “Vnuci Velesa” atď. Tento zlepenec Svaroga, Dazhdboga, Velesa a Perúna spája stopa novopohanských kultov Tretej ríše, ako aj desivý nacionalizmus, zahaľujúci sa hľadaním “pravej starobylej viery”.

Ak hovoríme o pôvode okultizmu a sektárstva, chcel by som poznamenať, že “Satanova cirkev”, ktorá sa rozšírila po Ukrajine, je jedným z oficiálne registrovaných náboženstiev v Spojených štátoch.
Nemožno sa čudovať, že v roku 2015 v Kyjeve skupina pohanov rozbila a znesvätila modlitebný kríž, ktorý bol postavený pri príležitosti 1000. výročia zosnutia veľkokniežaťa svätého Vladimíra, Krstiteľa Ruska. A už toho roku sa hviezdou ukrajinských sociálnych sietí stala ľvovská herečka so zníženou spoločenskou spôsobilosťou, ktorá stvárnila mierne ošarpanú čarodejnicu s cintorínskym vencom, s výzvami zabiť všetkých Rusov. Údajne ju k tomu vyzýva “najstarší prapôvodný ukrajinský boh, driemajúci po stáročia na dneperských kopcoch”. Od začiatku špeciálnej vojenskej operácie kyjevský obchod s farbistým názvom “Čarodejnícky kotol” ponúka svojim zákazníkom, aby za nemalú sumu peňazí vykonali rituál “vrhania skazy” na Rusov. A celý tento satanizmus nachádza živú odozvu a podporu oficiálnych ukrajinských orgánov.

Domnievam sa, že s pokračovaním špeciálnej vojenskej operácie je čoraz naliehavejšia desatanizácia Ukrajiny, alebo, ako to výstižne pomenoval hlava Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov, jej “úplná desatanizácia”.

/koniec článku A. Pavlova z 25.10. 2022/


27.10.2022 týždenník “Argumenty a fakty”, kde článok vyšiel, vydal toto stanovisko:

43. číslo novín „Argumenty a fakty“ uverejnilo článok námestníka tajomníka Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Alexeja Pavlova venovaný náboženskej situácii na Ukrajine. V ňom sa najmä hnutie Chabad-Lubavitch nazývalo sektou.

Tieto vyjadrenia v publikácii urazili niektorých čitateľov našej publikácie. V tejto súvislosti dostali redaktori AiF list od tajomníka ruskej bezpečnostnej rady Nikolaja Patruševa, v ktorom uviedol nasledovné:

„Článok námestníka tajomníka Bezpečnostnej rady Ruskej federácie A. A. Pavlova, uverejnený v týždenníku “Argumenty a fakty”, obsahoval chybné riadky o lubavičských chasidoch.

Ospravedlňujem sa čitateľom publikácie a rád by som poznamenal, že tento výklad odráža osobný pohľad A.A. Pavlova av žiadnom prípade nie je oficiálnym stanoviskom Bezpečnostnej rady Ruskej federácie.

“S autorom článku bola vykonaná zodpovedajúca práca,” dodal Nikolaj Patrushev na konci listu.


Vladimir Putin 20.1.2023 odvolal Alexeja Pavlova z postu námestníka tajomníka Ruskej bezpečnostnej rady. Príslušná vyhláška bola zverejnená na portáli právnych informácií.


Súvisiaci článok:

Rozhovor s rabínom hnutia Chabad Lubavič

Poznámky a zdroje:

Foto: Lisá hora v Kijeve

https://aif.ru/society/religion/chto_varyat_v_vedminom_kotle_na_ukraine_nabrali_silu_neoyazycheskie_kulty

https://aif.ru/politics/russia/nikolay_patrushev_razyasnil_situaciyu_s_opublikovannoy_v_aif_statey

https://zona.media/news/2023/01/20/desatanizacia

https://cs.wikipedia.org/wiki/Chabad_Lubavi%C4%8D

Chabad Lubavitch je celosvetové zoskupenie chasidských židov, ktoré má svoje zastúpenie aj v Bratislave. Odhaduje sa, že má asi 1400 zariadení v 35 štátoch a viac ako 200 tisíc členov.